ליגת העל 2021/2022
קבוצה מש’ הפרש נק’
1 הפועל ירושלים 13 0
2 הפועל חולון 13 0
3 מכבי ת"א 13 0
4 בני הרצליה 13 0
5 גליל עליון 13 0
6 נס ציונה 13 0
7 הפועל ת"א 13 0
8 הפועל חיפה 12 0
9 גלבוע גליל 13 0
10 הפועל אילת 14 0
11 הפועל ב"ש 12 0
12 ראשון לציון 12 0
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

כל הטעויות האפשריות: כך התרסק דן חלוץ

התקרית בחניה, מינוי שרף וביטולו, סאגת מאמן הנבחרת, הקיצוצים ובעיקר הניתוק מהכדורסל. ליו"ר האיגוד לא היה סיכוי לשרוד, בעיקר אחרי שפעילי השטח הכריזו עליו מלחמה. דו"ח גלדסטון מציף את כל הפוליטיקה והלכלוף בענף

רועי גלדסטון  31.03.14 - 11:00
סוף ידוע מראש? חלוץ (עודד קרני, איגוד הכדורסל)
סוף ידוע מראש? חלוץ (עודד קרני, איגוד הכדורסל)
תחילת כתבה

אמש (ראשון) נפל דבר בכדורסל הישראלי. התפטרותו של דני חלוץ מתפקיד יו"ר האיגוד טרפה את הקלפים והותירה את האיגוד שוב, כלא מתפקד. אז מדוע חלוץ התפטר? כנראה שמהרגע הראשון למינוי הזה לא היה סיכוי. הסיבה היא פוליטית. ברגע שחלוץ לא נבחר, אלא אותר, לא היה לו רוב ממשי בהנהלת איגוד הכדורסל, "כנסת הכדורסל". ובדיוק כמו בפוליטיקה הארצית, אם אין לך רוב בכנסת, לא תוכל להעביר שום הצעת חוק או החלטה. זה בדיוק מה שקרה לחלוץ.

אם למשל היו הולכים לבחירות, כשכולם יודעים שחלוץ עומד בראש רשימה מסויימת (מכבי למשל) חברי הסיעה היו נכנסים ל'כנסת הכדורסל' והייתה להם מחויבות ליו"ר המפלגה שלהם. ברגע שחלוץ אותר, ולמעשה חברי הסיעה לא נכנסו להנהלה בזכותו - לא הייתה להם מחוייבות וחצי מחוייבות אליו.

לצערו של הענף, אם בוחנים את 7 החודשים האחרונים אין טעות שחלוץ פסח עליה. הוא ויתר למנהלת הליגה על 2 מיליון שקלים, הודיע שצביקה שרף יהיה יו"ר הוועדה המקצועית ולבסוף ביטל זאת בגלל שהאחרון דיבר אליו לא יפה, מהלך שפגע גם במוישל'ה ויינקרנץ שכבר קיבל הודעה שיוחלף, אך נשאר כברירת מחדל. סאגת מאמן נבחרת ישראל זכורה לכל. חלוץ, באמצעות ויינקרנץ, פנה לדייויד בלאט, פיני גרשון, אפי בירנבוים, ארז אדלשטיין ולבסוף גם לצביקה שרף. לבסוף נבחר אדלשטיין כשהוא יודע שהוא לא הבחירה הראשונה לתפקיד.

בנוסף בוצע קיצוץ דרסטי של שכר המאמנים בדרגים הנמוכים באיגוד, קיצוץ באקדמיה, ביטול תיקצוב הנבחרת האולימפית, תשלום שכר לנשיא ביה"ד העליון של האיגוד מה שבעבר לא היה (15,000 שקלים בחודש עבור כ-20 דיונים בשנה). לועדת הנשים אין כרגע יו"ר לאחר שאלי רבי עזב את האיגוד ואילו אריק שיבק יעזוב את תפקידו כיו"ר האגף המקצועי בעוד חודש וחצי, ועדיין לא מונה לו מחליף כדי לקיים חפיפה מסודרת. אם כל זה לא מספיק תפקידו העיקרי של יו"ר איגוד הוא להביא מקורות הכנסה חדשים לאיגוד, דבר שחלוץ לא עשה

