$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

גיבור קרואטיה: הערב הגורלי של דומיניק ליבאקוביץ'

הוא הושווה לאוליבר קאן וכבר משך עניין מבאיירן מינכן. אחרי שעצר את יפן וברזיל בדו קרב פנדלים, השוער האלמוני של דינמו זאגרב ינסה לנעול את השער מול מסי וארגנטינה ולהעפיל לגמר המונדיאל

גבע ינקלביץ'
גבע ינקלביץ'  13.12.22 - 15:56

באדיבות כאן 11 - המשדר הרשמי של מונדיאל 2022. שידורים חיים, תקצירים, סטטיסטיקות ועוד מחכים לכם בעמוד המונדיאל של כאן

לאורך ההיסטוריה של המונדיאלים, גיבורים שונים עלו לכותרות וזכו לתהילת עולם. לפעמים היה מדובר בחלוץ שהפתיע הגנות בגביע העולמי, לפעמים היה מדובר בשחקן הגנה שהציל את היום, אבל מעטות הפעמים בהן השוער הפך לגיבור שהציל את מולדתו. כשנבחרתו בחצי הגמר בקטאר כנגד כל הסיכויים ואחרי שהדיח כמעט במו ידיו את הפייבוריטית לזכייה, ברזיל, נראה כי דומיניק ליבאקוביץ' הוא גיבור היום של קרואטיה לקמפיין שלה לשנת 2022.

הוא גדל לבית אמיד. אביו היה מהנדס בנייה, סביו מצד אביו היה רדיולוג והוא קרוב משפחה רחוק של יוסיף סקובלאר, כדורגלן עבר קרואטי. הוא בילה את רוב הקריירה שלו בדינמו זאגרב ומאז שנעמד בין הקורות של הקרואטים בקטאר, הוא הפך משוער אנונימי לכזה שמחוזר ברחבי אירופה. כמות החיפושים של שמו עלו פי עשרות מונים ולמעשה, הוא השיג לעצמו שם עולמי בעזרת שתי תצוגות שוערות מופלאות. לפעמים כל מה שצריך הוא מונדיאל אחד קטן כדי לשנות את המזל.

קרואטיה לא הגיעה למונדיאל הזה בקטאר כפייבוריטית בצורה כלשהי. אומנם מדובר בפיינליסטית מהמונדיאל האחרון, אבל לאורך הדרך הקרואטים לא הציגו יכולת אדירה שגרמה לכולם לחשוב שהם לא צפויים להרחיק לכת בקטאר. הם סיימו אומנם ללא הפסד אחד את שלב הבתים, אבל עם שתי תוצאות 0:0 ו-1:4 אחד על קנדה, שכבשה שער ראשון במונדיאלים נגד המזרח אירופאים, רבים חשבו שקרואטיה תיפול בשמינית הגמר.

במשחק נגד היפנים, הקרואטים אכן לא הרשימו ואחרי 120 דקות ו-1:1 בין הצדדים הגיעו הפנדלים. שם, כשעיני כל העולם עליו, ליבאקוביץ' הגיע רשמית אל קטאר. השוער, שעד אותו רגע ספג שני שערים בלבד, אך למרות זאת עדיין נותר די אנונימי, רשם שלוש הדיפות בדרך לניצחון 1:3 של קרואטיה בפנדלים והפך לראשון שהודף את שלוש הבעיטות הראשונות בדו קרב, בנוסף לכך שהפך לשלישי שעוצר שלושה פנדלים בדו קרב במונדיאל. במשחק העוקב, הסיפור הזה לא השתנה.

