מנפצים סטיגמות: לא רק בטטות כורסא

תתחילו לחשוב כמו ספורטאים: המדריך לחיים בריאים עבור הגיימר הממווצע

שי קמפלר  30.12.18 - 12:49
תחילת כתבה

גילוי נאות: כותב הכתבה אכן משתדל ללכת על פי המלצות אלו, הקושי במשימות הוא ברור, אך כל שינוי לטובה יכול להיות מועיל. גם אם מדובר בשינוי קטן. מדובר בדעתי האישית ואינני מתכוון להטיף לאף אדם ובחירותיו האישיות.

במהלך השנים האחרונות אחוז ההשמנה בקרב ילדי ישראל עלה. יש הטוענים כי אחת מהסיבות היא בכמות הזמן אשר הילדים מקדישים למשחקי מחשב וכמובן הפער בחינוך לאכילה בריאה. אמנם אחוז גבוה מקהל הגיימרים מתעלם מנקודה זו, ומבלי לדעת שתחום זה משפיע גם על הביצועים בתחום עולמם הגיימינג ובכך באופן אקטיבי אותו קהל עלול להזיק לו וביצועיו בתחום. בכתבה זו אתן מס' עצות כיצד לשמור על אורח חיים בריא תוך כדי שילוב עם עולם הגיימינג, ואולי לנפץ כמה סטיגמות על הדרך.

המעטה בצריכת מתוקים
גלידות ושאר דברי מתיקה הם אולי המאכלים הכי טעימים שיש אך גם ההרסניים ביותר: מאכלים אלו מכילים כמות גבוהה של סוכר אשר מתפרק לפחמימות וגורם להשמנה. הורדה של אותם מאכלים מהתפריט יכולה לחסוך משקל רב מגופכם. מבחינת כמות הסוכר הנצרכת בזמן אכילת מוצרים רווי סוכר, אכילת כמות כזו תגרום בהמשך לנפילת סוכר, יווצר מצב של עייפות, כבדות וביצועי המשחק שלכם ידרדרו.

ההמלצה לאלטרנטיבה היא חטיפים ללא סוכר. קיימים כיום מוצרים אשר טעמם הוא טוב ויתנו את הסיפוק באכילה, הרבה חברות מחזיקות על המדף גם מוצרים בעל כמות סוכר מופחתת, מוצרים אלו מזיקים פחות בצורה משמעותית מאותם מאכלים רווי סוכר ובעלי אפשרות להוות תחליף נוח. כמובן שאפשר להימנע בכלל מאכילת חטיפים על ידי אכילת פירות יבשים ואגוזים. מזון זה אמנם מכיל סוכר, אך הזמן שלוקח לו להתפרק גבוה יותר ובכך אפקטיביות הסוכר בגוף תשאיר את הגיימר מרוכז הרבה יותר זמן במשחק.

המעטה בשתייה מתוקה
כמות השתייה אשר הגיימר צורך בזמן משחק היא גבוהה. לא פעם חברות משחקים שונות פונות לגיימרים באמצעות פרסום על מותגי משקאות שונים, ומנסים לייצג את עצמם בתור מוצרים שיספקו  את האנרגיה שהגיימר רוצה בזמן משחק. מה שלא נאמר הוא שכמות הסוכר הקיימים במשקאות היא עצומה. כוס משקה מתוק ממוצע מכילה בסביבות 25 גרם סוכר וכמו שנאמר בסעיף הקודם, מתפרק לפחמימות. אלו הם שומנים שניתן להימנע מהם. אין חובה לשתות את אותם משקאות ממותקים. יש אלטרנטיבות טובות יותר: גם אם לא נתעסק כרגע במים (למרות שהוא המשקה המומלץ ביותר) אחד המוצרים הנמכרים ביותר בארץ הינם משקאות בעלי אפס סוכר. משקאות אלו הם בעלי ערך תזונתי טוב יותר ממשקאות ממותקים אחרים ויכולים להוות תחליף טוב. טעמם טוב וכמות הנזק אשר נגרמת כתוצאה מצריכתם איננה גבוהה לעומת מוצרים אחרים. אני אמנם מרבה לשתות משקאות ממותקים, אך כל אחד רשאי לשים את הקווים האדומים של עצמו.

