העונש של בני יהודה: משחק ללא קהל בפועל

יום סוער בבית הדין: הכתומים נענשו בעקבות האירועים מול לוד. ספגו גם משחק רדיוס עם קהל. אבו סובחי נקנס ב-2,500 ש"ח ונאסר עליו להגיע לשישה משחקים. בנוסף, בעלי לוד הפך לראשון שדיין מסלק מדיון בעניינו

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  26.11.14 - 18:50
נענש בעקבות הקריאות הגזעניות של האוהדים (אלן שיבר)
נענש בעקבות הקריאות הגזעניות של האוהדים (אלן שיבר)
תחילת כתבה

אחרי האירועים המכוערים בבלומפילד ביום שישי האחרון, בני יהודה קיבלה הערב (רביעי) גזר דין. הכתומים נענשו בעקבות קריאות גזעניות של האוהדים כנגד אנשי בני לוד. גם אצל האחרונה היו שניים שעמדו לדין: הבעלים אבו סובחי והמאמן סלימאן אזברגה, שהורשעו גם הם בגלל התנהגות בלתי הולמת.

העונש לבני יהודה
משחק ללא קהל, משחק רדיוס עם קהל, 50,000 ש"ח והפחתת 2 נקודות על תנאי. בבית הדין החליטו ללכת על עונש מידתי עם הכתומים, בתקווה שהוא ירתיע את האוהדים, שימנעו מאירועים מבישים כמו אלה בסוף השבוע החולף. 

בפתיחת הדיון, שמעוני קרא את דו"ח השופט ובו גולל את הקריאות הגזעניות מצד אוהדי בני יהודה וזריקת החפצים וקריאות גזעניות לעבר עבאס. "אני מתבייש בוש ונכלם", אמר דמאיו. "מתנצל בפני בני לוד והעומדים בראש המועדון. גם בפני סלים טועמה אישית התנצלתי. מודה באשמה בכל דוח השופט והמשקיף".

דמאיו התייחס להכנות לקראת המשחק: "בעקבות האירועים הביטחוניים בין ערבים ליהודים הבנתי שהמשחק יהיה טעון. נערכתי בהתאם. נגד כפר סבא היו 43 סדרנים, ללא שוטרים וללא חמושים. לעומת זאת, נגד לוד היו 88 כוחות שיטור ואבטחה. פעם ראשונה שהיו שוטרים במשחק שלנו". על ההתפתחויות במשחק אמר: "10 דקות מתחילת המשחק ביקשתי שוב לפזר את כוחות המשטרה ביציעים. שוב סירבו. רק במחצית הסכימו במשטרה להכניס את השוטרים למגרשים והחצי הזה היה קהל של קונצרטים".

בתוך כל השליליות, יו"ר בני יהודה מצא מקום למשהו חיובי: "אני רוצה לשבח את הקהל של בני לוד שלא נגרר לפרובוקציות. מגיע לו יותר ממילה טובה. במחצית ביקשתי לפזר את הקהל בשער 2, גם אם המשחק ייפסק ויהיה רעש. אמר לי מפקד האירוע שברגע שהמשטרה תיכנס ליציע הדברים יסתדרו ואכן כך היה". על המקללים אמר: "האוהדים שקיללו לא אוהדים של קבוצת כדורגל בכלל. הם באים לפרוק עול".

"נעצרו חמישה אנשים שהורחקו ל-60 יום וההליכים ימשיכו", סיפר דמאיו. "אוהדים נוספים שנקלטו במצלמות הטלויזיה והאבטחה מוזמנים לעדויות וחקירה. יגיעו לכל האנשים. התהליך נמשך. כבר ביום רביעי, יומיים לפני משחק, אמרתי לראש המחלקה המשפטית תכין את הכתב אישום". בלוד תקפו את דמאיו: "1,200 איש קיללו. אף אחד מכם לא לקח את המיקרופון ודיבר עם הקהל".

