ליגת העל - בתום העונה הסדירה 2021/2022
קבוצה מש’ נצ’ הפסד % נק’
1 הפועל ירושלים 27 19 8 70.4%
2 מכבי ת"א 27 18 9 66.7%
3 בני הרצליה 27 17 10 63%
4 הפועל חולון 27 16 11 59.3%
5 גליל עליון 27 13 14 48.1%
6 הפועל חיפה 27 13 14 48.1%
7 הפועל ת"א 27 14 13 51.9%
8 גלבוע גליל 27 13 14 48.1%
9 הפועל אילת 27 12 15 44.4%
10 נס ציונה 27 12 15 44.4%
11 הפועל ב"ש 27 9 18 33.3%
12 ראשון לציון 27 6 21 22.2%
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

גודס: "קיבלתי את הג'וב הכי טוב בארץ, אבל גם הכי מלחיץ"

מאמן מכבי ת"א ופיני גרשון שוחחו בתכנית "אנשי העונה" על חילופי המשמרות: "בלאט היה ממליץ לי להשאר מאמן מכבי ולא לבוא איתו לקליבלנד". על החזון: "הקבוצות שלי תמיד התקפיות, למדתי הגנה מבלאט", ומבטיח: "פארגו יוביל"

פיני גרשון
פיני גרשון  04.08.14 - 12:45

העזיבה של דייויד בלאט לקליבלנד פינתה את דרך המלך לגיא גודס. עוזר המאמן בעונה שעברה קיבל את משרת המאמן הראשי והקיץ החל את עבודת חלומותיו - להוביל את מכבי תל אביב. גם גודס יודע שכל דבר טוב בא עם מחיר, ולעונה הקרובה הוא נכנס עם לחצים גדולים ציפיות בשמיים - אלה שקיימים בכל שנה במועדון הצהוב, ואלה שנוספו באופן טבעי אחרי עונת הטרבל המושלמת.

כל אלה לא מפחידים את גודס, כך הוא טען בפני פיני גרשון ב"אנשי העונה". מאמן מכבי מספר על קפיצת המדרגה שלו, סגנון המשחק שהוא מתכנן לעונה הקרובה, הסגל שירוץ על הפרקט בהיכל, הדברים שלימד אותו דייויד בלאט וכמובן המטרות. כן, יש אפילו גיחוך על ימי הנומרולוגיה שלו. ראיון פתוח.

"אני מרגיש שלם ומוכן לתפקיד, אשאר אותו גיא שכולם מכירים", אמר גודס לגרשון, ופתח עם אנקדוטה שלימדה אותו דבר או שניים על החיים בכדורסל הישראלי. "כשאתה פיני הגעת למכבי, זה היה רגע מעניין בקריירה שלי - הוצאת אותי מהרוטציה, ישבנו לשיחה ולא מצמצת כשאמרת לי 'אין לך מושג, אתה לא שומר ולא קולע'. המכה הזו, ששמת לי הכל בפנים, העירה אותי. החוכמה היא ללמוד מכל אחד סביבך, ולמדתי מאז איך לשים דברים על השולחן בצורה נוקבת וחדה".

ברגע אחד נצבט הלב

"קיבלתי את הג'וב הכי טוב וגם הכי לחוץ", הוסיף המאמן, "כל העיניים עליך ואתה מסוקר ברמה הכי גבוהה, לצד שכר גבוה כמובן. צריך לדעת לעמוד בלחץ. אני מודע למה אני נכנס כי חוויתי את זה שנים מהצד, ראיתי איך הרבה מאמנים שעשו עבודה מצויינת הלכו לימים פחות טובים ואז זכו לביקורות. זה נותן לי המון מוטיבציה. מכל מאמן לו עזרתי לקחתי התנהלות, פילוסופיה, גם התאמנתי אצל הרבה מאמנים מעולים, ומכל אחד למדתי".

