הפועל פ"ת למחוזי: השיבו לנו את 9 הנקודות

המפרקים ליאור דגן ועמית פינס פנו למחוזי מכיוון שתקנון ההתאחדות לא מעניק זכות ערעור על הורדת נקודות בעקבות כניסה להליך פירוק: "העונש נוגד את דיני הפירוק". במידה שהבקשה לא תתקבל, בקבוצה יפנו גם לבית המשפט העליון

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  27.09.11 - 12:43
המפרק עו"ד ליאור דגן
המפרק עו"ד ליאור דגן
פרסום ראשון

תחילת כתבה

מפרקי הפועל פ"ת, עורכי הדין עמית פינס וליאור דגן, פנו הבוקר (שלישי) לבית המשפט המחוזי בפ"ת המתמחה בענייני חברות ופירוק בבקשה לבטל את עונש הפחתת תשע הנקודות שהוטל על הקבוצה אוטומטית לאחר שנכנסה למצב של חדלות פירעון. הפנייה לבית המשפט נעשתה מאחר שעל פי תקנון ההתאחדות לכדורגל, אין אפשרות לפנות לבית הדין העליון בנושא, אך החלטת בית המשפט, אם וכאשר, תחייב את ההתאחדות לפעול מיידית.

בבקשה שהוגשה לבית המשפט והגיעה לידי אתר ערוץ הספורט, נימקו המפרקים את בקשתם בשני מישורים: הפרוצדוראלי והמהותי תוך כדי הסתמכות על מקרי עבר ותקנונים בהתאחדויות אחרות באירופה, ביניהן ההתאחדות האנגלית. "הסנקציה של הורדת תשע נקודות מופעלת על כל קבוצה שנכנסת לפירוק באופן אוטומטי מבלי שיש לה הזכות או היכולת לערער לבית הדין העליון והזכות להתנגד", צוין בבקשה.

כמו כן נכתב כי בחלק מההתאחדויות באירופה העונש הזה אינו קיים ובאנגליה, משם אימצה ההתאחדות לכדורגל בישראל את התקנון שלה, קיימת אפשרות ערעור. המפרקים טוענים כי צריך לבחון את אשמת הקבוצה בנעשה ולהפעיל שיקול דעת. בבקשה צויין מקרה בו עו"ד איתן ארז, שהיה בעבר המפרק של הכח ר"ג, הצליח דרך בית המשפט לשנות סנקציה מצד ההתאחדות. אז בית המשפט הורה לבטל חובת תשלום שהוטלה על ידי בית הדין של ההתאחדות, גם בשל הליך פירוק.

במישור המהותי טוענים המפרקים כי הפחתת תשע הנקודות מסכנת את הנכס הגדול ביותר של הקבוצה והוא מעמדה בליגת העל ומכאן פוגעת ביכולת למכור את הקבוצה (עד עכשיו אף הצעה לא הונחה על שולחן המפרקים מ.פ) וגם בנושים כתוצאה מכך. "הורדת נקודות נוגדת את דיני הפירוק על פי הבנתנו", נכתב.

ראוי לציין כי קיימים גם מקרים הפוכים. לדוגמא, פנייתו של עורך הדין מוטי שלו שהיה המפרק של פועל ר"ג ודרש מבית משפט אזרחי לבטל הורדת נקודות אך נדחה. בקשתו של שלו לא כללה חלק מהנימוקים שהובאו בבקשה הנוכחית. במידה שהעניין לא ייצלח ייפנו מפרקי פ"ת לבית המשפט העליון.