"לא מתאמן - אין אימון": הסיפור המיוחד של בן חיים

בהפרש של שנה וחצי הפך הבלם מרכש נוצץ של צ'לסי לאחרון השחקנים בפורטסמות' המתפרקת שלא קיבל אישור לעלות לכר הדשא. אבל אז הוא לקח אחריות ועם נחישות ייחודית וריצות בקור הרוויח את מקומו. צפו בהרצאה מעוררת ההשראה מ"5TLAKS"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  25.05.20 - 19:56
תחילת כתבהאי ודאות עלולה להיות משתקת ולגרום למי שחווה אותה עמידה במקום והשלמה עם המצב הקיים. גם טל בן חיים היה שם: בתוך שנה וחצי הפך מרכש מבטיח של צ'לסי לאחרון שחקני פורטסמות' שנקלעה לתהליך פירוק, אבל עם נחישות והתמדה לקח אחריות על החיים שלו. צפו בהרצאה המרתקת מ-5TALKS בווידאו שבראש הידיעה>>>

"מגיל קטן חלמתי להיות שחקן כדורגל. עשיתי המון ויתורים. מגיל קטן יש לי תפריט על המקרר, אני יודע איך אני צריך לאכול, אני יודע איך אני צריך להתאמן ועשיתי את הכל על מנת שאהיה השחקן המקצועי שרציתי להיות. שיחקתי במכבי תל אביב מגיל שש, בהמשך עליתי לבוגרים וקיבלתי משכורת חייל. אבא שלי אמר לי: 'טל, אל תסתכל על הכסף, כשאתה תהיה טוב הכסף יבוא'. שיחקתי במכבי ת"א במשך שלוש שנים שמסביבי שחקנים מרוויחים הרבה יותר ואני עדיין עם משכורת חייל, כשלימים אני הופך לקפטן".

"אחרי שלוש שנים חתמתי בבולטון - קבוצה בפרמייר ליג - הליגה הטובה בעולם. במשך שלוש השנים שלי שם זכיתי לחיזורים מצד המועדונים הגדולים והנחשבים בעולם ולבסוף חתמתי במועדון הפאר צ'לסי, תחת אחד המאמנים הטובים בעולם ז'וזה מוריניו. שיחקתי בצ'לסי בארבעת החודשים הראשונים תחתיו ואז הוא פוטר ובמקומו מונה לא אחר מאשר: אברם גרנט".

"אפשר לחשוב שמאמן ישראלי ישנה משהו במצב שלי לטובה, אבל קורה בדיוק ההיפך. במשך ארבעה חודשים נוספים אני לא משחק בכלל, דבר שיוצר תסכול רב ותחושת פספוס. בסוף אותה עונה אברהם גרנט פוטר ואני קיבלתי החלטה לעזוב. עברתי למנצ'סטר סיטי ומשם לפורטסמות', אליה הגעתי במשכורת גבוהה, אבל אחרי חודשיים הבעלים פושט רגל. ההשלכות על השחקנים איומות כי חלק מהשכר לא מוגן ופורטסמות' לא הייתה יכולה להעביר או לקנות אף שחקן. אחרי ארבעה חודשים מי מונה למאמן? גרנט". הקבוצה בדאון, הורידו לנו תשע נקודות ואני פצוע בשרירי הבטן, באותה עונה הם גם לא משלמים משכורות וגם ירדנו ליגה. אני מתוסכל ומבולבל - איך הגעתי למצב הזה? אני מיואש ובחרדה למקום שלי".

"כמה שבועות אחרי הירידה מתקשר אליי הסוכן פיני זהבי ואומר לי: 'ווסטהאם רוצים אותך, אברהם גרנט מונה למאמן'. פורטסמות' ירדה ליגה ווסטהאם בפרמייר ליג, ואני מסרב בידיעה שאני מסתכן להישאר תקופה באוויר בלי קבוצה. כמה ימים אחרי אני מגיע לביתו של פיני זהבי בלונדון לדון איתו על עתידי, פתאום גרנט מתקשר אליו. הוא שומע שאני שם ומבקש לדבר איתי. 'הפעם אני מביא אותך, אין מצב שאתה לא משחק': אמר לי. עברתי בדיקות רפואיות בווסטהאם כשאני פצוע קצת בשרירי הבטן והם אומרים לי שהם מפחדים לקחת אותי בגלל הפציעה הקלה בשרירי הבטן".