"עד היום שהגעתי לבני יהודה, לא היה שחקן ערבי", חשף דמאיו בתגובה. "מאז שהגעתי יש המון. בנימה אישית, אני גדלתי בבית של גזענות ואנטישמיות. סבא שלי ברח מסלוניקי, לקח את אשתו ואת שני ילדיו. גדלתי בבית שיש מספרים של הנאצים על הידיים. זה בדמי. שלא ילמדו אותי על גזענות. שלחסן אבו זייד היה מלחמת כנופיות אני לקחתי אותו לביתי. כשסאלם אבו סיאם נעצר בדיסקוטק אני חתמתי עליו ערבות והשארתי אותו אצלי בבית. אני לא רק מדבר אלא עושה עבור דו קיום".

שמעוני פנה לדמאיו עם ביקורת על בית הדין העליון: "אם אסגור לך את שער 2 הם ישנו לי. כל החלטה הם משנים". דמאיו צחק וענה: "עונש חייב להיות. עשיתי הכל אבל מגיע פה עונש. ביטלנו מנויים לאותם אוהדים שנתפסו. על מקרים יותר קטנים ביטלתי מנויים".

אבו סובחי נזרק מהדיון
בעקבות התפרעות ביציע לוד והגעה לחדר השופט במשחק, הבעלים של בני לוד נענש בקנס של 2,500 ש"ח ונאסר עליו להיות בקרב האיצטדיון ב-6 המשחקים הבאים של הקבוצה. לפני שנענש, אבו סובחי עורר סערה בחדר הדיונים: דמאיו ביקש מהדיין ישראל שמעוני עונש ללא קהל בבלומפילד, בנימוק ש"זה משהו שאוכל לחיות איתו". אבו סובחי הודיע לדיין שהוא "יפנה לאופ"א" אם העונש לא יהיה הפחתת נקודות לכתומים ובתגובה סולק מהדיון. "אתה מאיים על בית הדין, אני מבקש ממך לצאת מהאולם. תפנה לאופ"א וגם לנאט"ו, אתה חצוף", ענה שמעוני. זאת הפעם הראשונה בה דיין מרחיק נאשם. שמעוני הוסיף שישקול להגיש תלונה כנגד אבו סובחי.

עוד לפני כן, אבו סובחי התייחס להעמדתו לדין: "אני לא יודע מה אני עושה פה. רק באתי לשופט ואמרתי לו שהוא לטובת בני יהודה". שמעוני הסביר לבעלים: "התקנון מאוד ברור. בעל תפקיד לא יכול להיכנס לחדר שופטים. גם אבי לוזון שהיה פה חטף". אבו סובחי ענה: "שנתיים וחצי לא התעסקתי עם שופט. הם רק קיבלו כבוד. אם לא היה רעש הוא לא היה כותב את זה". "הכל שקוף פה. הכל ידוע מראש", המשיך הבעלים. "מיץ' גולדהאר עשיר אז לא מזמינים אותו על קריאות גזעניות. אם חאליילה היה במקום זהבי היו מרחיקים אותו לשנה".


אזברגה והפוליטיקה

סלימאן אזברגה הסעיר את הרוחות לפני שנקנס ב-1,000 ש"ח. על פי הדו"ח, מאמן לוד אמר לשופט גרינפלד: "הכל פוליטיקה אצלכם". המאמן אמר בתגובה: "מאוד מופתע שאני פה בכלל. לא אמרתי את המילה 'פוליטיקה'. רק אמרתי לו אתה קבעת את תוצאת המשחק. על זה מאמן עומד לדין? מנחם קורצקי דיבר לא יפה לקוון נגד סכנין ולא העמידו אותו לדין. מוגזם שהזמינו אותי לפה. מאמנים אחרים עמדו על משפט כזה לפני?". הדיין שמעוני ענה לו: "אם יתברר שאמרת את הדברים האלה זה בסיס להעמדה לדין". אזברגה בתגובה: "קורצקי חרזי ואלישע לוי דיברו נגד שופטים ולא באו לפה. חבל שאני מוזמן".