את המינוי הוא לא קיבל מיד אחרי סיום העונה החולפת. לקח זמן עד שהתברר בוודאות שבלאט פונה לאתגר חדש ב-NBA, ורק לאחר מכן התפנתה מכבי למנות מחליף. "אחרי עזיבת בלאט, ידעתי שאאמן את מכבי רק בשלב מאוחר יחסית. בסוף הפיינל פור עוד לא ידעתי", סיפר גודס,"בלאט אסף את העוזרים ואמר 'אתם הקרובים אליי שתדעו - אני עוזב, ואני רוצה שתשמרו על גיא'. באותו רגע התרגשתי, הייתי על סף דמעות. חיינו 4 שנים יחד, יותר מאשר עם אשתי והמשפחה, וזה רגע שמשהו בלב נצבט לך. בגלל ההיכרות שלי עם מכבי, ידעתי שהמינוי לא סגור עד שזה סגור. כבר ראיתי במכבי הרבה דברים שקרו, אז לא לקחתי את המינוי כמובן מאליו גם כשהתקשורת כבר מינתה אותי. דייויד נתן לי את הבמה ואמר שאני הכי מתאים, אבל לא שמחתי עד שזה היה סגור".

אלופת אירופה, אלופת ישראל ומחזיקת הגביע תחל במסע להגנה על כל התארים. אז איזו מכבי נראה העונה? "בשנים שהייתי מאמן ראשי, הקבוצות שלי היו התקפיות. אני אוהב לרוץ ולקלוע, אבל גם למדתי מבלאט על הגנה, לרדת לפרטים הקטנים", אמר המאמן הטרי, "דייויד איתגר אותי והיה פתוח לרעיונות שלי. למדנו להכיר אחד את השני ולהוציא את הטוב שבכל אחד. הוא היה מבקש ממני 'תן לי פתרון התקפי עכשיו'. עוזר של בלאט ב-NBA? דייויד אמר לי שהוא אפילו לא מכיר את כל העוזרים שלו שם, רק את העוזר הראשון. לי היה חשוב לעשות את הדרך שלי, וגם אם הוא היה רוצה לקחת אותי לקליבלנד, הוא בטח היה ממליץ לי להישאר במכבי ולהיות מאמן ראשי. אנחנו בקשר והוא מתעניין איך הקבוצה נבנית".

"אחתים עוד שחקן אחד"

"לא משנה איזה רף ציפיות אקבע, אני שנים במכבי ומבין שהמטרה היא לזכות בכל התארים ולהגיע לפיינל פור", התייחס גודס לדרישה הקבועה במועדון, "אף מאמן לא יגיד 'אשתדל להגיע'. זה הרף - או שתקבל את זה או שלא. כמובן שצריך לראות איך הקבוצה תתחבר, אבל לזה צריך לצפות. יש תקציב מסויים, יש שחקנים חתומים ומשם אתה מתחיל לבנות קבוצה. יש לי את האג'נדה שלי ורעיון על איזה סוג שחקנים אני רוצה, ויחד עם כל המערך מסביבי מנסים למצוא שחקנים עם אופי מתאים. כל מי שהגיע הקיץ בא אחרי החלטה משותפת, החלטה שהיא בראשה שלי. שחקן שלא רציתי ישר ירד מהפרק.

"אחתים עוד שחקן אחד. האחרון שנחתים צריך להיות או לעמדה 2/3, עם כדרור, פיק אנד רול, שומר טוב, ועם מעל 35 אחוז מהשלוש. מישהו שייתן עוד דברים שג'ו אינגלס לא נתן. ריבאונד, הגנה, יציבות מעבר לקשת וגם לקום מהספסל בלי אגו. אני לוקח בחשבון שאולי מישהו לא יתאקלם, אבל מקווה שזה לא יקרה. השנה הנחה אותנו לבנות קבוצה לפי מה שהיה חסר אשתקד. נושא הריבאונד טעון שיפור, אנחנו רוצים קבוצה יותר אתלטית, כי זה תמיד היה הקושי שלנו בליגה. באירופה היינו טובים טקטית, ואז בארץ מתקשים בגלל יריבות אתלטיות".

