שרף הוצג בראשל"צ: "אני לא קוסם, צריך לעבוד קשה"

המאמן חזר לעיר היין 23 שנים אחרי שעזב: "לפעמים נישואים שניים יותר טובים. מקווה שאדביק שחקנים באהבה ובמוטיבציה. יש לי אופציה להמשיך". פרי: "ניתן לו לנהל בתחום המקצועי. הוא לא יביא כסף ואני לא אנהל במגרש"

זיו אברג'יל  24.12.13 - 21:33
תחילת כתבה

אחרי המינוי המפתיע, צביקה שרף הוצג באופן רשמי כמאמן החדש של מכבי ראשון לציון. "כשקמתי בבוקר לא ידעתי שאסיים את הערב פה", פתח דבריו במסיבת העיתונאים. "לקחתי את הנכד לבית הספר ואז נסעתי לפרי לבית. הוא אפילו הכין לי ארוחת בוקר, הכין חביתה מצוינת, ואז התחיל מכבש הלחצים עליי. מכבי ראשל"צ היא קבוצה חשובה בכדורסל הישראלי, שאני אוהב אותו גם ביום קשים וגם בימים טובים. הקבוצה במצב קשה ובאתי לעבוד. אני לא קוסם, אני איש של עבודה קשה. פרי? לפעמים נישואים שניים יותר טובים".

"מתוך מה שאני מכיר ויודע, ההנהלה של מכבי ראשל"צ על כל מרכיביה היא מקצוענית ובאה מלב", המשיך שרף. "מי שצריך לעבוד הכי קשה הם השחקנים. לא צריך להאשים את מתן חרוש, הוא עוד צעיר וגם לי קרה לא פעם. הוא עוד יצליח. אני מודה ומתוודה שלא יצא לי לראות בשידורים חיים במכבי ראשל"צ השנה, אבל הכינו לי דיסקים וביממה הקרובה שיש לי גם אימונים אצטרך לראות הכל. צוות העוזרים יצטרך לעזור לי ולהכין אותי. המטרה היא להשאיר את ראשל"צ בליגה".

"אני נשאר באיגוד, אין ניגוד עניינים"

"אני יודע שאני מושך הרבה אש ויש כאלה שמאוד סומכים עליי, אבל כמו שאמרתי אני לא קוסם ונצטרך לעבוד ולשפר", הבהיר המאמן הוותיק. "אני חוזר לאמן כי אני מאמין ביכולת שלי לרתום דברים ובאהבה שלי לכדורסל. מקוה שאדביק באהבה ובמוטיבציה את השחקנים. אני נשאר בסיעת עוז ונשאר חבר באיגוד הכדורסל. אין ניגוד עניינים, אני לא במנהלת".

"אני צריך זמן שאין לי", הדגיש שרף. "אני אוהב לקחת אתגרים, התמודדתי עם הרבה דברים קשים. לא אחווה דעה על אף שחקן בפומבי, צריך לראות איך מדביקים אותם. ב-48 השעות האחרונות אני אעשה שיחות אישיות. יש לי רשימה של 70 מטלות ביומיים האלה. אני יודע בדיוק את כל התאריכים של המשחקים וביום חמישי כבר יש גביע ואחר נס ציונה. נתמודד עם זה. הסיכום שלי עם פרי הוא שיש לי אופציה להמשיך אם אני רוצה. תיגמר השנה, נשב יחד ונחליט מה עושים".

"אם צריך לתת לצעירים סטירה, הם יקבלו"

על נושא קידום הצעירים, אותו הדגיש פרי לא מעט בעבר, אמר המאמן: "כרגע, האחריות היא גם על השחקנים הצעירים כמו סולומון ודאוסן. הם יקבלו את כל תשומת הלב. אם צריך לתת להם סטירה, הם יקבלו. בסופו של דבר, מה שטוב לקבוצה ייעשה. כולם מדברים על הצעירים בכדורסל הישראלי, אבל כמה קבוצות באמת נותנות לצעירים לשחק? כל מאמן רוצה לנצח ולכל אחד יש 17 סדרי עדיפויות. קחו לדוגמה את דאוסן, יש לו הכי הרבה דקות משחק לקבוצת הגיל שלנו בכל הליגה. סולומון קיבל פחות דקות, אבל הוא יקבל את כל הבמה להוכיח לי באימונים שמגיע לו".

"עברנו 24 שעות מאוד סוערות", הודה היו"ר יצחק פרי. "דיברנו כדורסל, על ראשון ועל איך שייראה העתיד. אני רוצה להודות לצביקה שהסכים לבוא. מכבי ראשל"צ נמצאת לא במקום שהיא רוצה להיות ולא במקום שהיא צריכה להיות, זו הייתה הסיבה המרכזית לפרידה מהמאמן הקודם. אנחנו מאחלים בהצלחה, אנחנו מאמינים בך. יש לנו משחק גביע מול גלבוע/גליל ואז משחק ליגה נגד נס ציונה. מכבי ראשון קראה לו כי אנחנו מאמינים בצביקה. ניתן לו לנהל באופן בלעדי את התחום המקצועי. הוא לא יביא כסף ואני לא אנהל משחקים".

פרי: "החלטנו להביא את המאמן מס' 1, אני לא אתערב"

על הסיבות ליכולת הבינונית עד עכשיו אמר פרי: "לא הייתי אומר שנכשלנו כי זה סוף הסיבוב הראשון. ההנהלה החליטה לתת את הבמה לצעירים שגדלו במועדון. ראשון חרתה על הדגל שלה קידום בני נוער. היא החליטה לתת להם את הבמה המרכזית. לטעמי, בבחירה של הזרים לא הצלחנו, כי הם היו צריכים לתת גיבוי לצעירים. החלטנו להביא את המאמן מספר 1. בשבילי הוא מספר 1, אני גם לא אתערב. לא בחרתי אף זר, למרות שיצא לי שם של אחד שמתערב. לא הייתי מעורב בשום משחק, לפעמים דברים יוצאים לי מהבטן".

"הייתה התלבטות גדולה מאוד מבחינתי, כולם יודעים מה המצב", סיפר שרף מוקדם יותר בתכנית הספורט של רדיו 103FM. "בסוף החלטתי לקחת את זה. זו קבוצה במצב קשה, אבל מועדון מפואר מאוד. אני לא יודע מה ייצא בסוף, אך נקווה לטוב".

כעת שרף חוזר לשתף פעולה עם היו"ר יצחק פרי, עימו עבד בקדנציה הקודמת בראשל"צ - אי שם לפני 23 שנים. אז היו לא מעט חילוקי דעות ביניהם. מה יקרה הפעם? "אני לא השתניתי, ואני לא יודע אם הוא השתנה, אם נצטרך לריב, נריב", אמר המאמן, "אני הולך עם מה שאני מאמין ואני מקווה שלא נריב". למרות שמונה רק הערב שרף מתחיל לעבוד, ומהר ולסיום סיפר:  "אני יוצא עכשיו לאימון. מחר כבר יש שני אימונים".