הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

יחזור לשחק העונה? הסבר הפציעה של אליוט

מה קרה, הטיפול והעתיד. לכישרון של ליברפול מצפה שנה קשה

יונתן קריא  13.09.21 - 11:53

ליברפול אמנם השיגה ניצחון חד משמעי אמש (שני) על חשבונה של לידס, אבל היה דבר אחד שהעיב על החגיגה - הפציעה המחרידה של הארווי אליוט. הכישרון הצעיר של המייטי רדס הוכשל בצורה אכזרית בדקה ה-60, נפגע בקרסול ופונה באלונקה תוך שהוא מותיר אחריו שובל של חששות.

אז מה מה קרה לאליוט?
הגלישה של שחקן היריבה וההיתקלות בקרסולו של הרוואי גרמו לפריקת המפרק. חומרת הפציעה הייתה ברורה מיד, כאשר קרסולו של אליוט נראה "רופף" והשחקן הקרוב ביותר, מו סלאח, מיהר לקרוא לצוות הרפואי של הקבוצה. השחקן הפוגע, פסקל סטרויק, קיבל מיד כרטיס אדום.

אם לא די בכך, מאמן ליברפול, יורגן קלופ, אמר במסיבת עיתונאים לאחר המשחק: "זאת פציעה רעה, הקרסול יצא מהמקום, עכשיו הוא בבית חולים. לא אכפת לי מהכרטיס האדום, זה לא ענייני. זאת פציעה רצינית, בטח בשביל ילד בן 18".

מפרק הקרסול מורכב משלוש עצמות: השוק, השוקית (עצמות השוק) והטאלוס שהוא מפרק צירי. פריקה קוראת כאשר הטאלוס יוצא מצורת ה-"ח" שהשוק והשוקית יוצרים. בין כל שתי עצמות בגוף יש רצועה, רקמה אלסטית, שמטרתה לשמור את צורת המפרק. בפריקה, לרוב הרצועות נקרעות.

חוץ מהפגיעה הפיזית ישנה גם פגיעה תחושתית. רצועות הקרסול מעורבות גם ביצירת תחושת יציבות ופגיעה בהן תגרום לחוסר יציבות במפרק גם מבחינה תחושתית. לרוב תהליך פריקת הקרסול יגרום גם לשבר אחד לפחות. בדר"כ, בשוק או בשוקית.

בסקירת פציעות רחבה שנעשתה השנה, הראו שפריקות קרסול ללא שבר מהוות רק 0.5% מכלל הפריקות ו-99.5% מהפריקות מערבות שברים! פריקות קרסול כמעט תמיד מערבות טראומה (מכה חזקה) והן נפוצות מאוד בתאונות דרכים (עקב דחיסת הדוושות) ובענפי מגע כמו כדורסל, פוטבול וכדורגל.

מה הטיפול?
במקרה נדיר, שהפריקה היא ללא שבר, יוחזר הקרסול למקום ויוחלט אם לנתח או לא לפי הכמות ואילו רצועות נפגעו (שחזור רצועות). במקרה סביר יותר, שהפגיעה מערבת את אחת או יותר מעצמות הקרסול, יוחלט אם לקבע את חתיכות השבר (באמצעות פלטה וברגים) לפי מרחק ומיקום חלקי השבר אחד מהשני.

לאחר הניתוח, הקרסול יקובע במגף למספר שבועות (תלוי בחומרה) ותיאסר דריכה על הרגל הפגועה. תקופה זו גורמת להיחלשות שרירי הקרסול ומאטה את החזרה לפעילות בהמשך השיקום. לרוב, שיקום מפציעה שכזו יערך זמן רב. הזמן המינימלי להחלמה וחזרה למגרש הוא שישה חודשים, ובמקרים מסוימים יכול להגיע השיקום למעט יותר משנה.

מה צופן העתיד?
לאחר פציעה וניתוח שכזה ישנם מספר גורמים היכולים להגביל את הפעילות העתידית: טווחי תנועה ירודים היכולים לפגוע בביצועים; חוסר יציבות במפרק הקרסול היכולים לגרום לפציעה נוספת; פגיעה בסחוסי המפרק, דבר היכול לגרום לכאבים בפעילות מאומצת.

אבל יש מקום לאופטימיות. מחקרים מראים ש-82% מהמטופלים חוזרים לפעילות מלאה והגדירו את מצבם "מעולה". פציעה דומה קרתה לשחקן ה-NBA, גורדון הייוורד, באוקטובר 2017 - ולו לקח שנה לחזרה למשחק.

אליוט הצעיר והמוכשר פרץ לפרמייר-ליג כבר בגיל 16 במדי פולהאם ואת העונה הנוכחית התחיל עם שלושה משחקים רצופים בהרכב ליברפול. אלא שנראה שאת העונה הקרובה יראה הארווי מחדר הפיזיותרפיסט. לחזור מפציעה קשה שכזאת היא משימה לא פשוטה בשביל כל שחקן, במיוחד שחקן צעיר ולא מנוסה. השיקום והעובדה היומיומית שמצפה לו במשך עונה שלמה, בזמן שחבריו לקבוצה רצים במגרש, היא קשה - אך אני בטוח שנראה ממנו עוד הרבה בעתיד.

לעמוד הפייסבוק של יונתן קריא, "פיזיותרפיה וספורט", לחצו כאן