"מכבי ת"א לא צריכה שינוי גדול. נצרף 2-3 שחקנים"

התחרות בליגה ("קשה יותר לשמור על התואר, המאבק יהיה חזק יותר"), העתיד ("לא ניתן לדעת") והמצב הביטחוני ("כשקורה דבר כזה, אף אחד לא מרגיש בטוח"). ולדימיר איביץ' בראיון מיוחד, וגם: מי המצטיין שלו, השינוי הגדול ביותר שעשה ומה לגבי פאטוס בצ'יראי?

תומר לוי
תומר לוי  19.05.19 - 09:09
תחילת כתבה

אחרי שלוש שנות בצורת, בהן הפועל ב"ש הייתה השליטה הבלעדית בליגת העל, מכבי ת"א החזירה את התואר לקרית שלום ועשתה זאת בסטייל. עם פער של 31 נקודות בפסגה ואחת האליפויות הכי חד צדדיות שנראו אי פעם בארץ, נראה שהצהובים מצאו את האיש הנכון על הקווים. היום (ראשון) ולדימיר איביץ' סיכם את העונה הראשונה שלו בישראל בראיון מיוחד.

מה היה הרגע הטוב ביותר והרגע הרע ביותר שלך העונה?
"זו הייתה עונה טובה ולא קל להחליט עכשיו על רגעים טובים", סיכם איביץ'. "אם אני בכל זאת צריך לבחור הרגע הטוב היה אחרי המשחק מול חיפה, שבו למעשה זכינו באליפות. הרגע שהשופט שרק לסיום המשחק והתחילו החגיגות, זה היה הרגע הטוב ביותר שלי העונה. הרגע הרע ביותר היה כשהודחנו מאירופה".

הייתם במרחק של כ-20 דקות מהעפלה לשלב הבתים, מה השתבש?
"בדיוק כמו שאתה אומר, היינו קרובים מאוד להעפלה. בכדורגל אתה אף פעם לא יכול לדעת מה יקרה ואתה חייב להישאר מרוכז עד השנייה האחרונה של המשחק. אני חושב שהטעות שלנו הייתה במשחק הראשון מול סארפסבורג בחוץ, כשהפסדנו 1:3. במשחק השני, אם אני זוכר נכון, היו לנו הרבה מצבים והבקענו פעמיים, במצב של 1:2 היו לנו הזדמנויות לכבוש את השלישי ולהגיע להארכה, אבל זה הכדורגל ואלו החיים, צריך להמשיך".

אחרי ההדחה, הגעה לשלב הבתים באחד המפעלים האירופיים תהיה מטרה מרכזית בעונה הבאה?
"בטח, בשביל המועדון זו תמיד מטרה מרכזית לשחק במפעל אירופי. דבר ראשון בליגת האלופות - נילחם כדי להגיע לשלב הבתים. זו בוודאי לא תהיה עבודה קלה, אנחנו יודעים מי הקבוצות שיתחרו איתנו על אותה המטרה, אבל קודם כל כדי להשיג משהו אתה חייב להאמין".

כשהגעת למועדון, מה רצית לשנות במכבי ת"א?
"דבר ראשון כשאתה מגיע למדינה שונה ולקבוצה חדשה, אתה צריך לאסוף המון מידע. לאחר מכן אתה צריך לתקן את הדברים או לשנות אותם לפי ה'אני מאמין' שלך. הדברים החשובים בעיניי הם ליצור אווירה טובה בחדר ההלבשה וליצור משמעת. אנחנו מבלים הרבה ימים ושעות ביחד".

"אחד הדברים שלא היה קל לשנות זה את הצוות שמסביב לשחקנים. מהצוות הרפואי, דרך האפסנאים ועד לאנשי המשרד. כולם צריכים להיות אנשים חיוביים ולשדר אנרגיה חיובית לשחקנים כדי להגיע למטרה המשותפת. השחקנים הם החלק החשוב ביותר, הם אלו שנלחמים ועובדים. כל אלו שסובבים אותם גם עובדים, אבל הם שם בגלל השחקנים, הם צריכים לעבוד בשביל השחקן. אי אפשר להיות בטוח שאני זה שעשה את השינוי. השתפרנו, אבל יש לנו את הפוטנציאל להשתפר יותר".

מי השחקן שהכי הפתיע אותך ביכולותיו העונה?
"שחר פיבן עשה את ההתקדמות הגדולה ביותר. מתחילת העונה הוא נלחם על המקום שלו והוא גם שיחק הרבה. במשחק האחרון הוא לא שיחק כי רצינו לנסות משהו אחר ולתת דקות לאלו שלא מקבלים הרבה דקות. יש לי ארבעה שחקנים בעמדה הזו וכולם יכולים לשחק ולפתוח, הם יודעים את זה ומוכיחים את זה בכל פעם מחדש. אבל שחר הוא בחור ששיחק בעונה שעברה באשדוד ובא להילחם על מקומו".

"לא רק הוא, אבל אם אני צריך לבחור שחקן אחד שאף אחד לא האמין שיהיה חל מהרוטציה, זה הוא. אני זוכר שלפני פתיחת העונה מאוד התרשמתי ממנו, כבר בימים הראשונים הוא הראה שהוא כאן כדי לשחק. גם ברסקי וגלזר עשו זאת, אלו שחקנים שחזרו מהשאלה והראו הרבה אופי ולחימה. לכל אלה הגיעה הזדמנות וכשהם קיבלו אותה הם הוכיחו את עצמם".

