תמשיך את התנופה? גורבנקו יוצאת לדרך

מתחרה מצרית ומומנטום חיובי: יום ראשון למשלחת השחייה

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  24.07.21 - 00:53
תחילת כתבה

ההיסטוריה של השחייה הישראלית והאולימפיאדה אינה משופעת בהישגים. ישראל מעולם לא זכתה במדליה בתחום, ועד היום בכל שנות השתתפות ישראל במשחקים האולימפיים, הופיעו שחיינים ישראלים שלוש פעמים בסך הכל במשחה גמר: באטלנטה 1996 זו היתה נבחרת השליחים, שסיימה שמינית בגמר 4X100, כעבור ארבע שנים בסידני איתן אורבך הגיע שמיני בגמר 100 מטר גב, ובלונדון 2012 היה זה יעקב טומרקין הצעיר, שסיים שביעי ב-200 מטר גב.

אז אולי הפעם? בסך הכל 12 שחיינים ייצגו את ישראל באולימפיאדה הקרובה, כששניים יחלו את דרכם היום: רון פולונסקי יתחרה ב-400 מ' מעורב אישי, ואנסטסיה גורבנקו בת ה-17 תעלה לשחיית 100 מ' פרפר. גורבנקו תעמוד במוקד השחייה הישראלית, מאחר והיא תגיעה לתחרות כאלופת אירופה - אחרי שזכתה במדליית זהב רק השנה באליפות שנערכה בבודפשט, וגם קבעה שיא ישראלי ב-200 מטר מעורב אישי. במקצה הזה היא תתחרה ביום שני הקרוב, ב-100 מ' פרפר היא עדיין לא התמודדה בתחרות בוגרים.

גורבנקו תתחרה במקצה הרביעי, מול שבעה שחייניות אחרות - בהן גם פרידה אוסמן המצרית, שנולדה בכלל באינדיאנה, אבל עברה בצעירותה לקהיר. מאחוריה זכייה אחת במדליית הארד באליפות העולם בהונגריה, לפני ארבע שנים. מי שנחשבת לבעלת הזמן הטוב ביותר במקצה היא טורי האסקי האמריקנית שסיימה ראשונה במקצה באליפות אירופה 2019 בהונגריה. הסיכויים לגמר לא נראים גבוהים, אבל נותר רק להחזיק אצבעות.

פולונסקי בן ה-20 סיים רביעי באליפות אירופה, שנערכה בחודש מאי האחרון, יחד עם גורבנקו, אנדראה מורז ודניס לוקטב - במשחה השליחים 4X200. הרביעייה קבעה שיא ישראלי חדש בתחום, בעבר הוא סיים עם מדליית כסף באליפות אירופה לנוער 2019 בקאזאן. זו תהיה התחרות הגדולה הראשונה שלו כשחיין בוגר, ונקווה שיפתיע לטובה.