"עדיף שהניסנובים יתעסקו בניהול ולא בפן המקצועי"

העליה עם הפועל כפ"ס ("התרגשות בלתי ניתנת להסבר"); הקשיים בהפועל ("כולם טועים, גם אני אמרתי שהיא קבוצה טובה"); היחסים עם בעלי האדומים ("ההחלטות היו שלי") והעתיד ("אין לי ספק שאהיה מאמן צמרת בליגת העל"). אופיר חיים בראיון ל'מגרש פתוח'

מערכת אתר ערוץ הספורט  22.05.19 - 14:49
תחילת כתבה

אופיר חיים חווה לא מעט עליות וירידות העונה. זה התחיל ברגל ימין עם פתיחת עונה מוצלחת בעפולה, שהתברגה בצמרת הליגה הלאומית תחת הדרכתו, המשיך עם קדנציה קצרה במיוחד בהפועל ת"א שארכה חודש וחצי בלבד והסתיים עם עליית ליגה דרמטית עם הפועל כפ"ס בדקה ה-98. אמש (שלישי) חיים התראיין לתכנית 'מגרש פתוח' וסיכם את השנה שעברה עליו.

"בפיגור של שני שערים רצו סרטים בראש. במצב של 0:1 אמרתי שעוד אפשר לחזור, אבל לחזור מ-0:2? וואו זה קשה. יש המון לחץ, רק היה חסר שער של נצרת עלית ואז בכלל הכל היה קורס. התפללתי לא לשמוע משם איתות לשער. דווקא אחרי ה-0:2 נכנסנו למשחק, את המחצית השנייה פתחנו מצויין ואם לא השער העצמי אני לא יודע אם היינו מצליחים לחזור בכלל, אבל כנראה שזה קרה מאלוהים. זו התרגשות שבלתי ניתנת להסבר".

ולמרות הסיום המתוק של העונה, המאמן נזכר גם ברגעים הקשים: "הייתה לי נפילה מנטלית בזמן התקופה בהפועל ת"א. אני חושב שכל בנאדם צריך מישהו לידו שיחזק אותו, בתור שחקן לא הבנתי את זה, אבל היום אני יודע שיש גם את הפן המנטלי. הייתי מאמן את עצמי מנטלית - תוך כדי המשחק, ברגעים הפחות טובים, הייתי מדבר עם עצמי. נגעלתי מכדורגל במשך תקופה לא קצרה אחרי הפועל, לא יכולתי לראות משחקים, לא לשמוע ולא רציתי שיתקרבו אליי בכלל. חיכיתי להצעה טובה והיא הגיעה מכפ"ס, לאט לאט עוד פעם בניתי את האמון".

על המעבר מעפולה במה הגדולה, הוסיף חיים: "אני חושב שההנהלה קצת נלחצה מהתוצאות הלא טובות, גם בכפ"ס התחלתי עם שלושה הפסדים, אבל שם נתנו לי את השקט לעבוד והאמינו בי, אין קסמים בכדורגל. אני לא מאמין למי שמנצח כבר בהתחלה ואומר שהוא עושה קסמים, כדורגל זה דרך, זה לוקח זמן. האמירה של ניסנוב? יכול להיות שהוא צודק, אני מאמין שאני מאמן העתיד של הכדורגל הישראלי. אבל זו הייתה טעות, זה שם עוד לחץ על הכתפיים שלי, אבל כולם טועים, גם אני אמרתי שהפועל ת"א מצויינת. החכמה היא ללמוד מטעויות".

"אני חושב שאם קובי התחיל את העונה הוא היה צריך לסיים אותה, אבל אם כבר עשיתם את הצעד הזה אז תנו לי עוד חודש להביא את השחקנים שלי. כמו שהבאתי את קלאודימיר, שבאמת שינה את הפועל מקצה אל קצה. אם אחרי חודש זה לא היה עובד, היו יכולים להגיד לי זוז הצידה, אבל לעצור אותי בתחילת תהליך, אפילו לא באמצע, זה לא הוגן. אני יכול להבין לליבו של רפואה".

חיים גם התייחס ליחסים שלו עם הניסנובים: "נתתי להם להגיד כל מה שהם רוצים, אבל בסופו של דבר אני זה שהחלטתי. הם לא התערבו, אבל כן אמרו את דעתם. הם הבעלים וזה לגיטימי. גם בנושא ההרכב, הם היו יכולים להגיד לי מה הם חושבים, מי כן או לא צריך לשחק, אלו דברים שאני לא רואה בהם בעיה. אם זו התנהלות של מועדון גדול? קטונתי, מעולם לא הייתי בעלים של קבוצת כדורגל".

"יכול להיות שהקפריזות שלהם לא מתאימות. שרצקי וטביב הוכיחו פעם אחר פעם שהם פוגעים בזרים בול, אז כשאתה יושב עם בעלים והוא אומר לך 'אתה צריך זר מסוים', אתה יכול להבין אותו. בהפועל ת"א זה לא עבד. אני חושב שעדיף שיתעסקו בניהול ושישאירו את הקטע המקצועי למאמנים. איציק מבין בכדורגל יותר משרון, אבל יש דברים שבעלים של קבוצה לא צריך להיכנס אליהם. הם נכנסו והקשבתי, אבל בסוף אני זה שהחלטתי. הם צריכים להתרכז בניהול, הם הצילו את הפועל ת"א ומגיע להם כבוד גדול על זה, אבל שישאירו את זה באמת לאנשי מקצוע".

חיים התייחס גם לבעלים הנוכחי שלו, יצחק שום: "אם כבר מדברים על בעלים שכן מבין כדורגל, זה יצחק שום. לא יצא לי יותר מידי לדבר איתו, הוא לא הגיע הרבה למגרש, עם עידן ישבתי יותר. בכל פעם שישבתי עם יצחק למדתי, אני יכול לשבת איתו ולשמוע על ההיסטוריה. אני באמת חושב שמגיע שאפו ליצחק, עידן ומשה שניהלו ונתנו לי את השקט להביא את הקבוצה לליגת העל. דיברתי עם יצחק אחרי המשחק, הוא בכה מאושר. כל אחד חווה את זה בדרכו, אנחנו עם ויסקי והוא הזיל דמעות עם אשתו".

לגבי עתידו בכדורגל הישראלי, הוסיף חיים וסיכם: "יש לי חוזה בכפ"ס והייתי ממשיך גם בלאומית, אעשה הכל לבנות קבוצה חזקה לליגת העל. מבחינה אישית, אין לי ספק שאהיה מאמן צמרת בליגת העל, זה יגיע. כנראה שאין קיצורי דרך, לאט לאט אגיע לשם. מה למדתי? למדתי לעמוד על שלי, יש דברים שאפשר להתפשר ויש דברים שלא, להפועל היה קל להגיד לי שלום כי הפיצוי שלי לא היה גדול, למדתי דברים על ההתנהלות שלי ואני עוד אמשיך כל הזמן ללמוד".

הדפס