יצאו מהקווים: המנג'רים/שחקנים הגדולים

הם עשו את שני התפקידים במקביל וגרמו לשינוי אמיתי. טופ 5

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  14.04.20 - 16:59
(GETTY)
(GETTY)
תחילת כתבה

האי הבריטי אחראי ללא מעט קלאסיקות, מסיפורי הגביע האנגלי שקיים מעל למאה שנה, עד לטענה המוכרת והוותיקה יותר בתור המדינה שהמציאה את המשחק. עוד משהו שמייחד את הכדורגל באנגליה ובאי הבריטי בכלל, ביחס למדינות אחרות הוא תופעת המנג'ר-שחקן. לרוב כאשר מדובר בשחקן שהוא מעט מעל הקבוצה מבחינת תפיסת המשחק ובעל יכולת מנהיגות לא רגילה. גם היום אנחנו יכולים לראות את זה כשוויין רוני מונה למנג'ר-שחקן בדרבי קאונטי. לפניכם כמה כאלו שביצעו את שני התפקידים במקביל ועשו את זה נכון.

5. ראיין גיגס (מנצ'סטר יונייטד):
לא רבים זוכרים זאת, אבל אחד השחקנים הגדולים בהסטוריה של מנצ'סטר יונייטד שימש לתקופה קצרה כמאמן-שחקן. לאחר פיטוריו של דיויד מויס מי שמילא את מקומו היה הוולשי. בכך הפך גיגס למנג'ר-שחקן הראשון בהסטוריה של המועדון. יונייטד תחתיו לא השיגה יותר מדי, אבל ללא ספק אירוע מכונן בשדים האדומים.

4. דניס ווייז (מילוול):
עוד שחקן שביקר בצ'לסי והיה לסמל גדול לפני הכסף הגדול של אברומביץ' הוא דניס ווייז. הקשר הקשוח של הלונדונים היה אחד השחקנים המועדפים על אוהדי הבלוז. כמי שהושפע מגישת המנג'ר-שחקן של צ'לסי הוא עבר לקבוצה לונדונית קטנה יותר - מילוול. בשתי העונות בהן שימש כמנג'ר-שחקן, ווייז עשה את הבלתי ייאמן והצליח להצעיד את הקבוצה הצנועה לגמר הליגה האנגלית, שם הפסידה למנצ'סטר יונייטד. בכך הפכה מילוול לקבוצה הראשונה מחוץ לפרמיירליג שהגיעה לגמר במפעל מזה 12 שנה.

3. ג'יאנלוקה ויאלי (צ'לסי):
אם יש מועדון שאוהב שחקנים שהם גם מאמנים זה צ'לסי. הבלוז לאורך השנים מינו לא מעט שחקנים שעמדו במקביל על הקווים של הקבוצה, אחד מהם היה ויאלי. האיטלקי שהגיע מיובנטוס החליף מנג'ר-שחקן אחר, רוד חוליט. ויאלי הוביל את צ'לסי (טרום עידן אברמוביץ') לזכייה בגביע הליגה ובגביע האנגלי בשנת 2000.

2. גרהאם סונס (ריינג'רס):
לאחר שדלגליש סיים את הקדנציה הראשונה שלו כמנג'ר, סונס היה זה שהחליף אותו. אבל לפני שהגיע לליברפול, הסקוטי הקשוח הגיע לגלאזגו ריינג'רס ושימש כמנג'ר-שחקן במשך חמש עונות. חוץ משלושה תארי אליפות ושלושה גביעי ליגה, סונס חולל שינוי גדול במועדון, כשהיה הראשון להחתים בקבוצה שחקן שאינו סקוטי ובכך שינה את פניה של ריינג'רס.

1. קני דלגליש (ליברפול):
לפני שמונה לתפקיד המשולב, דאלגליש כבר נחשב לסמל גדול של המייטי רדס. לאחר שמונה עונות מדהימות הוא לקח את האתגר והתמנה למנג'ר-שחקן.  בעונתו הראשונה כמאמן-שחקן דלגליש הוביל את ליברפול לדאבל גדול כשהוא היה אחראי גם לשער האליפות נגד צ'לסי בסטמפורד ברידג'. בהמשך כשהוא בשני התפקידים ליברפול זכתה באליפות נוספת.