פניני: "כולנו באותה סירה, רוצים ליהנות מהספורט"

מאמני וקפטני הפועל ומכבי ת"א ניסו להרגיע את הרוחות לקראת הדרבי. עודד קטש: "אם המשטרה תצפה לאלימות, סיכוי גבוה שזה יקרה". גודס: "הענישה צריכה להיות יותר חזקה". נאור: "לא הזמן לומר את דעתי בעניין"

רועי גלדסטון  09.11.14 - 17:10
תחילת כתבה

ביום שני בערב (20:50), שבוע בדיוק אחרי התמונות המכוערות באצטדיון בלומפילד, היכל נוקיה יארח את דרבי הכדורסל, ובאופן טבעי קיים חשש כי אוהדי הפועל ומכבי תל אביב ינסו שוב לגרום להפרות סדר. בדיוק בגלל זה, היום התקיימה מסיבת עיתונאים מטעם מנהלת הליגה, בה לקחו חלק מאמני וקפטני שתי הקבוצות - גיא גודס, עודד קטש, גיא פניני ומתן נאור. 

עודד קטש, מאמן הפועל ת"א, פתח: "כולם צריכים לקחת את המשחק הזה בפרופורציות. כולם צריכים לנסות להתרכז בכדורסל. אם נגיע לאולם, כולל המשטרה והסדרנים, לאיזה אירוע אלים וקשה - יש הרבה יותר סיכוי שכך הוא אכן יהיה. צריך שכולם יבואו ליהנות מכדורסל. כולנו יודעים מה הקהל יעשה, לא צריך להתרגש מכל מילה כזו או אחרת. המשטרה צריכה לדעת שיש לה עבודה לעשות, אבל בסופו של דבר מדובר במשחק כדורסל. לא צריך לצפות לאירועים חריגים כי זו בדרך כלל נבואה שמגשימה את עצמה".

"אני לא הייתי בדרבים בשנים האחרונות, רק ראיתי בטלוויזיה. ברור לכולם שדרבי מעורר יותר גם את הקהל וגם את השחקנים. כמובן שאירועים חריגים, כמו שקרה השבוע בכדורגל, צריכים להיות מטופלים בחומרה כי זה באמת פוגע לכולנו באהבה שלנו", הוסיף קטש. "לא יצא לי עוד לפחד כשאני מגיע למגרש כדורסל. כולם צריכים להיות רגועים, לא להילחץ מכל מילה שנאמרת. כל אחד שיתרכז במה שהוא צריך לעשות ואז העסק יעבור בשלום. מה שקרה בשבוע שעבר זה שגעון רגעי של בן אדם אחד שהרס הכל. אני לא בן אדם שמתלהם, לא אוהב קללות ואלימות, ואני רוצה להאמין שאני נותן דוגמא אישית. מעבר לזה אני לא יכול לעשות הרבה. טוב שיש יריבויות כאלה בספורט. לא צריך להילחץ מזה".

על המשחק עצמו אמר מאמן האדומים: "תמיד מאתגר לשחק מול מכבי בנוקיה. אנחנו עומדים לשחק מול קבוצה עם הרבה יכולות, עם זרים איכותיים. ברור שמכבי פייבוריטית אבל הליגה הזו מוזרה, דברים יכולים לקרות. בשלב הזה של העונה קבוצות עוד מחפשות את עצמן. מקווה שבשביל הקהל שלנו, שמגיע ורוצה לראות קבוצה שנלחמת, שנהיה שם 40 דקות מבחינת האנרגיות".

גיא גודס, אחד שכן היה בהרבה דרבים - הן כעוזר מאמן והן בעבר הרחוק יותר כשחקן - סיפר: "הייתי חלק מהמון דרבים בתור שחקן, וכל שנה הנושא עולה מדרגה מבחינת אלימות פיזית ומילולית. הענישה צריכה להיות הרבה יותר חזקה. אסור להכליל, כי לפעמים יש קומץ מסוים שמתסיס ואז פחות או יותר זה משליך על קהל של קבוצה כזו או אחרת. מי שעושה משהו, צריך לצאת מיד מהמגרש ולא להיכנס אליו תקופה ארוכה אחרי זה. ככל שנהיה רכים - זה יחזור על עצמו שוב ושוב. זו תרבות דיבור, תרבות של התנהגות. אי אפשר לבוא למשחקים ושאנשים יקללו אותך ויירקו עליך. זה לא היה בעבר. ככל שנטמין את הראש בחול - לצערי זה ימשיך לקרות".

מתן נאור, קפטן הפועל, ניסה להימנע מלהביע דעה נחרצת בעניין: "אני מבין את ההמולה והרצון, אבל לתפיסתי, במצב הזה עדיף להיות חכם ולא צודק. מהניסיון שלי, כל פעם שדיברו על זה לפני, זה רק גרם להלהטה של הרוחות. ברור לי שהכוונה נכונה, אבל זו לא פעם ראשונה שאנחנו מגיעים להיכל נוקיה ואני מאמין שזה יעבור בשקט. המשטרה צריכה לעשות את התפקיד שלה - ואנחנו על המגרש את התפקיד שלנו. קשה לי עם הטיימינג של כל הסיפור פה. אני מאמין ששקט זה דבר שעדיף לקראת הדרבי הזה. יש לי את הדעה שלי בעניין, ואני לא חושב שזה הזמן לומר אותה. בהזדמנות אחרת לא תהיה לי בעיה להביע אותה, כשהעסק יירגע".

גיא פניני, הקפטן הצהוב, המשיך באותו קו: "קורא לאוהדים שלנו לתמוך בנו, לעודד אותנו. כולנו פה באותה סירה, לכולנו יש את אותה מטרה - לשחקנים, לאוהדים, לתקשורת. כולם רוצים לחזור ליהנות מהספורט. שכל אחד ייקח רגע עם עצמו לפני המשחק ויחשוב איך הוא יכול להגיע יותר רגוע. כמו שמתן אמר, שקט עדיף לפני הדרבי הזה".

יו"ר המנהלת שמואל פרנקל הבהיר: "אנחנו מסרבים להימנע לקומץ אוהדים אלים אשר מאיים להרוס את הספורט הישראלי. מציע לכולנו להוריד הילוך ולהרגיע, לא להשתלח אחד בשני. מקווה ששרת המשפטים ושרת הספורט יזרזו את החקיקה הנדרשת. בישיבה ביום חמישי האחרון מצביעה בהחלט על שינוי כיוון. יותר ענישה, שופטים מיוחדים לעבירות ספורט ועוד. אם נשלח עביריינים לבתי הסוהר, יש תקווה גדולה שהנושא ייפתר אחת ולתמיד. זו הזדמנות להחזיר את השקט וההנאה לספורט הישראלי".