גברי לוי: "גיא קיבל הצעה לאמן את בית"ר לפני חודש"

יו"ר ההתאחדות לשעבר ירה בראיון ל"חמש באוויר": "רק אני יכול לעשות סדר בהתאחדות, אך לא יציעו לי תפקיד כי כולם חושבים על עצמם. מכבי חיפה מועמדת בכירה לרדת ליגה"

מערכת אתר ערוץ הספורט  08.03.18 - 17:39
תחילת כתבה

קמפיין מוקדמות כושל של הנבחרת נגמר, עננה של אי ודאות מרחפת בקרב ההתאחדות ונראה שהעתיד של הכדורגל הישראלי לא מבשר יותר מדי טוב. ארבע שנים מילא עופר עיני את תפקיד יו"ר הארגון, אבל כעת דרכו עומדת להסתיים והרבה מאוד סימני שאלה מרחפים בנוגע למי שיתפוס את מקומו.

15 שנים לאחר שסיים קדנציה בת שבע שנים בתור יו"ר ההתאחדות, התשוקה שוב בוערת בגברי לוי, שלא שמר דברים בבטן. "היחיד שיכול לעשות סדר הוא אני. ותסלחו לי על הצניעות. אני מכיר את הכדורגל ואת ההתאחדות מלמעלה למטה. אני מסוגל לטפל בעניינים מול מנהלת הליגה, ולפתור אחת ולתמיד את הבעיות מול השופטים", הכריז בראיון ל"חמש באוויר".

"לא היה איש שהקדיש כל כך הרבה זמן לכדורגל הישראלי, אבל ברור לי שלא יבואי אליי בהצעות כי כל המציעים חושבים על עצמם ולא על הכדורגל וזה חבל מאוד. המחליטים זה מרכזי הפועל מכבי ובית"ר ולא יהיו הצבעות. אשר אלון יכול לדבר ללמפות. כל מי שמשרת במנהלת הליגה לא יכול להיות בשני הגופים".

"אני חושב שצריך להכניס דם חדש להתאחדות, אנשי ציבור וגם עיתונאים שרוצים לעבור לכדורגל ולא רק לבקר. אני בהחלט אשתף פעולה עם שטרן חלובה ואבי לוזון כדי להחזיר את אהבת הנבחרת לישראל. המאמנים ייקבעו על ידי מחשבה מעמיקה עם אנשי כדורגל ולא על ידי ועדות", הוסיף גברי לוי.

"לא עקבתי יותר מדי אחר ההתאחדות, אבל לא נעשו שם דברים גדולים. לא נעשה שם כלום. היות שיש תחלופה ורוצים להגיע ליו"ר שיודע מה צריך לעשות, אני רואה לנכון שאני היחיד שיכול לעשות זאת. אם שטרן חלובה ייבחר אני אעזור לו כמה שאפשר. בשיחה שהייתה לי איתו הוא אמר שאני היו"ר הכי טוב שהיה וחבל שעזבתי".

"יהיו הרבה אנשים נגדי והרבה ימצאו למה לא", טען יו"ר ההתאחדות לשעבר. "אני יודע מה אני עשיתי. הבאתי לההתאחדות מיליארד ש"ח, ואלה שהיו אחריי הביאו הפסדים של מיליונים. אם הם היו עושים את המו"מ מול הטלויזיה, הם לא היו מגיעים לסכומים האלה בחיים".

"אנשים התעסקו בעצמם במקום בכדורגל. דאגתי לכולם בצורה ממלכתית, ישבתי בבית המשפט עם בית"ר ירושלים כדי להציל אותם מפירוק כללי. גם בתקופת הקשיים של בני יהודה עזרתי וגם להפועל תל אביב. אף אחד מיושבי הראש שהיו לפניי לא הרגישו ממלכתיים, אני נבחרתי כנציג הפועל, אבל זה לא קבע בשבילי שום דבר", סיפר לוי.

היו"ר לשעבר חשף גם כי גיא לוי קיבל הצעה מפתיעה במיוחד: "לפני חודש הוצע לו לאמן את בית"ר ירושלים והוא סירב. הוא ילד גדול כבר בן 50. יש היום הרבה מאמנים ברמה גבוהה שלא מאמנים מכל מיני סיבות שונות. יש חצי קבוצות בליגה הלאומית: שלא הייתי מסכים לאמן אותם. הוא לא מדבר איתי בכלל על כדורגל. בשלב הזה הוא לא צריך ללכת לבית"ר ירושלים. אני לא יודע אם בני בן זקן מאמן טוב, אבל אי אפשר להתווכח עם תוצאות".

לוי סיפק בנוסף הצעות לטיפוח הכדורגל הישראלי: "בליגת העל צריך שיהיו 10 קבוצות ולהקטין את כמות הזרים. גם ככה אנחנו לא מצליחים באירופה, אז לפחות שיהיו ישראלים שישחקו בקבוצות הגדולות. אנחנו רוצים כדורגל טוב. שלא נצטרך בשבת להעביר לליגה האנגלית. המשחקים משעמים ורעים, וכל הזרים לא מביאים בכלל תועלת. מי שטוב הם רק הישראלים".

"הדבר הראשון שהייתי משנה זה כל ועדות האיתור. הייתי הופך את הכל מההתחלה. יש לי תכנית מדויקת מה לעשות, אביא אותה בבוא הזמן. הכי חשוב שהכדורגל יהיה נקי שאיגוד השופטים יהיה נקי, שהשחקנים הישראלים יהיו מעורבים ושזרים סוג ב' לא ישחקו על חשבונם. המטרה שנוכל ללכת למשחק כדורגל ונתחיל להנות ממנו".

וגם איגוד השופטים ספג אש מהיו"ר לשעבר: "אין ספק שצריך יד חזקה מול איגוד השופטים ושיהיו מודעים ממי לפחד. לא פחדתי לבוא לשם ולהגיד להם מה לעשות ומה לא, הייתי עם היד על ההדק. גם היום צריך לעשות את זה. אני יודע שיש הרבה טעויות, אבל צריך לשים אותן בסדר היום. אי אפשר שיותר מדי משחקים יקבלו תוצאות מנגיעת יד שלא הייתה ופנדל שלא היה. זאת פשוט בושה. אני רואה בטלוויזיה, ואני פשוט נדהם. מסכנות אותן קבוצות, שמשקיעות כל כך הרבה כסף ופתאום בא שופט ודופק להן את המשחק".

גברי לוי דיבר בנוסף על המצב העגום בו נמצאת מכבי חיפה: "כואב לי הלב. לצערי הרב, היא עשתה את כל הטעןיות האפשריות, עם שחקנים מנהלים ומאמנים. וכל מה שקורה מסביב. זו פשוט חגיגה לא ברורה. היא צריכה לנסות להציל את עצמה ולא לרדת ליגה, במצב שלה מכבי חיפה מועמדת בכירה לרדת ליגה. כולן יודעות להילחם בפלייאוף התחתון והיא לא. זאת בעיה".

הדפס