פרגוסון: "בקהאם חשב שהוא יותר גדול ממני"

המאמן ירה בספר: "הייתי מעדיף לירות על רונאלדו מאשר למכור אותו לריאל. האיבר הכי חזק בגוף של רוי קין היה הלשון". קין הגיב: "הוא לא יודע מה הפירוש של המילה נאמנות"

מערכת אתר ערוץ הספורט  22.10.13 - 18:15
"הוא חשב שהוא יותר גדול ממני" (gettyimages)
"הוא חשב שהוא יותר גדול ממני" (gettyimages)
תחילת כתבה

ארבעה חודשים אחרי שהוא פרש מאימון מנצ'סטר יונייטד, לסר אלכס פרגוסון אין מה להפסיד יותר. ולכן זה מתאים מאוד שבספר האוטוביוגרפי שהוא פרסם היום (שלישי), המנג'ר הסקוטי שולף תת-מקלע ויורה לכל הכיוונים, בלי לחסוך מאף שחקן שהיה תחתיו או מאמן יריב. מדייויד בקהאם ועד כריסטיאנו רונאלדו, על כולם יש לפרגי מה להגיד.

בקהאם הוא אחד החניכים הכי מפורסמים של פרגוסון ביונייטד, אבל היחסים בין השניים לא תמיד היו ורודים. בספר, המאמן מסביר שההחלטה להיפרד מהקשר האנגלי הגיעה בעקבות הופעה חלשה שלו בהפסד לארסנל בגביע ב-2003: "בדקה שבה שחקן יונייטד חושב שהוא יותר גדול מהמאמן, הוא חייב ללכת. דייויד חשב שהוא יותר גדול מאלכס פרגוסון, וזה היה הסוף שלו".

זה לא היה הדבר היחיד אצל בקהאם שפרגי לא אהב. "דייויד היה השחקן היחיד שאימנתי שבחר להיות מפורסם, שהפך את זה למשימה להיות ידוע מחוץ למגרש. לא הרגשתי בנוח עם האספקט הזה של חייו", הוא מלין.

ומה בנוגע לאותה תקרית מפורסמת בחדר ההלבשה לאחר ההפסד בגביע לארסנל, בה פרגוסון העיף נעל על בקהאם ופתח את הגבה שלו? המאמן מספר: "הוא היה בערך 3 וחצי מטר ממני, ועל הרצפה בינינו הייתה שורת נעליים. דייויד קילל. נעתי לעברו ובזמן שהתקדמתי, בעטתי בנעל. היא פגעה בו בדיוק מעל העין. כמובן, הוא קם כדי לתקוף אותי אבל השחקנים עצרו אותו. אמרתי לו 'שב, איכזבת את הקבוצה שלך. אתה יכול להתווכח כמה שאתה רוצה'".

"התקשרתי אליו ביום למחרת כדי לעבור על הווידאו והוא עדיין לא הודה בטעות", הוא המשיך, "כשהוא ישב והקשיב לי, הוא לא אמר מילה. לא מילה. 'אתה מבין על מה אנחנו מדברים, למה הצקנו לך?', שאלתי. הוא אפילו לא ענה. למחרת הסיפור היה בתקשורת. בפומבי, הפלסטר הדדגיש את הנזק שנעשה ע"י הנעל. זה היה באותם ימים שאמרתי להנהלה שדייויד חייב ללכת".

"הייתי מעדיף לירות ברונאלדו מאשר למכור אותו לריאל"

בחלק אחר של הספר, הסקוטי מהלל ומשבח את כריסטיאנו רונאלדו. "כריסטיאנו היה השחקן הכי מוכשר שאימנתי. הוא עבר את כל השחקנים הגדולים שעברו תחתיי ביונייטד, והיו הרבה. השניים היחידים שאפשר להציב לידו הם שני שחקנים ביתיים, פול סקולס וראיין גיגס, מכיוון שהם תרמו בצורה כה נפלאה למנצ'סטר יונייטד במשך שני עשורים".

כזכור, השדים האדומים נאלצו למכור את רונאלדו לריאל מדריד עבור 94 מיליון יורו ב-2009, דבר שפרגוסון לא היה שלם עימו. הפורטוגלי ביקש לעבור לבלאנקוס בקיץ הקודם, אך פרגוסון סירב לעשות עסקה בגלל האופן שבו נשיא ריאל דאז, רמון קלדרון, התנהג.

"אמרתי לרונאלדו שאני מעדיף לירות בו מאשר למכור אותו לקלדרון. הייתי מפסיד את הכבוד שלי אם הייתי מסכים לשחרר אותו", הוא סיפר. עם זאת, פרגוסון נתן את מילתו לכוכב שלו שהוא ימכור אותו בקיץ הבא, וכך אכן קרה.

גם עם רוי קין היה שמח

בדומה למקרה בקהאם, גם רוי קין היה שחקן שבשלב מסוים נחשב לאחד החניכים הכי אהובים של פרגוסון, אך בהמשך עבר ביניהם חתול שחור. "עם רוי, היו פרקים של חיכוכים ודרמה כשהוא ניסה להכריח את הקבוצה לעשות את מה שהוא רוצה", פרגוסון חשף.

המאמן סיפק דוגמא עסיסית: "במקרה אחד, כשהגעתי לחדר ההלבשה, רוי ורוד ואן ניסטלרוי היו בעיצומו של ויכוח. השחקנים היו צריכים להפריד ביניהם. לפחות לרוד היה את האומץ להתעמת עם רוי, מכיוון שלא כולם עשו זאת. הוא היה אדם מאיים ואגרסיבי. כשהוא היה עצבני, הוא היה נכנס למצב של התקפה ונכנס באנשים".

אבל לפרגוסון נשארה במחסנית עוד עקיצה אחת אחרונה לעברו של הקשר האחורי האירי. "האיבר הכי חזק בגוף שלו היה הלשון. יש לו את הלשון הכי פראית שאפשר לדמיין", אמר פרגי, ותאמינו לנו שהוא לא מתכוון לכושר ליקוק הגלידה של קין, אלא לארסיות של שפתו. קין כמובן כבר ענה לדברים ואמר לתקשורת הבריטית: "אני בסדר גמור ורגוע. אני לא חושב שהוא יודע מה זה נאמנות.. לבקר שחקנים שהשיגו לו תארים והצלחות? אני לא אאבד שינה בגלל הדברים שלו".

עוד פנינים מהספר

- פרגוסון לא סמך על וויין רוני בעונה האחרונה כמו בעונות קודמות. הוא השאיר לדייויד מויס להכריע את עתידו לאחר שהחלוץ הביע את רצונו לעזוב.

- נבחרת אנגליה לא תצליח לזכות בגביע העולמי כל עוד היא לא מצליחה לייצר שחקנים מוכשרים מבחינה טכנית כמו ברזיל. פרגוסון סירב פעמיים להצעה לאמן את אנגליה.

- פרגי עדיין לא יודע מי הוא שחקן ארסנל שזרק לעברו משולש פיצה.

- הסיבה שבגללה היחסים של פרגוסון עם רפא בניטס הידרדרו, הייתה בגלל שהמאמן הספרדי הפך את ההתקפות שלו לאישיות.

- ההחלטה של ליברפול ללבוש חולצות להבעת תמיכה בלואיס סוארס אחרי ההאשמות לגזענות הייתה מגוחכת.

- רוברטו מנצ'יני עשה טעות כאשר הסכים להחזיר את קרלוס טבס למגרש אחרי שהארגנטיני פתח בשביתה.