לקפוץ כיתה

בעיצומו של קמפיין אחרון בצעירה טאלב טוואטחה יפגוש הערב את פורטוגל (19:30, ישיר באתר) עם שתי מטרות: לקרב את ניס ליורו ואת עצמו לסגל הבוגרת. "עברתי תקופה קשה", הוא אומר לפני המפגש הגורלי, ''אבל מכבי חיפה לימדה אותי שכל קרב צריך לנצח"

רועי זריהן  18.11.13 - 09:05
תחילת כתבה

"בכל פעם שאני מגיע לנבחרת זה מרגש אותי מחדש", לכאורה משפט די טריוויאלי עבור שחקן שנקרא למדים הלאומיים, אבל במקרה של טאלב טוואטחה זה לא מובן מאליו. מדוע? מדובר כבר בקמפיין השלישי של המגן השמאלי בנבחרת הצעירה. הישג יוצא דופן לשחקן בגילאים האלה. למרות זאת הוא רעב בדיוק כמו פעם להגיע להישג גם תחת הדגל.

בגיל 18 הוא ערך את הבכורה בנבחרת הבוגרת. לואיס פרננדס היה האיש שנתן לו את הביטחון והעתיד נראה מבטיח. אלא שדווקא כאשר היה נדמה שלישראל יש מגן שמאלי לשנים רבות, העסק נתקע. "עברתי תקופה לא קלה בשנתיים האחרונות. היו לי שתי ניתוחים וחוץ מזה עברתי 4 פציעות קשות", מסביר טוואטחה, שהתגבר מאז על המשוכה הלא פשוטה, רק כדי להתמודד עם עוד משוכה, הפעם קבוצתית, בעקבות המשבר שפוקד את מכבי חיפה.

למרות גילו הצעיר, טוואטחה מבין היטב את המצב, ונשמע בטוח בנוגע לעתיד. הוא נעזר במנטרה פשוטה, שנשמעת אולי כאילו סותרת את המציאות הבעייתית של הירוקים, אבל גם מצביעה על גישה ווינרית. "מגיל 13 חינכו אותי במכבי חיפה שכל משחק צריך לנצח", הוא אומר בביטחון מלא", "אם לא מנצחים, זה פשוט לא טוב".

גם בזירה הבינלאומית טוואטחה בסוג של צומת. מצד אחד הוא בורג חשוב מאוד בנבחרת הצעירה, והיה כזה ביורו 2013, אותו אירחה ישראל בקיץ החולף. מצד שני, מעמדו כמגן העתיד של הנבחרת אינו ברור, כאשר כבר שנתיים שהוא לא מקבל זימון לבוגרת. "זה קשה, אבל כאן נמדד שחקן", אמר טוואטחה, "יש גם רגעים כאלה ואני חושב שעמדתי בזה יפה. מתי שיקראו לי אני אתן את כל כולי לנבחרת".

כאמור, מדובר בקמפיין האחרון של טוואטחה, שיחצה את רף הגיל המתאים וייצא כאמור להילחם על מקומו בסגל הבוגר. לפני שיעשה את זה, המגן חולם על סיום ראוי ופרידה מחויכת. מה זה אומר? העפלה ליורו 2015, כשבדרך הוא צריך לעבור את פורטוגל החזקה, במשחק שעשוי לקרב את הנבחרת לעבר המטרה. קל זה לא יהיה, אבל טוואטחה בטוח: "ביום נתון, הכל יכול לקרות". הערב: מבחן בגרות.