לאן נעלם איתן טיבי? כך הבלם נדחק החוצה

הטעות הקריטית ששינתה את התמונה, הפציעה שהוציאה אותו מהרוטציה והחוזה שבקיץ כבר יסתיים. מכבי תל אביב רצה לאחת האליפות המרשימות בשנים האחרונות, אבל דווקא אחד השחקנים הכי ותיקים שלה לא נספר. הסיפורים מאחורי חידת הבלם שנדחק החוצה

תומר לוי
תומר לוי  14.01.19 - 13:44
תחילת כתבה

30 באוגוסט, דקה 81 במשחק המכריע של מכבי ת"א מול סארספבורג הנורבגית. איתן טיבי, מהשחקנים הוותיקים ביותר בסגל של מכבי ת"א שפתח את עונתו השביעית בצהוב, חווה את אחד מהמשחקים שהכי יעדיף לשכוח בקריירה, בו גרם לפנדל נגד קבוצתו, זה שלבסוף התברר כמכריע בהדחת הצהובים.

מאז אותו רגע, משהו השתנה במעמדו של מי שאמור היה לשמש כבלם הראשון של הצהובים לצד ז'איר אמאדור. 62 דקות ליגה בלבד, אי שם במחזור הראשון מול מכבי חיפה, יש לו מאז, ולא מעט סימני שאלה. רגע לפני שחלון ההעברות של ינואר נפתח, ניסינו לפתור את חידת איתן טיבי במכבי ת"א.

הפציעה שהעמיקה את הבעיה
מתחילת העונה איתן טיבי הוא תעלומה. בלם הנבחרת בן ה-31 מסיים בקיץ חוזה של שלוש שנים בקרית שלום, כשלצהובים יש אופציה לממש את חוזהו, אופציה שלא נראה שהיא תממש, לפחות לפי מה שנראה עכשיו. כאמור, אחרי שפתח בכל המשחקים באירופה והשלים 90 דקות (720 דק' בסך הכל), הוא נספר למעשה רק בגביע הטוטו, אז עלה כמחליף בחצי הגמר מול הפועל ת"א ובגמר מל מכבי חיפה (28 דק' במצטבר).

אז איך טיבי הפך מבלם הרכב לבלם הרביעי במכבי ת"א? יש לכך כמה סיבות. למרות פתיחת העונה המדשדשת, טיבי עוד זומן לסגל נבחרת ישראל ע"י אנדי הרצוג, פתח בהרכב בניצחון נגד סקוטלנד ומול אלבניה, אלא שבאותו משחק עם הנבחרת הוא נפצע והוחלף בהפסקה עקב קרע במפשעה. טיבי אמור היה להיעדר כחודש ואז לחזור, אלא שהוא שב מוקדם מדי לאימונים מלאים, במה שגרם לפציעה לחזור והוא נעדר למעלה מחודשיים.

אותה תקופה בחוץ עשתה לו נזק גדול מבחינה מקצועית. שחר פיבן, שמילא את מקומו, גילה (ועדיין מגלה) יכולת מצוינת, ונחשב לאחד מהתגליות הגדולות של הצהובים העונה ויחד עם שרן ייני השניים מובילים את הגנת הצהובים, ודוחקים הצדה את ז'איר אמאדור וטיבי.

"טיבי ואמאדור היו הבלמים של ההרכב בתחילת השנה ובמוקדמות הליגה הארופית, אבל אז שניהם נפצעו", ולדימיר איביץ' הסביר באחת ממסיבות העיתונאים לאחרונה, "בשלב זה שחר וייני הם הבלמים שבהרב והם מגלים יכולת גבוהה מאוד. אין שום סיבה לבצע חילוף בהגנה".

ממתין בסבלנות, אך העונה עשויה להיות האחרונה שלו בצהוב
בעוד אצל הרבה שחקנים היינו שומעים על תלונות ברשתות החברתיות או ביקורות של מקורבים, סביב טיבי כרגע שורר שקט מוחלט ומנסה להוכיח את עצמו באימונים, אך האם אין לו מה לתרום על הדשא? הדעות על כך חלוקות.

"איתן שחקן מהיר ועם הרבה ניסיון. הוא יכול לעזור למכבי ת"א, אבל כרגע יש שניים שמצטיינים והוא בבעיה", שחקן בקבוצה העיד, "אין ספק שאם יצטרכו אותו, הוא יהיה שם ואז זה יאפשר לו להרוויח את הצ'אנס שלו מחדש".

כאמור, רבים ממכבי ת"א עדיין זוכרים לטיבי את הפנדל שביצע מול סארספוברג, שאף גרם בסופו של דבר להדחה מהליגה האירופית. "עד עכשיו לא ברור אם היה פנדל, אבל טיבי יצא לא נקי מהעניין. נראה שאיביץ' העדיף אחר כך כבר ללכת עם בלמים אחרים", אמרו במועדון, "זה משהו שנדבק לטיבי ולא בטוח בכלל שמגיע לו. אותו הרגע שינה לו את העונה". במקביל, השחקן ניהל מספר שיחות עם איביץ' לגבי מצבו, אבל גם הוא מבין שאצל הסרבי שיחות לא באמת עוזרות, והכל נקבע לפי מה שקורה באימונים.

"למרות התקופה הלא פשוטה, טיבי מתאמן חזק ומתנהל כמקצוען אמיתי", הוסיפו במועדון, "לא היינו מהמרים שהוא לא ישחק יותר, אבל כרגע הוא בלם רביעי ועליו להחליט האם כדאי לו להישאר במעמד הזה אם במכבי ת"א יחליטו בכל זאת להשאיר אותו כבלם רביעי".

בתקופת ג'ורדי קרויף, הבלם חתם על חוזה לשלוש שנים עם אופציה לעונה נוספת, הסכם שמוערך ב-300 אלף יורו לעונה עם מענק חתימה שמן במיוחד, אבל עושה רושם שהרבה השתנה מאז למרות שנים  טובות במכבי ת"א. העתיד של טיבי לא ברור, בל דבר אחד בטוח גם אם הצהובים לא ירצו אותו, יהיו הרבה קבוצות אחרות בליגה שיהיו מעוניינות בשירותיו, בינואר או בקיץ.

הדפס