עדיין עם כוכבית

בעולם הוא כבר אגדה, אך על פי סקרים במולדתו מסי עדיין רחוק ממעמדו של מראדונה. מי מהמר שהוא יצליח לזכות במונדיאל?

נדב יעקבי
נדב יעקבי  29.02.12 - 16:03
מסי. עדיין לא אליל (gettyimages)
מסי. עדיין לא אליל (gettyimages)
תחילת כתבה

כולם מדברים על מסי. איך שלא תסתכלו על זה. אבל בזמן שברחבי העולם הוא הפך לאייקון ענק, מעניין להסתכל על מעמדו ותדמיתו דווקא בארץ מולדתו. בשבוע שעבר התפרסם סקר מעניין בעיתון הארגנטיני "פאחינה 12". כאלף אוהדי כדורגל, בכל רחבי המדינה, התבקשו לענות על שאלות שונות הקשורות ללאו מסי.

  • 21:30, שידור ישיר ב-5LIVE+: שווייץ מול ארגנטינה ומסי

על דבר אחד היה קונצנזוס כמעט מוחלט. כ-81 אחוזים הסכימו כי מסי הוא כיום הכדורגלן הטוב בעולם. נכון, גם בארגנטינה צופים במשחקי הליגה הספרדית ובליגת האלופות. זה ברור, ומכאן התוצאות הצפויות. אבל השאלות והתשובות היותר מעניינות, נגעו לקשר בין מסי לנבחרת ארגנטינה. והיחסים בין מסי לארגנטינה עצמה. כולם זוכרים את טורניר הקופה אמריקה האחרון. ארגנטינה אירחה את הטורניר, והיתה אמורה לזכות בתואר ראשון מאז 1993. עם מסי בהרכב זה היה "חייב" לקרות מבחינת הארגנטינאים. אך לא רק שנבחרת ארגנטינה נכשלה כשעפה ברבע הגמר מול אורוגוואי, ולא רק שהיא איכזבה בכל משחקיה - מסי לא שר את ההימנון.

זה נשמע אולי מגוחך ולא רציני, אבל תראו איזו מהומה מתרחשת ממש עכשיו בארץ בגלל ששופט בבית המשפט לא שר את ההמנון (ואני ממש לא משווה בין שופט לבין שחקן כדורגל). רבים בארגנטינה ראו בכך הוכחה ניצחת לכך שמסי הוא לא באמת ארגנטיני, שהוא לא באמת פטריוט. היו אפילו שמועות שהוא שוקל לפרוש מהנבחרת. ברור שהיה מדובר בשטויות. מסי לא רק שלא מתכוון לתלות את חולצת האלביסלסטה, הוא הפך לקפטן הלאומי אצל המאמן החדש אלחנדרו סבלה. הוא רק הצהיר השבוע שהיה מוכן לוותר על כל התארים האישיים בהם זכה, כל כדורי הזהב למיניהם, תמורת זכייה אחת בגביע העולם.

וזו נקודה כאובה. ארגנטינה זכתה במונדיאל בפעם האחרונה ב-1986. לפני שהוא בכלל נולד. במונדיאל ברזיל בעוד שנתיים ימלאו 28 שנים לאותה זכייה של דייגו מראדונה וחבריו בגביע. מדובר בנצח. ומסי צריך לקחת על הכתפיים שלו את הנטל ההיסטורי הזה. כמו שדייגו עשה במכסיקו סיטי. לכן, גם מסי יודע שעד שלא יוליך את ארגנטינה לזכייה במונדיאל, לא יעזור לו שום דבר. הוא תמיד יישאר שני למראדונה בארצו שלו. הסקר רק אושש את התחושה הזאת. מסתבר שכ-70 אחוזים מהארגנטינאים, רוב מוחץ, לא מחשיבים את מסי כ"אליל" (בדומה למראדונה), וכי כדי להגיע למעמד הזה הוא יהיה חייב לזכות בגביע העולמי.

בהשוואה הגדולה הזו בין מראדונה למסי, יש גם אספקטים נוספים. מסי אומנם נולד ברוסאריו, והצהיר לא פעם שיסיים את הקריירה בקבוצת ילדותו, ניואלס אולד בויז, אבל הוא עזב את הבית  בגיל 12 ומאז הוא חי באירופה. למעלה ממחצית חייו. הוא מעולם לא שיחק בקבוצת בוגרים ארגנטינאית ובעצם עד אשר הפך לכוכב בברצלונה, למעט בני משפחתו, החברים הקרובים וכמה מאמני נוער ברוסאריו, אף אחד בכלל לא ידע מיהו. תוסיפו לכך את העובדה שמסי מעולם לא הצליח לשחזר במדי הנבחרת את יכולתו מבארסה (למרות הצלחות אדירות בנבחרת הצעירה ובנבחרת האולימפית), ותבינו מדוע במולדת שלו מביטים עליו בעין עקומה.

אה, וזה עדיין לא הכל. בארגנטינה מצפים מהכדורגלנים שלהם להיות מוחצנים, מצ'ואיסטים, ורבליים, חמים. מסי הוא ההיפך הגמור. הוא סגור, ביישן, ממעט לדבר, לא יוצא כמעט עם בחורות. ועל דוגמניות בכלל אין על מה לדבר...

שאלה שהופיעה בסקר הייתה בנוגע למידת ה"ארגנטינאיות" של מסי, שכוללת גם את אישיותו וגם את סגנון המשחק שלו. 37.1 סברו כי מסי הוא "מאוד ארגנטיני", 35.2 חשבו שהוא "מספיק ארגנטיני", אבל 13.9 העריכו כי הוא "קצת ארגנטיני" בעוד ש-6.5 אחוזים היו משוכנעים כי הוא "בכלל לא ארגנטיני".

לשאלה "כיצד היית מגדיר את מסי" ענו 57.6 אחוז כי הוא "כשרוני", 17.5 אחוז אמרו כי הוא "צנוע", 15.5 אחוז שהוא "מקצוען", 6.9 אחוז שהוא "קר" ו-2 אחוזים טענו כי הוא "מרוחק". ושיהיה ברור: הנתונים הללו לא מהווים מחמאה.

הערב תתייצב ארגנטינה למשחק ידידות מול שוייץ. למסי זה יהיה משחק מספר 67 במדי האלביסלסטה. לא רע כשמדובר בבחור בן 24 בלבד. רק לשחקן אחד בסגל הנוכחי יש יותר הופעות ממנו, חברו לקבוצה חאבייר מסצ'ראנו, עם 78 הופעות. אבל בסופו של דבר לא מדובר במספרים, אלא בתארים. לאו מסי כבר זכה בקריירה הקצרה שלו בכל תואר אפשרי, עם ברצלונה ומהבחינה האישית. כבר היום הוא נמצא בשורה אחת עם הגדולים ביותר בהיסטוריה – פלה, מראדונה, קרויף, די-סטפנו.

אבל גם הוא יודע שאם לא יצעיד את נבחרת ארגנטינה לתארים, ובראש ובראשונה לזכייה במונדיאל, לקריירה שלו תוצמד כוכבית. עובדה שמבין ארבעת כוכבי העל שהוזכרו כאן בפיסקה הקודמת, שניים מקדימים בכל משאל את השניים האחרים. מהסיבה הפשוטה: פלה ומראדונה זכו במונדיאל. קרויף ודי-סטפנו לא.