"מכבי הכי טובה בארץ. אם תאבד את התואר, נוכל להגיד אחרת"

דרווין קיצ'ן הגיע לישראל כשחקן ראשל"צ, עבר בפנאתינייקוס ולא פוסל מעבר לאף קבוצה. בראיון לקראת הקרב בארנה הוא שומר על פרופורציות, נהנה מהאווירה בירושלים, וגם מזהיר: "אם נשחק כמו נגד פרטיזן, הם יכו בנו חזק"

רועי גלדסטון  02.11.14 - 13:25
תחילת כתבה

ביום רביעי האחרון דרווין קיצ'ן היה בעננים. הוא בדיוק קלע סל גדול בדרך לניצחון על פרטיזן בלגרד ביורוקאפ, הוסיף גם את קליעת העונשין ואנחת רווחה גדולה השתחררה אצל כל יושבי הארנה. סוף סוף ניצחון אירופאי לקבוצה של אורי אלון. אחרי המשחק, אפי בירנבוים שהיה באולם נכנס לחדר לחדר ההלבשה. הוא פתח את דלת המלתחה של הפועל ירושלים ובעוד קיצ'ן מתקלח, צעק לעברו כמה מילים. וחייך.

השאלה הראשונה בראיון שקיימנו עם קיצ'ן לקראת משחק העונה הייתה: מה הוא אמר לך?
"האמת שלא שמעתי מה הוא אמר כי התקלחתי, אבל אני אוהב אותו... לא ראיתי אותו שנה, אני רוצה לדבר איתו".

בירנבוים היה מי שהביא את קיצ'ן לליגת העל לראשונה בעונת 2011/12. הוא הצטיין באותה עונה, לקח על הגב את מכבי ראשון לציון עד לפיינל פור ונבחר לחמישיית העונה של הליגה. לאחר ליגת קיץ נהדרת בלאס וגאס, שם גם צד שוב את עיניהם של אנשי מכבי ת"א, הוא חתם בקבוצת פאר אירופאית, פנאתינייקוס. שם העסק לא עבד כל כך טוב. הוא שותף בתשעה משחקים בלבד בליגה, שיחק 15.6 דקות בממוצע לערב, בהן קלע 5.2 נקודות וחילק 2.1 אסיסטים. ביורוליג הדקות ירדו ל-11.2 ו-3.7 נקודות בלבד. משחק השיא היה מול ריאל מדריד כשקלע 9. הוא עבר בהשאלה לצדביטה והרומן עם פאו הסתיים. כעת קיצ'ן מתחיל את עונתו השניה בירושלים ונראה שהוא מצא את המקום שלו.

אתה הכי טוב בליגה?
"זה לא התפקיד שלי לראות או להגיד את זה. אני עושה כל מה שביכולתי לעזור לקבוצה לנצח. אם אנשים מבחוץ מסתכלים ורוצים להגיד שאני הכי טוב, אז אחלה. ואם לא, אז זה גם אחלה. אני לא שופט את עצמי".

בתור מי שכבר שיחק ביורוליג, חשבת פעם לעבור למכבי או למועדון גדול יותר שמשחק ביורוליג?
"אני כאן ואני לא חושב על הדברים האלה עד שהעונה נגמרת. שיחקתי במועדונים גדולים, הייתי בפנאתינייקוס. אם זה בא, זה בא. ואם לא, אז לא. התפקיד שלי הוא לעשות את הקבוצה הזו יותר טובה ושנגיע ליורוליג. אם הצעה מקבוצה גדולה יותר מגיעה, והסיטואציה היא טובה, אז נראה. אני לא יכול לדבר על דברים כאלה עכשיו".

מה ההבדל בין התפקיד שהיה לך בראשון לציון לזה שיש לך בירושלים?
"בראשון הרגשתי שאני צריך יותר לקלוע, לקחת על עצמי יותר. עכשיו אני מנסה לגרום לכולם להיות יותר טובים ובעצמי, לקלוע זריקות פנויות. אני חושב שהתקדמתי בכל שנה מאז ראשון, אבל כעת התפקיד שלי שונה. יש לי פה יותר עזרה, אני מוסר והם פשוט קולעים. זה הופך את העבודה לקלה מאוד".

מי הכי טוב השנה במכבי? את מי עוצרים?
"כל הקבוצה. אתה מכיר את מכבי, הם תמיד בטופ. כולנו מכירים את ג'רמי פארגו, שהוא אחד הטובים באירופה. כל מי שיבוא מולי, אני אנסה להגביל אותו ולעצור אותו".

מי הקבוצה הכי טובה בארץ כיום?
"אני לא יכול להגיד ירושלים. מכבי ת"א היא הקבוצה הכי טובה בארץ. היא לקחה אליפות בשנה שעברה, אז צריך להגיד מכבי. אם מישהו ייקח מהם את התואר, אז נוכל להגיד אחרת. עד אז, הם הטובים ביותר, האלופים שמנסים לשמור על התואר".

לגביע הליגה, אותו לקחתם בארנה, תהיה השפעה על המשחק? נראה שמכבי מגיעים טעונים
"ממש לא. זה היה בפרי סיזן, זה היה גישושים, להם היו פצועים (סופו, סמית' - ר.ג.) ולנו היו שחקנים חדשים שהגיעו יומיים קודם. הרבה דברים השתנו".

עם אפי יש לך קשר מצוין, ראינו את זה. איך הקשר עם דני פרנקו?
"אני מאוד אוהב אותו, הוא יודע את המשחק. היו לי מאמנים בקריירה, בחו"ל, ובהחלט אני יכול להגיד שלפרנקו ולבראד גרינברג היה הכי הרבה כדורסל. אני מאוד מכבד אותו".

איך מנצחים את מכבי?
"חייבים להיות אגרסיביים בהגנה. לעבוד על זה. גם כשניצחנו ביום רביעי את פרטיזן זה היה ככה. ניצחנו בהגנה, ברבע הרביעי, אבל הפעם נצטרך לעשות את זה יותר מרבע אחד בלבד. אם נשחק כמו ששיחקנו נגד פרטיזן, מכבי יכו בנו חזק ולא יהיה לנו סיכוי".

אתה רואה את עצמך עושה את כל הקריירה בישראל?
"אחרי השנה הראשונה שלי בראשון לציון, אמרתי לכולם אצלי בבית שאני אוהב את ישראל. אמרתי ואני עדיין חושב כך. אם הסיטואציה תהיה טובה, זה יהיה נהדר לגמור את הקריירה שלי כאן בישראל".

מה אתה אוהב בירושלים?
"האמת, כולם ליצנים בחדר ההלבשה, משחקני החמישיה ועד מי שלא משחק. אם היו לך מצלמות בפנים היית רואה… כולם מצחיקים וזו אווירה מצוינת לקבוצת כדורסל".