גולסה וניקוליץ' היו פציעים ולא שיחקו הרבה העונה. במידה ויהיו בריאים הם ישחקו?
"אני זוכר את הפציעה של גולסה, זה היה לפני משחק החוץ מול ק"ש. בתקופה שלפני הפציעה הוא היה אחד השחקנים הטובים ביותר בקבוצה וגם אחד החשובים. זה קורה בכדורגל, פציעות הן חלק מהמשחק והסיבה שאני מייחס לצוות הרפואי כ"כ הרבה חשיבות היא בגלל זה. אם לא יהיו לי שחקנים בריאים וכשירים אני יהיה בבעיה, יש לי אינטרס שכולם יהיו בריאים".

"באותו הרגע הוא היה השחקן הכי איכותי שלנו, שחקן מפתח עבורנו, אבל היו שחקנים אחרים שחיכו להזדמנות. ברסקי, גלזר וריקן, כולם עשו עבודה פנטסטית. אלו שחקני מרכז שדה שרצים המון ועובדים קשה במגרש, אתה צריך כמה שחקנים בעמדה הזו. מדובר בעונה ארוכה עם הרבה משחקים ולא הייתה לנו בעיה בחלק הזה של הקבוצה כי כולם עבדו קשה, לכולם היה רוח לחימה".

מה לגבי חיזוק בעונה הבאה, כמה שחקנים תרצה להביא?
"לא הרבה. אנחנו לא צריכים שינוי גדול, שניים שלושה שחקנים יספיקו. אנחנו רוצים שחקנים בכמה עמדות שונות וצריכים שאותו שחקן שנביא ישפר את המשחק שלנו. נחפש שחקנים צעירים מקומיים שיכולים לעזור לנו להתפתח ואנחנו נעזור להם להתפתח. בנוגע לשחקנים הזרים, השחקן שיגיע יצטרך להוסיף לנו איכות מסוימת להיות טוב יותר משחקן מקומי, בגלל זה הוא מגיע לפה. זה לא קל להחליט איזה שחקן זר להביא".

שחקן כמו בצ'יראי יעניין אותך? הוא נבחר לשחקן העונה של נתניה, אתם יכולים להיעזר בחלוץ נוסף?
"הוא עשה עונה פנטסטית. הוא בכושר נפלא והגיע עם נתניה למקום השלישי ולגמר גביע המדינה. בצ'יראי מראה את האיכויות שלו, אבל יש לנו תכנית לגבי השחקנים שאנחנו רוצים להביא למכבי. נגיע איתם למשא ומתן ואז נראה מה קורה".

מה אתה הכי אוהב בישראל? המצב הביטחוני יכול לגרום לך לעזוב את הארץ?
"אני אוהב את המדינה, יש פה מזג אוויר טוב ויש פה ים כמו ביוון ממנה הגעתי לפה. אנשים פה מאוד אדיבים, יש הרבה פעילויות לילדים ולמשפחה שלי והם נהנים פה. המצב הביטחוני? זה לא קל, בטח בשביל הזרים שנמצאים כאן ולא יודעים מה קורה. כשיש לך אישה וילדים שמגיעים ממדינה שדבר כזה לא קורה שם, זאת לא הרגשה נחמדה. אני בטוח שזה לא רק אני, אלא גם אצל זרים אחרים פה. גם המקומיים, אתם חיים פה וזו המדינה שלכם, כשקורה דבר כזה אף אחד לא מרגיש בטוח".

המאמנים הזרים האחרונים שהיו למכבי לא המשיכו יותר מעונה אחת למרות החוזה, אתה תישאר?
"בכדורגל אתה אף פעם לא יודע מה הולך להיות. זה קודם כל ספורט ולאחר מכן עסק. המועדון עובד קשה מאוד בשביל להשיג תוצאות ולהגיע למצב כלכלי טוב שיאפשר לו לשפר דברים בקבוצה. יש לנו בעיות פייר פליי וכמו שאי אפשר לדעת לגבי השחקנים, ככה גם אי אפשר לדעת לגבי המאמן. אתה לא יכול לדעת מה יקרה בעוד שבועיים או שלושה. בינתיים אני כאן, יש לי חוזה".

בעונה הבאה תהיה למכבי יותר תחרות בליגה?
"בוודאות. יהיה מאבק גדול יותר. הם שיחקו טוב השנה, אבל אנחנו יצרנו פער גדול. היו לנו הרבה משחקים טובים תוך כדי העונה ותמיד היינו הדומיננטיים יותר, זה לא אומר שניצחנו את כולם אבל בכל המשחקים היינו הקבוצה הטובה יותר והגענו ליותר מצבים. ההיגיון שלי אומר שיהיה יותר קשה לשמור על משהו שהשגת, מאשר להשיג אותו שוב".

מה אתה חושב על נושא ה-VAR?
"זה חשוב, ה-VAR יכול לשפר את הכדורגל ויכול להכריע בשביל השופט. באופן נורמלי כולנו עושים טעויות. אני עושה טעויות, השחקנים על המגרש עושים טעויות וגם אלה שמחליטים איזה שחקן יגיע לקבוצה טועים. השופט עובד 90-95 דקות במשחק, וה-VAR יכול לעזור לו. אני לא מבין למה בחצי גמר הגביע השופט לא השתמש ב-VAR. אם אתה זוכר, יום לפני היה את המשחק בין נתניה וחדרה ושופט ה-VAR אותת לשופט שהעניק פנדל".

"העבודה שלו היא לראות את זה, אי אפשר לטעות פה. כל האנשים על המגרש יכולים לטעות, אבל לשופטי ה-VAR אין מקום לטעויות. כשאתה עומד בפני החלטה כזו אתה צריך לקרוא לשופט כדי שהוא יקבל את ההחלטה. זה משהו שלימדו אותנו לפני שהתחיל הפלייאוף פה בישראל".

הדפס