האיש שבזכותו בנתניה חולמים שוב על תארים

הוא השקיע מיליוני דולרים, מאמין בקידום צעירים ולא מעוניין להיחשף כמו גולדהאר או שחר. אלי שגב לא יברח לשום מקום, מכוון גבוה, אבל גם לו יש קווים אדומים. ראיון מיוחד עם הבעלים של נתניה, שתפגוש הערב (19:00) את רמת השרון

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  25.03.14 - 16:00
יש להם את כל הסיבות לשמוח העונה. ובעתיד? (אלן שיבר)
יש להם את כל הסיבות לשמוח העונה. ובעתיד? (אלן שיבר)
תחילת כתבה

כשאלי שגב רכש יחד עם שמעון גונן 70 אחוז מהבעלות על מכבי נתניה, הרבה אנשים הרימו גבה: איך יצליח שגב, שהצהיר בכל מקום שהוא אוהד הפועל חיפה ומעריץ את טל בנין - שנוא הקהל הנתנייתי - להחזיר את המועדון לליגת העל אחרי שנה אחת בליגה הלאומית?

ב-19:00 ב-5LIVE: מכבי נתניה נגד הפועל רמה"ש ברבע גמר הגביע

שגב האמין. הוא הביא את יוסי מזרחי, העמיד תקציב של 14 מיליון שקל, הקדים משכורות, סיים נתק של שנים עם טוברוק וחתם על שיתוף פעולה, השקיע במחלקת הנוער, הקים מגרשי אימונים ולמעשה שכח לעשות לביתו בעסקים הרבים שברשותו באפריקה והשקיע בקבוצה שעד השנה שעברה, לא היה חלק ממנה.

שגב לא הכחיש מעולם את אהבתו להפועל חיפה. הוא היה שם לפני רובי שפירא ז"ל וניסה בזמנו להיכנס למחלקת הנוער של המועדון אך אי הסכמות עם יואב כץ השאירו אותו בחוץ. בשנה שעברה כשנתניה נלחמה על הירידה, פנה טל בנין לאלי שגב שהחליט לסייע במיליון דולר, בעיקר בשל אהבתו למאמן, אך הכסף לא סייע ונתניה ירדה.

"כשנתניה ירדה ליגה הרגשתי צורך וחובה, גם אם לא נולדתי במועדון, להחזיר את הקבוצה בתוך שנה אחת לליגת העל ואנחנו בדרך הנכונה" אומר שגב בראיון לאתר ערוץ הספורט.

באופן תאורטי כבר עליתם לליגת העל. אתה מתכנן כבר את העונה הבאה?  

"אנחנו חושבים על העונה הבאה ומכינים אותה. תהיה קבוצה טובה, אני מבטיח".

מה המטרה?

"המטרה ברורה: להתברג בפלייאוף העליון. לא פחות מזה".

בשביל זה צריך לא מעט כסף.

"מבחינה תקציבית נהיה איפשהו בין הפועל ב"ש לקריית שמונה. אני מעריך שהתקציב ינוע בין 22 ל-24 מיליון שקל. החזון שלי הוא לבנות מחלקת נוער טובה, לשלב שחקנים של טוברוק במכבי נתניה אחרי נתק של שנים, למלא את האצטדיון, ליהנות מכדורגל ולהחזיר את הקבוצה למקום הראוי שמתאים לה - קבוצת צמרת בכדורגל הישראלי".

למרות ההפרש בצמרת הליגה הלאומית, כמעט ולא ראינו את נתניה מרשימה.

אני מסכים איתך וגם המאמן יוסי מזרחי יודע את זה ואומר את זה. אל תשכח שלא בחרתי את השחקנים אלא קיבלנו נתון מוגמר וחיזקנו את המועדון בשחקנים שהמאמן ביקש כמו לארי קאיודה ובן מלכה. המטרה הייתה לעלות ליגה העונה ולא לשחק כמו ב"ש לדוגמא. אני לא זוכר כזה פער בין קבוצה במקום הראשון לזאת שבמקום השלישי כבר שנים בלאומית. אם היית אומר לי תן לי 1.5 מיליון דולר ותבטיח לי שנהיה במצב הזה, הייתי משלם בשנייה".

עושה רושם הרבה שחקנים בנתניה לא מתאימים לליגת העל.

"אנחנו נחליף זרים ונביא ארבעה שחקנים ישראלית ברמה גבוהה. אל תשכח שיש שלושה שחקנים, ערן לוי, עידן שריקי ושלו מנשה, שמחזיקים בחוזים לעוד שנתיים ויוסי מזרחי יחליט מה יהיה איתם".

נתניה כבר מגששת סביב חנן ממן, חיים מגרלשווילי, עמית בן שושן, דיא סבע, קני סייף ואנס דאבור.

"יש עוד שחקנים שאנחנו חושבים לגביהם ותהיה לנו קבוצה טובה". 

מאיפה האופטימיות לפלייאוף עליון?

"לא באתי כדי להיאבק על המקום בליגה. פעם ב-9 שנים הקבוצה יורדת ליגה ואנחנו נשנה את זה".

יוסי מזרחי עוד לא אישר לכם שהוא רוצה להמשיך. למה?

"ליוסי יש אופציה בלעדית שלו לעונה הבאה, אבל אם אתה שואל אותי הוא יישאר. הוא מאמן נהדר שהתחבר לכולם וגם בן אדם מדהים".

כשקצת קשה בכדורגל בארץ, בעלי בית ממהרים לברוח

"אני לא בורח וקללות לא מפריעות לי. תן לי רק בריאות ואמשיך כאן שנים. גם השותף שלי, שמעון גונן איתי לאורך כל הדרך. העונה הבאנו 3 מיליון דולר מהבית. כיסינו חובות של 6.4 מיליון שקל. נסיים את העונה לא מאוזנים לגמרי וזה אומר הרבה ושבאנו להשקיע".

אתה לא בולט יותר מדי בחדרי ההלבשה כמו בעלים אחרים לדוגמא

אני לא רוצה לבלוט ולא רוצה להיות גם אלונה ברקת, מיץ' גולדהאר או יענקל'ה שחר. לא מחפש תקשורת לא טלוויזיה. אני מסוג הבעלים שהולך לכל המשחקים ומשתדל כשאני בארץ לבוא לכל האימונים של הנוער נערים וילדים. זה עושה לי טוב. אני אומר לך שאם בשנה שעברה הייתי יותר בעניינים, לא היינו יורדים. נתתי מיליון דולר לקבוצה אבל לא הובלתי".

ועם כל הנתינה הזו, כבר שילמתם לא מעט קנסות בעקבות התנהגות חלק מהאוהדים.

רק עכשיו בניצחון על הפועל עפולה זרקו כוס שפגעה בקוון. אני מבקש מהאוהדים בכל לשון של בקשה שיעזרו לנו לשמור על הקבוצה. אם הם ימשיכו להפריע אקח את הרגליים ואלך. שמנו בלשים ושוטרים, הדפסנו חולצות נגד אלימות, נגיש תביעות אישיות אם לא תהיה ברירה. זה מאוד מרגיז אותי, מוציא לי את האוויר ואף בעל בית לא ירצה להמשיך בסיטואציה כזו".