ראד: "מהשחקן הראשון ועד האחרון, אנחנו טובים מי-ם"

למרות העונה הקשה ("כישלון"), שחקן מכבי שופע בטחון ומדבר על על חילופי המאמנים ("למדנו 100 תרגילים") והיחסים מול איינרס בגאצקיס. הכתבה המלאה מתוך "חמישיות"

גיא לוינקרון, "חמישיות"  29.03.17 - 13:55
תחילת כתבה

אחרי שוויקטור ראד דיבר על הלילה של בדיקת הסמים עם סוני ווימס, שנזרק לאחר מכן ממכבי ת"א, ועל כך שהיה גם הוא רגע לפני עזיבת המועדון, פורוורד מכבי ת"א מספר בפתיחות על מערכת היחסים המורכבת עם המאמן, איינרס בגאצקיס, ואיך הגיב כששמע כי יהיה מאמנו שוב, מספר על יחסיו עם רמי הדר,  מעמדו בקבוצה  והרגע בו עשה שביתה איטלקית במהלך משחק.

כשהגעת למכבי, היית שחקן משני, בתפקיד משני, ובשבועות האחרונים אתה הכוכב של מכבי ת"א. הכדורים האחרונים במשחק הולכים אליך
"כשהגעתי לכאן, ידעתי שאצטרך להיות בתפקיד משני כי לשחקנים האחרים היה יותר ניסיון ברמות האלה. ככל שהעונה התקדמה, היתה לי הזדמנות לשחק יותר דקות, לקלוע יותר נקודות מאשר לפני כן. אני שמח להיות במצב הזה, אבל הייתי מעדיף שזה היה מגיע קודם או בנסיבות אחרות".

אתה מרגיש שאתה השחקן הכי טוב במכבי העונה?
"למען האמת, תמיד הרגשתי השחקן הכי שלם  בקבוצה, אני יכול לשחק בחמש עמדות, אני יכול לעשות הכל על המגרש, תמיד הרגשתי ככה. אבל יש שחקנים כמו אנדרו גאודלוק, שאני חושב שהוא הסקורר הכי טוב, ואני השחקן הכי טוב".

אתה מרגיש שלא העריכו אותך יותר מדי?
"אנשים הכירו שמות אחרים, שכמובן היו יותר פופולאריים ממני. אני חושב שהאוהדים ידעו או הבינו שאני יודע לשחק כדורסל. לא שיחקתי הרבה אחרי חילופי המאמנים (רמי הדר) ועכשיו אני בתקופה יותר יציבה, מאוד עוזר לי שאני משחק אצל מאמן שאימן אותי בעונה שעברה ועזר לשים אותי במצב הזה".

בוא נדבר על העונה הזאת של מכבי
"זה מטורף להיות חלק מהעונה הזאת: למעלה, למטה, למטה, למעלה, מצד לצד. זה מטורף. כל כך הרבה קרה: שחרור שחקנים, שחקנים שנפצעו, מאמנים שהתחלפו. התפקיד שלי מלשחק 30 דקות אצל ארז, ל-10 דקות אצל רמי ועכשיו שאני משחק כמעט 40. זה מוזר, זה משוגע. ראו את התסכול שלי במשחק מול קאזאן, הייתי ממש מצוברח, זה חלק מכך שאז עוד היינו רק שחקנים בודדים (ולא קבוצה)".

היו המון ביקורות על מה שעשית במהלך המשחק, חלק קראו לזה שביתה איטלקית
"מה שראית, זה מה שקרה. אני חשבתי שאם שאר השחקנים לא לוקחים את זה אישית, אז לאנשים אחרים זה לא צריך להפריע. יש דברים שנעשים ונאמרים בכל משחק שהם הרבה יותר חמורים ממה שאני עשיתי".