להיגמל מהג'אנק פוד
מאכלי ג'אנק פוד לא סתם קיבלו את שמם. מדובר במאכלים אשר כמות הפחמימות הקיימת בהם היא ענקית. אכילתם בכמות גבוהה תהווה אסון לגוף בשל כמות השמן הקיימת בהם. הגוף עלול לפתח בעיות ומחלות בשל אכילת ג'אנק בצורה מוגזמת, אך אני לא בדיוק מחדש לכם. בשנים האחרונות נערך שינוי מגמתי אשר נעשה בעולם בעקבות המידע מה מכילים המוצרים, ויש הטוענים שמזון זה מסוכן כמעט כמו הרגלים מסוכנים אחרים אם לא שווה להם. בנוסף סביר להניח שגם ציוד הגיימינג שתעשו בו שימוש בזמן האכילה עלול להתלכלך משמן ואולי אפילו להיהרס כתוצאה של אכילת ג'אנק פוד לידו. בתור אלטרנטיבה מומלץ על אכילת מעדן נחמד בין הסיבובים אשר יכול לתת אנרגיה בשביל להמשיך לשחק וירגיע את הרעב.

הליכות
גיימרים רבים סובלים מבעיות גב ופרקים בשל התנוחת משחק אשר הם נמצאים ביום יום -  הידיים והרגליים כל הזמן נמצאות במצב של "היכון לפעולה": לחוצות ומכווצות. אין אפשרות לתת לגוף את המנוחה לה הוא זקוק ולכן לאט לאט נוצר גב קשוח ועלול להוביל לכאבים. מנוחה לגוף תתרחש כאשר הידיים שמוטות ואינן מחזיקות דבר, מצב אשר מאפשר לגב לנוח על משענת הכיסא ולצבור כוחות, זאת בשונה מאשר החזקת השלט באוויר אשר מפעילה את שרירי השכמות. ההמלצה? בצעו הליכות. הליכה של 45 דקות בשכונה בקצב מתאים תתן לגב מנוחה גדולה שיכולה למנוע בעיות אלו. רצוי הליכה ולא ריצה לצורך אפקטביות מלאה. בנוסף ביצוע מעט ספורט בפני עצמו יכול להועיל בצורה של פירוק עצבים ומתחים ותורם לביצוע יותר טוב ובפועל מסייע בהרגשה יותר רעננה לאחר פעילות. לאלו שאין את הסבלנות הנדרשת מוזמנים להאזין לפודקאסטים או מוזיקה בזמן ההליכות על מנת להנעים את זמנם, זה מה שאני עושה.

קביעת זמן מוקצב למשחק
במידה והגיימר מתחיל להתרגל ללוח זמנים ולשמירה על סדר בנושא המשחק הוא יכול לחוות שיפור בהתאם. כאשר אדם מתנהג באופן יותר מסודר, הוא מצליח להגיע ליותר תחומי עניין אשר רצה לטפל בהם. הקצבה של X שעות לנושא מסוים מאפשרת לפנות את הזמן לנושאים אחרים חשובים כמו לימודים, כושר, קריאת מדריך שרציתם כדי לשפר את יכולות המשחק שלכם,  ובכלליות מאפשרת לגיימר להתפתח בצורה אחראית יותר למעשיו, להרגיש נוח יותר בזמן המשחק ולמנוע התנגשויות בנושאים שונים בעתיד.

שינה
נושא זה אמנם נשמע מובן מאליו, אך זה לא המצב במציאות של ימינו. אנשים ישנים פחות ופחות, ועובדה זאת משפיעה על כל תפקודם. האדם הממוצע זקוק לשבע-שמונה שעות בלילה בכדי לתפקד בצורה טובה למחרת. חוסר שינה מכמות זו באופן סדיר עלול להוביל למצב של עייפות במהלך היום, טעויות קריטיות במהלך משחק וכמובן תחושת עצבים. הקפדה על נושא השינה יכולה להוות הרבה שקט גופני ונפשי אשר יוביל לבריאות טובה יותר ולתוצאות טובות יותר בתחום המשחק.

אלה היו מספר המלצות קצרות וכלליות לשיפור אורח החיים. חשוב לומר שהכל בגדר המלצה וכל אחד יכול לבחור כרצונו. גוף בריא וצלילות ראש יהוו לכל גיימר באשר הוא יתרון מפתח ובסופו של דבר הם ייתנו את הכוח אשר נדרש לשים את השחקן צעד אחד מעל האחרים.

הכתבה נכתבה ע"י שי קמפלר מ-GAMING CITY

הדפס