תחילת המסע: 150 שנה למשחק הפוטבול הראשון

ב-6 בנובמבר 1869, ראטגרס ופרינסטון שינו את ההיסטוריה

עידן ויניצקי, ארה"ב
עידן ויניצקי, ארה"ב  06.11.19 - 09:20

תגיות: פוטבול

תחילת כתבה

זר לו היה נקלע אל פיסת הדשא בקולג' אווניו, ניו ברונסוויק, אשר בניו ג'רזי, בדיוק היום (רביעי) לפני 150 שנה, לא יכול היה לדמיין שהמשחק החדש שהוא רואה לנגד עיניו יהפוך לכזה שמגלגל למעלה מ-20 מיליארד דולר בכל עונה.

אם לומר את האמת, אותו זר כנראה גם היה מתקשה לזהות את הדימיון שבין המשחק ההוא לצורתו המודרנית. אבל 100 הצופים הנלהבים ו-50 השחקנים המשתתפים (25 מכל קבוצה), שעלו באותו 6 בנובמבר, 1869 קריר למגרש, היו שותפים להיסטוריה - משחק הפוטבול האמריקאי הראשון אי פעם.

אוניברסיטת ראטגרס (הקווינסמן) אירחה את ניו ג'רזי טייגרס, המוכרים כיום קצת יותר טוב, בתור אוניברסיטת פרינסטון המפורסמת. כיוון שראטגרס הייתה הקבוצה הביתית, המשחק התנהל לפי החוקים שלה, שהיו די דומים לאלה שהומצאו והפכו לרשמיים שש שנים קודם לכן באנגליה, עבור הכדורגל.

בגדול, בניגוד לפוטבול המודרני, אסור היה לעשות יותר מדי עם הידיים, לא לשאת את הכדור וגם לא לזרוק אותו. החוקים הללו נכנסו לראשונה כעבור עוד כשש שנים, במסצ'וסטס. משחק הפוטבול האמריקאי הראשון היה למעשה סוג של כדורגל (ושוחק עם כדור כדורגל), בשילוב ראגבי ו"המשחק" כלל למעשה עשרה משחקונים קטנים, אשר כל אחד מהם הסתיים ברגע שקבוצה כבשה את הכדור לשער היריבה. ראטגרס ניצחה 4:6.

"לא הייתה שם תאורה, או מצלמות, או אוהדים שיכורים בטיילגייט", כתבה ב-2002 העיתונאית שונה סטאקף. ב-1944 התפייט העיתונאי ראסל אואן, מהניו יורק טיימס: "זו הייתה תחילתו של ענף הספורט שמאז ועד היום העמיד במבחן גברים צעירים, בדק את האומץ והסיבולת שלהם והפך צופים למשוגעים לחלוטין. זה הפך לענף הספורט הכי ספקטקולרי, קרקס של צבע וצליל, של שאגות מעשרות אלפי גברים ונשים נלהבים, של תנועה סוחפת ודרמה אנושית".

שני הקמפוסים, זה של ראטגרס וזה של ניו ג'רזי, ניצבו במרחק של פחות מ-30 קילומטרים זה מזה והקרב הראשון ההוא יצר יריבות היסטורית, אחרי שהסטודנטים של המנצחת גירשו מהעיירה את המפסידים מיד עם שריקת הסיום.

המפגש הראשון היה אמור להיות חלק מסדרה של שלושה משחקים, אך אחרי שהשני, שנערך שבוע לאחר מכן בפרינסטון, נגמר ב-0:8 למקומיים, האחרון לא התקיים לאחר שמרצים משני המוסדות טענו כי דעתם של השחקנים והאוהדים מוסחת. אחרים טענו כי הבעיה הייתה חוסר הסכמה לגבי זהות המארחת והחוקים בהם יתקיים המפגש, שכן תחת חוקי פרינסטון במשחק השני, יתרון המהירות של ראטגרס נעלם לחלוטין והם הובסו. כך או כך, כיוון שה"עונה" נגמרה בשוויון 1:1 במאזן המפגשים, הקבוצות הוכתרו יחד בחלוף השנים כאלופות המשותפות של 1869, עונת הבכורה של פוטבול המכללות (בה רק שתיהן השתתפו).

במשך מאה וקצת השנים הבאות, עד 1980, הקבוצות נפגשו עוד שלל פעמים ופרינסטון שלטה, עם 53 ניצחונות לעומת 17 הפסדים בלבד ותיקו אחד. בעשורים האחרונים, היריבות עברה בעיקר למגרש הכדורסל.