דייויד פדרמן: "קטסטרופה שישראלים לא גדלים במכבי"

"הצעירים שלנו לא משחקים - זה לא יכול לעבור"; "בלאט חשב מה יכתבו מחר, במקום על העתיד"; "הוא לא יעזוב משפחה לטובת ההצעה מרוסיה, NBA זה משהו אחר". בעלי מכבי בראיון אליפות, גם על יחסי בלאט עם בנו, דני

מערכת אתר ערוץ הספורט  12.06.14 - 09:00
תחילת כתבה

מכבי ת"א סיימה הערב (רביעי) את אחת העונות המורכבות והטעונות בהיסטוריה שלה, ובאופן פרדוקסלי, היא הסתיימה כאחת המוצלחות בתולדות המועדון, כשהצהובים גרפו את אליפות ישראל ה-51 שלהם, לצד הגביע ואליפות אירופה.

"לרגע לא חשבנו לפטר את בלאט"
לאורך כל הדרך, היו שמועות ודיווחים על אי הסכמות בין ההנהלה לבין המאמן דייויד בלאט, וזמן קצר אחרי משחק הגמר הדרמטי, דייויד פדרמן, מבעלי הקבוצה, פתח את הקלפים וסיפק הצצה נדירה אל נקודת המבט שלו לכל החיכוכים.

"זו העונה הכי מדהימה בהיסטוריה של מכבי", פתח פדרמן, "לא בתחילתה ולא באמצע, איש לא האמין שנעשה מה שעשינו. לכולם פה אין סבלנות והקהל לוחץ, אבל לקבוצה לוקח זמן להתגבש. שלחו כבר כל כך הרבה שחקנים שלנו הביתה באמצע העונה. נושא ההחלפה של בלאט לא עלה על הפרק. נכון שהיו ישיבות ושאלנו שאלות אחרי הפסדים, אבל לרגע לא היתה מחשבה לפטר אותו".

"לנגד המאמן עמד מה יכתבו למחרת, במקום מה יקרה עוד חודשיים"
פדרמן לקח את סוגיית טייריס רייס, שתחילה לא זכה לאמון מצד בלאט, כמשל ליחסים עימו: "מאמן צריך להתרכז בלאמן. הקבוצה נבנית על ידי צוות מקצועי שלם של מספר אנשים. הצוות עקב חודשים אחרי טייריס רייס ולנו כל הזמן אמרו שהוא שחקן מצויין שצריך לשחק. אבל למאמן שרוצה לנצח תמיד, ולנגד עיניו עומד מה יכתבו למחרת - ולא מה יקרה בעוד חודשיים - יש מגבלות. ההחלטות הגדולות צריכות להיות עבודה של צוות, אם כי המאמן מנהל את המשחק מבלי שאיש יתערב לו".

בנוגע להתנהלות של בלאט מול בנו של דייויד פדרמן, דני, אמר: "ניסינו להעביר מסר בנוגע להחלטה, שבתוך כמה שנים נרצה להכניס אנשים צעירים למערכת, לא רק דני, אלא עוד הרבה אחרים. זוהי עבודת צוות וזה לוקח זמן. היו מקרים שבהם אנחנו, הוותיקים, התערבנו אם היו ויכוחים. אבל מועדון כמו מכבי  צריך לחשוב 5 או 10 שנים קדימה, וזה מה שניסינו לעשות. בלאט יודע כבר שנים שאנחנו בונים צוות צעיר שיוביל, ויודע שאנחנו רוצים שהוא יהיה בצוות הזה. מבחינת אישיות וכו', הוא מתאים לצוות הזה".

"ההצעה מרוסיה היא לא כזו שעוזבים משפחה עבורה"
על עתידו של המאמן אמר פדרמן: "אומרים שבזמן משחק מאמן מקבל מאה החלטות בשניה, כך שאני לא יכול להיכנס לנעליו. התחושה שלי היא שהוא רוצה להישאר במכבי, ושרק הצעה מעניינת מה-NBA תגרום לו לעזוב. צסק"א? צריך לזכור שבגלל עינייני מס, מעבר לרוסיה, גם אם זה בשכר גבוה פי 3, זה לא הבדל גדול. זה לא הבדל שבגללו עוזבים משפחה. מנגד, ה-NBA זו כבר מדרגה אחרת ושדרוג רציני שיש לשקול ברצינות. בכל מקרה, לא נותר עוד הרבה זמן להחלטה הזו".

לסיכום, פדרמן העלה את הנושא השחקנים הישראלים במועדון וכאן אולי סיפק את ההפתעה הכי גדולה: "בשבילי, העודבה שלא מגדלים פה ילדים ישראלים - זה לא יכול לעבור. ובלאט מכיר את הגישה שלי. הייתי מעדיף להפסיד עוד 7 או 10 משחקי ליגה בעונה כדי לגדל אותם. יש אצלנו שחקנים שיכולים להגיע לנבחרת, אך במכבי הם לא משחקים - זו קטסטרופה". ומה היה לבעלים לומר על עתידו של ריקי היקמן? "הוא שחקן שמתאים לנו, אבל אנחנו לא אוהבים שמכפילים לנו את המספרים".