"הרגשתי נבוך כאוהד": למה ליברפול התחרטה?

הביקורת מהאקס, השיחה הגורלית וההפסדים. סיפור החל"ת נחשף

מערכת אתר ערוץ הספורט  07.04.20 - 08:05
תחילת כתבה

בימים כתיקונם ליברפול היא ה"בייבי" של הקהל, הקבוצה שאולי הכי פחות כיף לשנוא על אדמת אנגליה, אבל התדמית של אלופת אירופה קיבלה תפנית מפתיעה בימים האחרונים. הכל החל כשהמייטירדס החליטו להוציא את כל עובדי המועדון לחל"ת וספגו על כך ביקורת, והסתיים בפניית פרסה דרמטית, אבל מה גרם לשינוי בהחלטה?

כזכור, מימון עובדי המועדון היה אמור להיות תחת האחריות של ממשלת בריטניה, אם וכאשר הם היו יוצאים לחל"ת, שכן זו הבטיחה לשלם 80% מהשכר של המובטלים. יש לא מעט קבוצות באנגליה שהחליטו להוציא את עובדי המועדון שלהם לחל"ת בעקבות המשבר, אבל כשמדובר בליברפול היחס הוא שונה. אולי זה בגלל המשאבים הרבים, אולי הבעלים העשיר, אבל התגובות להחלטה הבהירו זאת טוב מאוד.

"כעסתי, הרגשתי נבוך כאוהד ליברפול", סיפר אגדת העבר, ג'ימי קארגר, ל'סקיי ספורטס'. "קיוויתי שיש להם מספיק זמן לשנות את ההחלטה. זו אלופת אירופה, היא מרוויחה מספיק, רואים בה מודל להערצה. לא האמנתי. טוטנהאם וניוקאסל כבר עשו את זה, ציפיתי לזה, אבל לא מליברפול. לא מזו שבנתה את עצמה תחת הסלוגן 'זה אומר יותר'. אני שמח שהם שינו את דעתם".

ב'דיילי מייל' המשיכו וחשפו גם את הסיבה שהובילה את ליברפול לחזור בה, או לייתר דיוק את השיחה שגרמה לכך. זו הייתה שיחה אינטרנטית רבת משתתפים, כנהוג בימים אלה, שנוהלה על ידי חברת "פנוויי" שמחזיקה בבעלות על המועדון. בשיחה השתתפו גם ראש עיריית ליברפול, ראשי ערים סמוכות וכמה אוהדים מקורבים, אך ללא נציגי הסגל והצוות המקצועי.

בשיחה, חשבו קברניטי המועדון כיצד לשפר את התדמית שנפגעה כל כך, כשלאחר מכן הוחלט לשנות את ההחלטה בהודעה רשמית. "שיקול הדעת שלנו היה מוטעה, אנחנו מצטערים על כך", נכתב בשורה התחתונה. כעת, חלק מעובדי המועדון יחזרו למסגרת הרגילה שלה, בעוד אחרים יתמקדו בעבודה למען הקהילה.

ה"שער העצמי" הזה שהבקיעה ליברפול, הפך את החלטת החל"ת להרבה יותר קשה עבור שאר קבוצות הפרמייר-ליג, בטח אחרי שראו את הביקורות. "זה בטוח לא מועיל לנו", אמר מנהל של אחת מקבוצות הליגה ל'דיילי מייל', ואף ציין כי ההחלטה של מנצ'סטר סיטי לא להוציא את עובדיה לחל"ת הייתה קלה בהתחשב בבעלים המיליארדר שלה.

בנוסף, ב'דיילי מייל' חשפו את המספרים שמאחורי ההפסדים של קבוצות הליגה - הן משידורי הטלוויזיה, הן מחסויות והן המשמחקים עצמם. הנפגעת הגדולה ביותר היא מנצ'סטר יונייטד, שעלולה להפסיד סכום כולל של 116.4 מיליון פאונד (48 מיליון משידורים, ומעל 50 מיליון מחסויות). היריבה העירונית, מנצ'סטר סיטי, תפסיד "רק" 109.3 מיליון פאונד. ליברפול שלישית ברשימה עם הפסדים על סך 102.6 מיליון פאונד (55 מיליון פאונד משידורים).

גם צ'לסי, שאמורה לסיים את עונש הפייר-פליי בקיץ הקרוב, תפסיד סכום עתק של 91 מיליון פאונד, כשטוטנהאם סוגרת את החמישייה הראשונה עם מינוס של 83 מיליון פאונד. ארסנל שישית עם הפסדים של 74.8 מיליון פאונד. במקביל, ישנם קבוצות קטנות שגם ככה נמצאות בהפסדים, ועלולות להיכנס למשבר חריף יותר - אברטון (42.6 מיליון פאונד), קריסטל פאלאס (37.1 מיליון פאונד) וברייטון (29.7 מיליון פאונד).