כשאל מולו עומדת אסופת הכוכבים של הסלסאו, ליבאקוביץ' פעם נוספת לקח את נבחרתו על הגב. הוא סיפק מספר הדיפות אדירות בדקות הסיום והדף את הפנדל הראשון של רודריגו, בדרך לניצחון קרואטי בדו קרב הפנדלים, כשלאחר המשחק, מאמן הנבחרת זלאטקו דאליץ', ידע בדיוק למי להודות: "הוא עשה את ההבדל עבורנו לאורך כל המשחק. ברזיל יצרה מצבים, אבל הוא מנע אותם, כי הוא היה בכושר שיא - הוא היה החלק הכי קריטי, בדקות הכי קריטיות. הוא הציל אותנו".

כדי לשים בפרספקטיבה לאיזו רמה הגיעה ההערצה לליבאקוביץ' בקרואטיה, צריך לקרוא את ההשוואות שקיבל בתקשורת במולדתו. אוליבר קאן, שוער העבר של נבחרת גרמניה, זכור כאחד השוערים הגדולים בכל הזמנים ובעיקר זכור כשוער היחיד בהיסטוריה שזכה בשחקן המצטיין של הגביע העולמי. ובכן, בקרואטיה כבר יודעים בדיוק מי השוער הבא שישחזר את ההישג הנדיר.

"אם ליבאקוביץ' לא היה הופך לתמנון, כל המסירות של לוקה מודריץ' והלחימה של מרסלו ברוזוביץ' לא היו משנות", נכתב בקרואטיה, "מאז 1982, כדור הזהב של המונדיאל הלך לשוער אחד בלבד בהיסטוריה - אוליבר קאן. אם קרואטיה תהמם את העולם ותגיע שוב לגמר הגביע העולמי, גם אם תסיים רק שנייה, וליבאקוביץ' ימשיך ביכולת שלו, יהיה קשה להתווכח עם הטענה שלשוער של קרואטיה מגיע לעמוד לצידו של קאן כזוכה השני בפרס".

נראה שלא מדובר בהשוואות מוגזמות במיוחד. כמו שחקנים נוספים לפניו שזרחו בטורניר גדול, גם ליבאקוביץ' משך לא מעט תשומת לב עם היכולת שלו, לא רק בקרואטיה, אלא גם בחוץ. אחרי התצוגה מול ברזיל כבר החלו הניתוחים של שוויו של השוער, שנכון לתחילת נובמבר 2022 היה שווה כ-8.5 מיליון יורו. כעת, בקרואטיה מדווחים כי קבוצתו של ליבאקוביץ', דינמו זאגרב, צפויה לדרוש על שירותיו כמעט פי 2 במחיר, כ-15 מיליון יורו, ותהיו בטוחים שקונה ראשונה כבר יש.

ע"פ דיווחים בגרמניה, באיירן מינכן כבר סימנה את השוער בן ה-27 של דינמו זאגרב, זאת לאחר שמנואל נוייר נפצע וגמר את העונה, כששבר את רגלו במהלך טיול סקי. תג המחיר הנמוך יחסית של ליבאקוביץ' לא אמור לשנות הרבה עבור הבווארים, שמעוניינים להנחית את הגיבור של קרואטיה ישירות לשער. קשה להגיד זאת, אבל נראה שמבחינת הקריירה של הקרואטי, הפציעה של נוייר לא יכולה הייתה לבוא בזמן יותר טוב.

עוד לפני מעבר אפשרי לבוואריה, ליבאקוביץ' ושאר החניכים של דאליץ' עומדים בפני אתגר חדש, נבחרת דרום אמריקנית נוספת שעומדת בינם לבין השלב הבא במונדיאל. בעוד השוער הספיק לקרואטים נגד ברזיל, עם ליאו מסי טוב מאי פעם ועם רעב אדיר, נבחרת ארגנטינה תהיה סיפור אחר לגמרי בחצי הגמר מהסלסאו. אם ליבאקוביץ' ירשום שתי תצוגות נוספות בדרך לגמר בקטאר, הוא עשוי לקנות את עולמו וכפי שהבנו, מדובר בעולם לא זול בכלל, שיעלה אף יותר אם השוער בן ה-27 יביא לבסוף את הגביע לזאגרב.