"אני מבקש לגשת לרופא הכי מומחה באנגליה, מביא להם מכתב שאומר אין מניעה להחתים אותי ושאני בריא ב-100%. בסוף הם הסכימו לקחת אותי לחצי שנה בהשאלה ואם הפציעה לא תחזור החוזה יהפוך לשנתיים וחצי. בפועל, פורטסמות' מרוצה כי ירדתי לה מהתקציב, אני משחק כמו שרציתי והכל טוב? אז זהו שממש לא".

"ינואר מגיע ותוך כדי האימונים בווסטהאם אני נפצע בכף הרגל, ואומרים לי: 'אנחנו מצטערים, אתה פצוע אנחנו לא יכולים להחתים אותך'. אני באוויר בדיוק כמו שחששתי. אני מבין שהמצב יכול להמשיך להתדרדר בקלות ואני לא מוותר, דווקא בזמנים קשים אני מסתובב חצי שנה בלי משכורת ובוחר לא להישבר. אימנתי את עצמי מנטלית בכל יום ואומר לעצמי שזו רק תקופה ושאני חייב להמשיך להתאמן. יש לי אישה בהיריון וילד קטן שבא איתי לפארק במינוס ארבע עם סטופר".

"תארו לכם את הפער וחוסר הוודאות שחייתי בו: לפני שנה וחצי הייתי בצ'לסי על גג העולם, פתאום אין לי קבוצה. אני מתקשר לעורך הדין שלי אחרי חודש ואומר לו: 'שמע, אני מחר בבוקר נוסע לפורטסמות' ומתאמן איתם. אני שייך להם ויש לי חוזה עד שמחליטים אחרת'. הוא עונה לי שהוא דיבר איתם, והם לא יתנו לי להתאמן, אז חבל לי על הנסיעה. עניתי: 'שמע טוב, אני מתאמן וזהו'".

"ארזנו כמה מזוודות, נסענו כשבינתיים אין לנו בית. עליתי למשרד של מאמן פורטסמות', אחד חדש שלא הכיר אותי. ישבתי מול והוא אומר: 'שמע, קיבלתי הוראה מההנהלה שאתה לא רשאי להתאמן - ואתה לא מתאמן'. בשיא הנחישות, הבטתי לו בעיניים ועניתי: 'אני מתאמן. אם אני לא מתאמן - אין אימון. אם אני לא מתאמן, אני בועט את כל הכדורים לעצים'".

"הוא לא האמין שאני מעז להפר הוראה של ההנהלה, אבל לך תסביר לו שאני לא מתאמן כבר חודש, שכדורגל זה החיים שלי ושאני לא יכול נפשית להמשיך ככה יותר. הוא לא התווכח איתי, התקשר למפרק ולמנכ"ל והודיע להם: 'טל פה, הוא אומר שהוא הולך להתאמן ואני לא מתכוון להתווכח איתו'".

"במשך שלושה חודשים חודשים וחצי רק התאמנתי. לא הלכתי למשחקי בית ולא למשחקי חוץ, כאילו לא הייתי קשור לקבוצה בכלל. המאמן קיבל הוראה לא לתת לי לשחק, כי רוצים לשבור אותי על מנת שאוותר על כסף שחייבים לי. אחרי שלושה חודשים וחצי, בלם אחד נפצע, בלם אחר מוצהב והם צריכים אותי. הקפטן מתקשר אליי ואומר: 'אני יודע מה עברת, אני פה עם המאמן והוא שואל אם תסכים לשחק'. עניתי שאם הוא רוצה שאשחק אני אשחק, ואתן הכל. מקצוענות קודמת לאגו. שיחקתי מצוין, ניצחנו 0:4, והמאמן אמר לי אחרי המשחק: 'לא מעניין אותי יותר מה ההנהלה רוצה, מבחינתי יש לך חוזה פה וכל עוד אתה פה אני משתמש בך לטובת הקבוצה'".