"אני סומך על שחקני הפנים שלי כרגע, אבל חשוב שיישארו בריאים. סטטיסטית, סופו החסיר הרבה משחקים אשתקד ולא רוצים שזה יקרה, נדבר איתו על זה. טיוס צריך לשחק 20-25 דקות לערב בשקט. ג'ייק כהן יהיה גיבוי לכמה דקות פה ושם, רנדל גם יכול לשחק בפנים. סופו יכול לתת 15-19 דקות במקרה הטוב, נצטרך לשמור על הגוף של רנדל, להוריד לו דקות. בנושא הריבאונדים - התווכחנו שנים - תמיד אומרים שסופו לא ריבאונדר, אבל שימו לב שגם השחקן שמולו לא לוקח כדורים חוזרים. אם סופו לא קופץ, הוא תמיד יוודא שהיריב סגור. כילד, עשו לי אימונים שלמים על סגירה לריבאונד, ועכשיו אני מדבר עם השחקנים שלי על לשים גוף".

פארגו, לנדסברג וחיבה למספרים

"חיפשנו גארד מנוסה שיודעים שיתאקלם ומתאים לרמות הגבוהות, הבנו שג'רמי פארגו עומד להיפלט ממוסקבה ופעלנו", סיפר גודס על תהליך החזרתו של פארגו לקדנציה שניה,"הוא מגיע אחרי שנתיים וחצי בהן לא היה דומיננטי, למרות ששיחק 20 דקות לערב. הוא שחקן שצריך להיות מרכזי, שמחובר רגשית ולכן הסיטואציה אליה הוא חוזר, להיות רכז מוביל, תעשה לו טוב. הוא בא עם מוטיבציה. פארגו יקבל ממני את המפתחות. בעונה שלו עם פרקינס הם היו ברוטציה וזה לא עבד, רק כשהם התחילו לשחק ביחד הקבוצה רצה, ונבחן איך הוא ישתלב עם אוחיון ומרקיז היינס".

"סילבן לנדסברג אולי יפתח בחמישיה בליגה העונה, עם החוק הרוסי. אשתקד דיברנו איתו על זה שהוא חייב לשפר את ההגנה, ולזכותו ייאמר שהוא ניסה לשפר זאת בכל האימונים ובמשחקים להתרכז בזה. הוא עשה הכל כדי להיכנס לרוטציה וזה לא קרה. היו דקות שנכנס וכן עשה שינוי, אבל היה קשה לתת לו לשחק ביורוליג. השנה הוא יהיה בורג יותר מרכזי מאשר בשנתיים האחרונות, גם יש בו בשלות הפעם".

גודס התייחס בחיוך לשמועות שהוא מחליט לגבי שחקנים לפי נומרולוגיה, תוך שהוא צופה בסרטון ישן בו הוא נראה מדבר על הנושא, "זה משהו הזוי מלפני הרבה שנים. קראו לי לשבת עם רב כלשהו. עכשיו אני מסתכל על הסרטון ונזכר שהמצאתי הכל באותו הרגע, כי קראו לי לראיון והבנתי מה הנושא רק כשהגעתי, אז חירטטתי על המקום. כן, יש לי חבר של 20 שנה שליווה אותי בפציעות שלי, והוא נומרולוג. הוא אמר לי מזמן שאהיה מאמן מכבי, וצדק. אבל אני לא משתמש בזה לבחור שחקנים, נומרולוגיה זה היסטוריה, משהו שעשיתי בתחילת דרכי, מתוך התלהבות".

"אין לי הדמיה או חזון על איך אני בפיינל פור ומניף גביע אירופה, אבל כן יש לי חזון על איך אני רואה את הקבוצה משחקת", סירב גודס לשקוע בחלומות רחוקים מדי,"אני מכין דברים בראש. אני יודע שיהיו תקופות קשות, אני בטוח בזה, כי אי אפשר לנצח 80 משחקים. אני מאמין שאני מוכן ושהעובדה שחוויתי זאת קודם מהצד תעזור לי. אי אפשר לדעת איך אתנהג בכל סיטאוציה, אבל אבל סומך על עצמי והצוות שלי. מה תהיה הצלחה? קודם כל דאבל בארץ, כי זה הלחם והחמאה. באירופה - מכוונים לפיינל פור, אבל זה תלוי בהמון דברים".