הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

בלקן ביט: מורה נבוכים לליגה הבלקנית

ההיסטוריה, השיטה, החוקים ולוח הזמנים. מדריך לצופה

רועי כהן ועמרי מנהיים  13.10.20 - 09:35

מי היה מאמין, אבל הקבוצות הישראליות יפתחו הערב את עונת 20/21 לא במסגרת ליגת העל, אלא תחת מעטפת הליגה הבלקנית, וזאת "הודות" למגבלות שהטיל משרד הבריאות. לרגל פתיחת העונה, הבלקנית התחדשה בספונסר חדש - חברת Delasport, המספקת פתרונות בתחום הגיימינג, ושם החברה יוצמד לשם הליגה לאורך כל העונה. אז איך כל זה יעבוד? הכנו עבורכם מקבץ שאלות ותשובות.

מהי הליגה הבלקנית?
זו ליגה הוקמה בשנת 2008 ולקחו בה חלק קבוצות בעיקר ממזרח אירופה - בולגריה, קרואטיה, אלבניה, מקדוניה, בוסניה, אלבניה, רומניה וקוסובו, כשאפילו נציגות ישראליות קפצו לביקור בעבר. היא הוקמה בתחילה כדי לתת מסגרת נוספת לקבוצות מאותן ליגות, כשהקבוצות ה"גדולות" מאותן מדינות, שמשתתפות במפעלים האירופיים הבכירים יותר, לא משתתפות בליגה הבלקנית.

מי האלופה ומי שיאנית הזכיות במפעל
לבסקי סופיה הבולגרית היא שיאנית הזכיות עם 3 גביעים, כאשר במקום השני נמצאת... גלבוע/גליל, שבשת העונות שבהן השתתפה כ"אורחת" בליגה הבלקנית - היא גם זכתה בגביע (2011/12, 2012/13). לאור העובדה שהעונה שעברה בוטלה, האלופה המכהנת היא בלוקוטנה המקדונית, שזכתה בתואר בעונת 2018/19.

כמה קבוצות משתתפות בליגה הבלקנית?
18 קבוצות - 12 ישראליות ו-6 מהבלקן.

מי הן הקבוצות מהבלקן?
בי.סי ברוי (בולגריה), אקדמיק פלובדיב (בולגריה), קומאנובו (מקדוניה), טי.אף.טי סקופיה (מקדוניה), טיאודו (מונטנגרו) ואיבאר (מונטנגרו). המשחקים שלהן יחלו ב-20 באוקטובר, שבוע אחד אחרי פתיחת המשחקים בבתים הישראלים.

מהי שיטת המשחקים?
הקבוצות הישראליות מחולקות לארבעה בתים עם 3 קבוצות בכל בית. שלב הבתים ישוחק בשיטת בית-חוץ וכל קבוצה תשחק נגד יריבותיה פעמיים. הראשונה מכל בית תעפיל לשלב הבא, ובין ארבע העולות תיערך הגרלה לקביעת המשחקים בשלב הבא. שתי העולות לשלב השני ייקבעו במשחק נוקאאוט אחד.

הבית הבלקני יכלול את כל 6 הקבוצות מהבלקן ו-4 מתוכן יעלו לשלב הבא, שיכלול סה"כ 6 קבוצות יחד עם שתי העולות הישראליות. 6 הקבוצות יחולקו ל-2 בתים, 3 קבוצות בכל בית, בשיטת בית חוץ. כל בית יכיל 2 קבוצות בלקניות וישראלית אחת. הראשונה מכל בית תעלה אוטומטית לפיינל פור. שתי הקבוצות הנוספות בפיינל פור, הקבוצות שיסיימו במקומות 2-3 יצטלבו למשחקי פלייאוף עם מקומות 2-3 של הבית המקביל וישחקו בשיטת בית-חוץ ושתי המנצחות יעפילו לפיינל פור.

היכן ייערך הפיינל פור?
כל אחת מ-4 הקבוצות המשתתפות זכאיות להגיש מועמדות לאירוח, וההחלטה שמורה להנהלת הליגה. סיכוי גבוה שבמידה ותהיה לפחות נציגה ישראלית אחת, אז האירוע ייערך בישראל.

מה לוח הזמנים? ומתי יתקיים הפיינל פור?
שלב הבתים צפוי להסתיים עד אמצע דצמבר בישראל וסוף ינואר הבלקן, שם המשחקים גם יתחילו מאוחר יותר. שלב הבתים השני ייצא לדרך בתחילת פברואר, הפלייאוף ישוחק בסוף חודש מארס. הפיינל פור ייערך בין ה-16 ל-18 באפריל 2021.

מהם חוקי הזרים בליגה?
זהים לליגה הישראלית: עד חמישה זרים בקבוצה ולפחות שחקן מקומי אחד על הפרקט בכל רגע נתון.

האם הקבוצות צריכות להודיע על הסגל שנרשם 24 שעות מראש לפני כל משחק, כמו בליגה הישראלית?
לא. הרישום למשחק יתבצע עד שעה לפני תחילתו, כנהוג בכל המפעלים האירופאים.

מדוע מכבי ת"א לא הצטרפה לליגה?
בעיקר בגלל שיקולי לו"ז. במכבי לא רצו להתחייב למסגרת נוספת ולמעשה לשחק ב-3 מסגרות. בנוסף, על פי תקנון היורוליג אין אפשרות לקבוצה לשחק בליגה איזורית נוספת, אך הליגה מעניקה אישורים פרטניים במקרים מסוימים, כמו הליגה האדריאטית וכו'.

מה יקרה כשליגת העל תחזור?
כל הקבוצות התחייבו לשחק בשני המפעלים במקביל. צריך לזכור שמספר המשחקים בבלקנית הוא נמוך מלכתחילה: קבוצות שלא יעפילו משלב הבתים יסיימו את דרכן אחרי 4 משחקים בלבד, וקבוצה שתגיע עד גמר הפיינל פור תשחק כמות של בין 11 ל-13 משחקים בסך הכל, כך שלא מדובר בעומס שקבוצות לא יוכלו לעמוד בו.

טריוויה
- הליגה הבלקנית היתה הליגה האירופית הראשונה שבה שיחקה קבוצת כדורסל מקוסובו. סיגל פרישטינה אפילו זכתה פעמיים ברציפות בגביע, ב-2014/15 וב-2015/16.

- בעונה שעברה, שלא הגיעה לסיומה, נרשמו לליגה 5 קבוצות בלבד - זאת למרות שהליגה מנסה לעזור כלכלית לעזור לקבוצות לשאת בהוצאות הכרוכות בהשתתפות במפעל אירופי.

- האלופה הראשונה היתה רילסקי ספורטליט הבולגרית, אותה הוביל פורוורד צעיר בשם טראוויס פיטרסון, שגם נבחר ל-MVP של הפיינל פור. 8 שנים אחר כך, הוא הגיע להפועל ירושלים וזכה איתה באליפות ישראל.

- לא רק גלבוע/גליל ייצגה את ישראל במפעל בעבר: גם הפועל ת"א השתתפה בו (2011/12) כששיחקה בליגה הלאומית, והגיעה עד חצי הגמר, שם נוצחה בידי גלבוע/גליל.