המאבטח לא נשלח, זריף לא הופיע לדיון באיגוד

השופט, שינוח בעקבות התקרית בחולון, טען: "מפחד שיחכו לי למטה. איימו שישחטו אותי ואת הילדים שלי, איך נגד זה לא יוצאים?". חולון עלולה להיקנס ב-20 אלף שקלים

רועי גלדסטון  03.04.14 - 18:23
תחילת כתבה

שופט הכדורסל ירון זריף, שעומד במרכז הפרשה שהחלה במשחק בין הפועל חולון להפועל אילת, גילה הבוקר (חמישי) כי הוא לא שובץ למחזור המשחקים הקרוב של ליגת ווינר. זריף, שטען כי אוהדי חולון רדפו אחריו בסיום המשחק והגיב בכמה התבטאויות חריפות למדי, יחכה שבוע אחד בבית לפני שישפוט לאחוז במשרוקית.

בתוך כך, היועץ המשפטי של איגוד הכדורסל, רונן ויינברג, התקשר לזריף וביקש ממנו להתייצב לדיון משמעתי שנערך באיגוד השופטים. "אמרתי לרונן שאני מפחד. לא אגיע לדיון המשמעתי, אלא אם יאבטחו אותי שוטרים", אמר השופט, והוסיף: "אני מפחד שיחכו לי למטה במשרדי האיגוד". בעקבות הדברים, באיגוד הודיעו תחילה שישלחו מאבטח אשר יתלווה לזריף בדרכו אל הדיון, וגם בדרכו הביתה, אך לאחר שההבטחה לא קויימה, זריף נמנע מלהגיע. 

זריף, כזכור, התעמת עם אנשי חולון ולאחר מכן טען כי קהל זועם רדף אחר. על פי דו"ח השוטר ברק סטון, אחד מהאנשים שליוו את זריף בדרכו לרכבו, השופט אמר לו "הייתי שם לכל אחד מהם כדור בראש". סטון, לטענתו, הבהיר לזריף כי מדובר בהתבטאות לא ראויה. גם היום זריף מבקש להתייחס לאותו אירוע: "אני רוצה גם להגיד משהו על השוטר שאיבטח אותי אחרי המשחק. אמרו לי ליד השוטר 'נשחט את ילדיך, אותך, את המשפחה שלך. ורק אז אמרתי לו לירות בהם. למה לא יוצאים נגד זה? אמרו לי דברים נוראיים".

"אני אלחם עד הסוף ואנקה את איגוד השופטים, כולם ילכו הביתה", המשיך זריף, "למה השוטר אמר מה שאמרתי לו? איזה מין דבר זה? אמרו לי אנשים מהיחידה לאבטחת אישים שכשאדם מרגיש מאוים הוא אומר כל מיני דברים קשים כי הוא בלחץ, ויש קוד אתי לפיו לא אומרים מה שאותו אדם אמר כשהרגיש בסכנה. השופטים יוצאים נגדי כי הם לא רוצים שאהיה יו"ר האיגוד אבל אני אנקה את האיגוד. יש 3-4 סרחים והשאר אנשים טובים שעובדים קשה".

יש לציין שהדיון עצמו היה בנושא חולון, כך שכזריף הוזמן כעד. מי שכן נכחו היו המנכ"ל רועי דבורה ושני המורחקים, הדובר גדי רבינוביץ' וחבר ההנהלה איתן לנציאנו. גם השוטרים שנכחו במגרש הגיעו בכדי למסור את עדותם. בשל העובדה שזריף לא הגיע, העו"ד שייצג את חלון ביקש לפסול את הדיון ולזכות את המועדון. רפ"ק יוסי ראובני, שהיה מפקד הכח בזירה, העיד: "לא היה מגע פיזי בין הקהל לשופט בסיום. היו קריאות כנגדו והצענו לקרב את רכבו (לכניסה), אך הוא סירב והעדיף ללכת אל המכונית". 

בסיכומו של עניין, היועץ המשפטי של האיגוד דרש להפעיל עונש על תנאי של 20 אלף שקלים, ולתת עונש של 40 אלף ש"ח על תנאי לשנה. העונש ייקבע בתחילת השבוע. עורך הדין טל אור, שייצג את איגוד הכדורסל, אמר על אוהדי חולון: "לא יכול להיות שעשרות אוהדים בחוץ מקללים את השופט. זה חריג ואסור שזה יקרה. זה לא אירוע ראשון אלא שני של הקבוצה. זה קרה גם עם השופט ארז גוריון. איגוד הכדורסל לא מקבל אירועים כאלה, וצריך לעשות הכל כדי למגר את התופעה".

יו"ר חולון איתן לנציאנו, טען להגנת קבוצתו: "אני לא חושב שאחריות הקבוצה לדאוג למה שקורה מחוץ לאולם אחרי שנגמר המשחק. עד היכן האחריות שלי? חושב שהאיגוד צריך לתת את הדעת על העניין הזה. לא אני הייתי אמור להיות אחראי על אוהדים שנמצאים ברחוב לאחר המשחק. האיגוד צריך לתת אמות מידה מדויקות לאחריות שלנו כקבוצה. מתי היא נגמרת ומתי מתחילה אחריות המשטרה".