השעיה ופיטורים: שערוריית ענק בבייסבול

ה-GM והמאמן של יוסטון נענשו ע"י הליגה ונזרקו מהקבוצה בגלל רמאות

עידן ויניצקי
עידן ויניצקי  14.01.20 - 09:01
תחילת כתבה

ליגת הבייסבול (ה-MLB) ידעה לאורך עשרות שנותיה אי אילו שערוריות וזו שהגיעה לשיאה הלילה (בין שני לשלישי), בוודאי תיכנס לצמרת הרשימה העגומה הזו.

הג'נרל מנג'ר של יוסטון, ג'ף לונו והמאמן, איי ג'יי הינץ', שהפכו יחד בשנים האחרונות את האסטרוס לאחת הקבוצות הטובות ביותר בליגה, הושעו לשנה על ידי הקומישינר של ה-MLB רוב מנפורד ומיד לאחר מכן, פוטרו מהקבוצה על ידי הבעלים ג'ים קריין.

האסטרוס החלו את העשור החולף עם תהליך בנייה מחדש קיצוני, שתחילה הוביל אותם למאות הפסדים, אך לאחר מכן החל להניב פירות. ב-2015 חזרה הקבוצה לפלייאוף אחרי היעדרות של עשור, ב-2017 היא זכתה באליפות עם 3:4 דרמטי בוורלד סיריס מול לוס אנג'לס דודג'רס, בשנה שעברה הפסידה בגמר האמריקן ליג והשנה, הפסידה בהפתעה גדולה לוושינגטון 4:3 בוורלד סיריס. בכל אחת משלוש העונות האחרונות יוסטון חצתה את רף 100 הניצחונות.

אלא שכל ההישגים הנהדרים הללו הוכתמו כעת בענק. לפני כחודשיים, שחקן עבר של הקבוצה, המגיש מייק פיירס, הודה בפני שני כתבי The Athletic כי הקבוצה השתמשה בטכנולוגיה על מנת לגנוב את סימני היריבות במהלך הריצה שלה לאליפות ב-2017. גניבת סימנים איננה חוקית בבייסבול וחקירה שקיימה הליגה בעקבות ההודאה הזו גילתה כי יוסטון השתמשה בחדר ההילוכים החוזרים על מנת להעביר מידע מסוג זה לשחקנים שלה, בזמן שאלה היו על המגרש.

בימים האחרונים היה ברור שעונש קשה יגיע וכאמור, לאחר שהליגה קבעה כי לונו והינץ' יושעו לכל עונת 2020, קריין הכריז על ניקוי אורוות: "אף אחד משניהם לא התחיל את הדבר הזה, אבל אף אחד משניהם גם לא עשה שום דבר כדי לעצור את זה", אמר הבעלים המאוכזב. "אנחנו צריכים להתקדם הלאה, עם דף חלק". הוא הוסיף כי לדעתו, הזכייה באליפות ב-2017 לא הוכתמה, למרות המצב שנוצר.

מלבד ההשעיות שהובילו לפיטורים, הליגה גם שללה מהאסטרוס בחירות סיבוב ראשון ושני בשני הדראפטים הבאים והטילה על הארגון קנס בסכום שיא: חמישה מיליון דולר. הקומישינר מנפורד כתב בהודעה הרשמית: "אף אחד לא יכול להתכווח על כישוריו של לונו כמנהל מחלקת הבייסבול והוא אחד ממובילי הענף שלנו בכל הקשור לניתוח נתונים ושימוש בהם, אך ברור מאוד כי התרבות במחלקה שלו, שגם באה לידי ביטוי בדרך בה מתייחסים לעובדים וביחסים עם קבוצות אחרות בליגה ועם התקשורת וגורמים חיצוניים נוספים, מאוד בעייתית".

אך הבלגן לא מסתיים שם. ב-2018, מי שניצחה את יוסטון בדרכה לזכייה באליפות היא בוסטון רד סוקס, בניצוחו של המאמן אלכס קורה. זו הייתה עונתו הראשונה של קורה עם הקבוצה, שנה אחרי שהיה עוזר מאמן ביוסטון. כעת, גם הוא מוצא את שמו מעורב במקרה ואם לא די בכך, ישנם דיווחים לפיהם גם הרד סוקס שלו עברו על החוקים בעונת האליפות שלהם (אם כי לא בפלייאוף, אלא במהלך העונה הסדירה). קורה, בשל כך, צפוי לעונש שעשוי להיות אף קשה יותר מזה של לונו והינץ', מה שככל הנראה יביא גם לפיטורים שלו.

הליגה החליטה שלא להעניש שחקנים של יוסטון שהיו מעורבים בתרמית ובכללם את קרלוס בלטראן, ששיחק אז באסטרוס והתמנה לאחרונה לתפקיד המאמן של ניו יורק מטס.