"אין מקום להתבטאות כזאת, צריך להתנצל"

ארמלי על דברי בנין. ראדי: "דיבור מיותר, אני סולד מזה. בסכנין הבנתי שאמר עליי דברים דומים"

מערכת אתר ערוץ הספורט  20.11.19 - 18:13
תחילת כתבה

העימות בין טל בנין לביברס נאתכו הגיע היום לשיאו בתוכנית "5 באוויר" ועורר הדים רבים, ובמוקד, דבריו של קשר העבר שאמר לקפטן הנבחרת: "תלמד את המילים של ההמנון". קשר בני סכנין מהראן ראדי, שלבש את המדים הלאומיים 10 פעמים, וכן שחקן העבר האגדי זאהי ארמלי, התייחסו היום לדברים בתכנית "מגרש פתוח".

"זה דבר נוראי, זה דבר שרודף אחרי השחקן הערבי והמגזר הערבי גם בתקופה שלי וגם בתקופת שחקנים אחרים", אמר ארמלי. "זו בעיה רצינית מאד, אנחנו בסך הכל שחקני כדורגל שמייצגים את המדינה בכבוד ונותנים את הכל, לפי דעתי אין מקום להתבטאות כזו. כל פעם מישהו יוצא לנו מאיזה חור ודופק לנו את כל ההגעה לנבחרת. בסה"כ אנחנו אזרחי מדינת ישראל ואנחנו נמשיך לייצג את מדינת ישראל".

על פי היכרותך עם טל בנין, זה מתאים לאופי שלו להגיד דבר כזה?
"לא. ב-1986 כשסיימנו את מוקדמות המונדיאל באוסטרליה, גם כשאני הייתי המוביל בנבחרת והבקעתי הרבה שערים, בא שלמה קירט, שהוא היה חבר הכי טוב שלי בעצם בנבחרת, ופעם הוא התבטא שאנחנו לא מזילים דמעה בהמנון ואנחנו לא עומדים דום. זה מתמשך. זה גם אייל ברקוביץ' וגם טל בנין עכשיו, אני לא מבין אותם. אני שיחקתי עם טל בנין בהפועל חיפה ואנחנו העלינו את הקבוצה. אני לא מבין איך הבנאדם יכול להגיד דברים כאלו על שחקן נבחרת שמייצג בכבוד ובאמת נותן את הנשמה שלו ונבחר לקפטן. זו דמות חיובית כלפי מה שמתנהל בנבחרת וכלפי המגזר הערבי".

הטענה על כך שבנין רוצה לחזור לכותרות ואולי זו הדרך שלו - זה נשמע לך הסבר הגיוני?
"לא. טל בנין לא יכול לחזור להיות שחקן כדורגל, הוא יכול לאמן, אבל ברור מאליו שהוא לא יחזור לתקופות הטובות שלו כשחקן. כנראה שלאנשים מסתובב משהו בראש ולא יודע להסביר את זה, אין לי מילים באמת. חשוב שנבין שהמגזר הערבי מייצג את הנבחרת עם חמישה-שישה שחקנים, ועוד כמה שנים יהיו עוד. העניין הוא שאנחנו רוצים להשיג משהו בנבחרת - להגיע למונדיאל או ליורו. אני חושב שזה טבעי, בצרפת כולם שחורים ולא צרפתים, גם בהולנד וגם באנגליה זה ככה, למה שם אתה לא שומע את הדברים האלה?".

אתה חושב שטל בנין צריך להתנצל?
"אני אתמול שידרתי בטלוויזיה הערבית ואמרתי שצריך רוח חדשה בנבחרת, צריך לתת לשחקנים צעירים יותר וזה טבעי. להדגיש על זה שאנחנו שחקנים ערבים ולא שרים את ההמנון זו בעיה של המדינה. לפי דעתי הוא צריך להתנצל".

ראדי: "אני סולד מהדברים האלה"
"אישית, תמיד כשמתעסקים ברכילות, אני מעדיף לא להיות חלק מזה". אמר ראדי. "אני חושב שביברס שחקן שהוכיח שהוא ראוי להיות שחקן וקפטן נבחרת. הדיבור על ההמנון זה עניין מיותר, אבל אתן את הכבוד לכל אדם להביע את דעתו. אישית, אני סולד מהדברים האלה".