"נראה שחלוץ בכלל לא אוהב את הענף. הכדורסל לא מעניין אותו. הרי הייתה לו אפשרות להגיע לכל משחק וכמעט אף פעם הוא לא הלך, לעיתים הוא היה עוזב באמצע", מספר בכיר באיגוד, "הליגה הלאומית היא ליגת הדגל של האיגוד והוא לא ביקר במשחקים ולא התכוון להגיע לאולסטאר שלה שמתקיים השבוע. עם מרבית מאנשי הכדורסל הוא מעולם לא דיבר". דוגמא טובה לניתוק של חלוץ מסתובבת במסדרונות האיגוד. באחת ההזדמנויות חלוץ הגיע לחניית האיגוד וכמה צעדים מאחוריו החנה את מכוניתו בכיר אחר. היו"ר חלוץ מיהר ללחוץ על כפתור המעלית כדי להימנע מעלייה עם אותו בכיר, באקט שנתפס כמוזר.

בכלל, נראה שלא משנה מה היה עושה חלוץ, הוא לא היה מצליח. אם היה 'עורף ראשים' ועורך שינויים ראדיקליים בימיו הראשונים כנראה היו צולבים אותו. גם הוא הבין זאת, אז הוא המתין, למד את החומר ואז החל לפעול לשינויים שנתקלו בהתגדויות קשות.

אותו בכיר מסביר: "מה שקרה אתמול זה אביב העמים של הכדורסל. פעילי השטח ניצחו את ההנהגה המנותקת. חיים אוחיון ושמעון מזרחי שתמכו בחלוץ, קיבלו כתף קרה מכל פעילי השטח שלא יישרו איתם קו, לא נתנו לערוך את השינויים ולא איפשרו לפטר את המנכ"ל ינקל'ה בן שושן".

למעשה, אתמול התנפצה סיעת חמשת המרכזים שהיוותה את הקואליציה באיגוד הכדורסל. הסיעה שכללה את הפועל, מכבי, אליצור, אס"א ובית"ר. סיעת מכבי התכנסה והוציאה אחרי דיונים סוערים וחוסר הסכמה הודעת תמיכה בחלוץ. סיעת הפועל לא התכנסה בכלל, ואפילו שניים מחבריה טילפנו אמש לחלוץ והבהירו לו כי אין סיכוי שיקבל את תמיכת הסיעה, מהלך שככל הנראה הוביל סופית להתפטרותו. בסיעת מכבי רתחו על אנשי הפועל, ובכך למעשה התנפצה לרסיסים השותפות. ההערכה הגורפת היא שימונה בחודשים הקרובים יו"ר זמני לפרק זמן ארוך, אולי עמירם הלוי מסיעת הפועל - מועמד מקובל על רבים מחברי ההנהלה. בעוד כשנה צפויים להתקיים בחירות.

אגב, שמועות נוספות הועלו כאפשרות לעזיבת היו"ר, אך להתפטרותו של חלוץ אין שום קשר לחברה החדשה שהקים עם אהוד אולמרט ומאיר דגן eoc partners. החברה מנוהלת ללא התערבות הבעלים, שחלוץ הוא אחד מהם, ולא גוזלת מזמנו. 

אז מה יקרה עכשיו? ישנן כמה אפשרויות. איגוד הכדורסל יישאר כאמור עם יו"ר זמני עד לבחירות. יתכן גם שבאיגוד יבקשו ממנהל הספורט לאשר לשמעון מזרחי תקופה קצרה של כהונה כממלא מקום, כדי להימנע מואקום. מנהל הספורט הודיע בעבר שאדם שקשור בקבוצה כלשהי לא יוכל לשמש יו"ר איגוד אבל למעשה כל אחד מחברי ההנהלה קשור באגודה כזו או אחרת. לכן יהיה מדובר במוקש שיהיו חייבים לפרק. בינתיים באיגוד מלקקים את הפצעים ונראה שוב שהארגון לא מנהל את הכדורסל אלא רק מפריע בדרך. הענף מגיע להישגים ומתנהל למרות האיגוד, ולא בזכותו או בעזרתו. איש העסקים רוני שטן, אדריכל הבאתו של חלוץ לאיגוד, התכוון לטוב אך לא הצליח ונראה שתמו ימי 'איתור המועמד' לתפקיד. היו"ר הבא יבוא מבפנים.