ערן לוי: "מאוהב בנתניה, לא נופל כיום מאף שחקן בליגת העל"

"רוצה לסיים פה את הקריירה, לא רוצה להיות קבלן עליות, מקווה לקבל זימון לנבחרת ישראל וחולם על המפגש עם שמעון פרס". כוכב העלייה מדבר על הכל: הסטיגמות, ההבטחה לאוהדי בית"ר ירושלים והקריאות מהיציעים. ראיון מהלב

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  05.04.14 - 12:00
תחילת כתבה

כשערן לוי עזב בקיץ את בית"ר ירושלים עברו עליו ימים קשים. חבריו הקרובים סיפרו כי הוא לא יצא מהבית ולקח קשה מאוד את הפרידה מהמועדון בו חשב שיסיים את הקריירה. אבל מסתבר שהדלת שנסגרה בבירה גרמה לפתיחתה של דלת חדשה, במכבי נתניה, והחזירה לערן לוי את שמחת החיים. לוי, עם 13 שערים ו-12 בישולים, אחראי אולי יותר מכל שחקן אחר על החזרה של מכבי נתניה לליגת העל. רגע אחרי החגיגות הכוכב של הקבוצה מעיר היהלומים התפנה לסכם את העונה ולדבר על כל החלומות.

"הייתה לנו עונה טובה מאוד. עמדנו במטרה ובציפיות, למרות שהרבה אנשים לא האמינו בנו. עכשיו יש לנו עוד מטרה וזה לזכות בגביע המדינה. יש לנו ראש שקט עכשיו כדי להתעסק בזה. זה יהיה בונוס גדול".

כבר חשבת מה תגיד לשמעון פרס?

"בלילה, בשקט, בלי שאף אחד רואה או שומע אני רואה את הנשיא מולי ואני לוחץ לו את היד ומחייך. היו לי הרבה חלומות כילד. החלום הראשון היה לכבוש בבוגרים ומאז הגשמתי עוד ועוד חלומות. עם מכבי חיפה כבר הגעתי לחצי הגמר, הפסדנו להפועל ב"ש 3:0 ולא שותפתי ועכשיו יש לי הזדמנות להגשים עוד חלום ולנסות לתרום את חלקי".

יש לך חוזה בנתניה גם לעונה הבאה אבל אי אפשר שלא לשאול למה לא להישאר בלאומית ולהיות הכוכב של הליגה וקבלן עליות?

"לא בא לי לתלות את הנעלים בעצם, ולרדת לליגה השנייה. אני לא במקום הזה. אני שחקן של ליגת העל. לא רוצה בשלב זה להיות קבלן עליות ושתצא לי תדמית כזו בשלב הזה. באוגוסט אהיה בן 29, אני יכול וצריך לעשות עוד הרבה דברים בכדורגל. אני רואה את עצמי מצליח שוב בליגת העל וגם מקבל זימון לנבחרת זו השאיפה שלי. אני לא נופל מאף שחקן בליגת העל".

אולי מבחינת כישרון אין עוררין, אבל תסכים שאתה לא שחקן יציב. עברת המון קבוצות ואתה לא מהשחקנים שרצים בלי הפסקה.

"אני מסכים איתך ששחקן כדורגל חייב לרוץ ולכן גם אני השתניתי ויש אצלי שיפור. הכי קל להגיד 'ערן לוי בעייתי', זו סטיגמה שיצרו לי. אני מחזיק מעצמי וממה יש לי ברגליים, אך ברור שאני צריך לעבוד על עוד דברים. עברתי הרבה תלאות והשינוי החל כבר שהגעתי לבית"ר ירושלים. בנתניה יש את כל התנאים להצליח והראש שלי שקט ומרוכז רק בכדורגל".

יוסי מזרחי הצליח איתך במקום שמאמנים אחרים לא הצליחו?