הקשר נשאל אם לדעתו בנין צריך להתנצל, והשיב: "בסוף כל אחד אחראי על המעשים שלו, לטוב ולרע. בטח כשזה קיבל הד שלילי. אם אני הייתי במקומו הייתי מתקן את עצמי בקטע הזה, כי זה לא קשור לביקורת המקצועית, שהוא יכול להביע כפרשן. אני חושב שהמשפט הזה בכלל לא קשור".

"לא שיחקתי תחתיו, אבל הבנתי ששנה שעברה הוא אמר עליי דברים דומים, כמו זה שאני לא המנהיג. למדתי שכשאנשים מחפשים לדבר שלילי עליך, תן לזה לעבור ואולי זה ישפיע עליהם יותר מאשר עליך. זו הדרך שלי לענות לאנשים. כי אם אני נכנס לזה, יהיה לי חלק שלילי בזה".

"להביע ביקורת מקצועית זה דבר שאני מקבל, אבל זה היה להכניס משפט שלא קשור פשוט כדי לפגוע אישית. לא יודע מה עבר לטל בראש. וכמו שצורם לכם, יכול להיות שמבחינתו הוא אמר את האמת. לצערי, ככה מתנהלים הדברים".

ראדי גם דיבר על ירידת הליגה עם סכנין בעונה החולפת: "היה סגל חזק, ואני חלק מזה ומודה שפישלנו. זה המון דברים, אבל בעיקר ההתנהלות שהייתה לפי רגש ולא לפי מחשבה עמוקה. גם כשניסו לקשור אותי לדברים, תמיד הלכתי לצד ולא התעסקתי בזה וגם כשהוציאו דברים, תמיד שמרתי על פאסון וניסיתי לתת כבוד לכולם. זו הדרך שלי וכך אני ממשיך".

כשנשאל מי היו האחראיים לבעיות, הקשר השיב: "אני לא רוצה להתעסק בשמות. הבעיה היא מערכת שלמה שבמו ידיה הביאה את המועדון הזה לאנשהו ואני חושב שבתקופה האחרונה התחילו להבין איפה הבעיה. הפוליטיקה נכנסה לקבוצה הזאת ואנשים שהיו קשורים לאדם כזה או אחר, שהשפיע על הקבוצה, עשו דברים שרק היום מגלים. אני חושב שקבוצת כדורגל צריכה להתנהל בראש ובראשונה מקצועית ושלחומר המקצועי שהיה בסכנין הייתה ההשפעה הכי גדולה על ירידת הליגה, השפעה שהגיעה מבחוץ".

על מה שעובר עליו מבחינה אישית, ראדי אמר: "תמיד היה לי מוסר עבודה גבוה ונתתי 100 אחוז, לא הסתכלתי על עצמי כשחקן מעוטר. אבל ספסלו אותי ואני לא יודע מי אמר לעשות את זה עד היום, אבל גם כשחזרתי עניתי במגרש כמו שאני יודע. תמיד התנהלתי כספורטאי ואני רוצה לעשות את העבודה שלי שאני אוהב, על הצד הטוב ביותר. הרגשתי שאני צריך להיות מחוץ למועדון, אבל עובדתית, גם כשחזרתי, ציפו שאתנקם. אבל באתי והבאתי את המקצוענות שהבאתי לאליפויות ולכל אימון ומשחק בסכנין.

לסיום, ראדי נשאל על האפשרות שיחזור לליגת העל והשיב: "הייתה דרישה אבל דברים נפלו, יותר בגלל הקבוצות. מעבר ינואר? כבר אמרתי שאני רוצה לסיים את הקריירה בליגת העל, אפילו בגיל 37. גם בגיל 33 כשעזבתי את מכבי תל אביב אמרו שאני גמור. תמיד יש לי כוח וככל שאלוהים ייתן לי בריאות, אני רוצה לשחק".