"זה עוד דבר לא נכון להגיד. רבתי עם שלומי דורה? עם ניר קלינגר? עברתי הרבה מכשולים בחיים וכולם בטח יגידו שהמאמנים האלה צודקים. הפסקתי להתעסק עם זה כי הכי קל להגיד 'ערן לוי אשם' ולהשמיץ אותי. ההשמצות והסטיגמה יישארו עד שאפרוש. למדתי לחיות עם זה ואני לא מייחס לזה חשיבות. יש הרבה מאמנים והרבה קבוצות שהיו מוכנים לתת הרבה כדי שאשחק אצלם. יוסי מזרחי הוא גבר. גם אם שחקן ייצא מההרכב הוא יכניס אותו לשיחה ויסביר לו למה וייתן לו הרגשה שהוא באמת מכבד אותו ולא מערבב אותו. יוסי מתנהג מול שחקן שלא מתלבש כאילו הוא היה קפטן וזה לא מובן מאליו ואל תגיד לי שזה אצל כל מאמן ככה, כי מי שיגיד לך את זה הוא שקרן".

אז איך מצאת את עצמך בליגה הלאומית?

"אם לומר את האמת היה לי מאוד קשה להשלים עם זה שאני בליגה לאומית. חשבתי 'איך אני, ערן לוי בליגה לאומית'. איך הגעתי מבית"ר לליגה השנייה. ממש סבלתי, פשוט סבלתי. הסתגרתי בתוך עצמי, הייתי עם דמעות בעיניים, גם אני וגם המשפחה שלי שתומכת בי. אבל יצאתי מזה".

ופתאום ממש התאהבת בנתניה.

"לא רק שהתאהבתי במועדון, הייתי רוצה לסיים את הקריירה בנתניה. אם מחר מציעים לי חוזה לחמש שנים, אני שואל איפה העט כדי לחתום. התחברתי למקום והגיעו בעלים חדשים, אנשים מאוד טובים שאכפת להם ממה שחסר לשחקנים ואיך הם מרגישים. גם בהפסדים וגם בניצחונות יודעים קודם כל להתייחס אליך כבן אדם וזה הכי כיף בעולם".

זה בטח מבאס שצועקים לך 'שמן' או מקללים אותך בכל מגרש אליו אתה מגיע.

זה לא מציק לי. המבנה שלי הוא כזה שצריך להוריד בו משקל ואני חייב לדעת לעמוד בזה, לא מתבייש. ירדתי בתוך חודש ארבעה וחצי קילו ואני עושה עוד שני אימונים אישיים. שיגידו עלי שמן, כבר עברתי הכל ואני לא מתייחס. שיגידו מה שרוצים, שישירו לי שירים וידברו על המשקל שלי. פעם הייתי מגיב וזה היה מוציא אותי מדעתי. היום אני שקט וטוב לי".

גם במשחקים עצמם אתה נראה לא פעם עצבני.

"זה לא מרוע. אני חי את המשחק וכשלא הולך לי פס אז אני עצבני, אבל מכאן ועד לפרשנים שאומרים שיוציאו אותי כדי שלא אקבל אדום המרחק הוא רב. או שאוהבים ומעריכים אותי, או ששונאים אותי ואומרים שאני הורס חדרי הלבשה. אין באמצע וחבל. אני רואה שחקנים עוד רגע מרביצים לשופטים, לוקחים את הכסא וזורקים למגרש, אבל אם ערן לוי רק הרים את היד כי לא הלך לו והוא מאוכזב מעצמו אז כולם בטירוף".

איך מחזירים את נתניה לצמרת הכדורגל הישראלי?

"יוסי מזרחי יידע מה צריך לעשות ואת מי צריך להשאיר. אני באמת אוהב ומחובר לכולם ואם הקבוצה שעכשיו תישאר כולה אשמח. זה מועדון שצמא לכדורגל טוב ואם קרה משהו טוב לנתניה זה שהיא ירדה ליגה, כי לאור המצב החדש עם הבעלים החדשים אז המועדון הרוויח".

אז אפשר להפתיע בעונה הבאה?

"אני חושב שמכבי נתניה צריכה לשאוף להיות כמו קריית שמונה. המרקם החברתי והשקט שיש במועדון מאוד דומים למה שיש שם. אין כוכבים, כולם יחידה מלוכדת והלוואי ונחקה אותם".

בית"ר זרקה אותך אחרי עונה לא רעה, גול בטדי יהיה נקמה מתוקה?

"יש לי סוד בשבילך: אם אכבוש מול הפועל חיפה או בית"ר ירושלים לא אחגוג. אני יודע לתת כבוד למועדון שאני אוהב. בית"ר זה מועדון שתמיד אוהב. תכתוב שגם אם הקהל של בית"ר יקלל אותי 90 דקות ובתוספת זמן, אני מתחייב לא לחגוג בטדי אם אבקיע".