כשהפסקת לשמור, זה היה כדי להבהיר נקודה?
השחקן ששמרתי עליו באותו משחק לא יכול היה לעשות יותר מדי, אז זה לא ממש "לא לשמור". לא התכוונתי לתת לו לקלוע, אז ציפיתי שהמאמן יגיד משהו, כדי שלא אצטרך להתעסק בזה. זה לא היה רק אני, זאת היתה כל הקבוצה. אם כל שחקן בקבוצה מרגיש ש"זה לא מוסר וזה לא מוסר" כמה זמן עוד נמשיך עם זה עד שמישהו יגיד משהו? אני חושב שזאת התגובה שראיתם ממני באותו משחק".

זה לא פשוט לשחק עבור 4 מאמנים שונים בעונה אחת?
"זה קשה, כל אישיות הייתה בפני עצמה וצריך להסתגל כל פעם מחדש. למדנו בערך 100 תרגילים חדשים מאז שאני כאן. זה הרבה מידע. כל פעם צריך לזרוק את המידע שקיבלת מהמאמן הקודם ו"להכניס" את  המידע של המאמן החדש, אז הרבה שחקנים התבלבלו. היו פעמים ששמרנו בהגנה ושני שחקנים חשבו שאנחנו עושים מה שהמאמן הקודם אמר ושלושה שחקנים חשבו אחרת וזה גרם להרבה בלבול בקבוצה. הייתה לנו מערכת יחסים מסוימת עם ארז, ואז מערכת יחסים אחרת עם רמי, שהייתה שונה ממה שהייתה לנו לפני כן, כשהוא היה עוזר מאמן. אני רציתי שרמי ימשיך לאמן. מהיום הראשון, הוא סיפסל אותי ובאותו זמן לא הבנתי למה. תמיד הרגשתי שאני השחקן הטוב ביותר שיש לו, אז איך אתה שם את השחקן הכי טוב שלך על הספסל? הייתי מבואס מאוד ומצוברח באותו זמן. ובאתי ודברתי איתו, וזאת הסיבה שהערכתי אותו כאדם, והוא אמר לי הדקות משחק שלך לא הולכות להשתנות".

חשבת לעזוב במהלך העונה?
"אחרי הדברים האלו חשבתי לעזוב. אחרי המשחק הראשון צלצלתי לסוכן שלי ואמרתי לו שאני רוצה לעזוב. השתגעתי. אני שחקן שמבין את המשחק, ואני מסתכל על עצמי ומסתכל על החברים שלי לקבוצה ויש לי כבוד לכולם, אבל אני עושה הכל כדי לשחק. מגיעות לי 12 דקות, לפחות כמו אלו ששיחקו 12 דקות ויותר. אז כן, רציתי לעזוב באותו זמן, זו לא הפעם הראשונה שזה קורה לי. מאמנים ניסו לשים אותי על הספסל בעבר וזה לא הצליח להם כי הם היו זקוקים לי במגרש והכניסו אותי. הערכתי את רמי ואיך ששלט בקבוצה. וגם לפני שעזב האמנתי שהוא מתחיל להאמין בי".

לך ולבגאצקיס יש היסטוריה ארוכה
"זה מדהים איך החיים מתגלגלים, דיברתי עליו רק כמה חודשים לפני שהוא נהיה המאמן. גיליתי שהוא מועמד אולי יום אחד אחרי שרמי הודיע שהוא עוזב. הכרתי את השמות של שלושה מועמדים וחשבתי 'לא, הם לא יחתימו אותו (את בגאצקיס)', אני אפילו לא מודאג מזה, הם לא יחתימו אותו. יום לפני שהוא חתם, אני זוכר שנסעתי לאולם וחשבתי לעצמי 'מה אם יחתימו אותו? איך זה יעבוד? איך הוא ירגיש לגבי מה שאני אמרתי עליו?', כי אני יודע שהוא ראה את זה".

מה בדיוק אמרת?
"הוא אימן אותי בניז'ני ושהייתי במו"מ בקיץ, גיליתי שהוא "ירד" עלי (מקצועית) וזה עלה לי לראש בכל מיני דרכים. אני לא מבין מאיפה זה הגיע או מי בדיוק אמר (לי) את זה, אבל הייתי בשוק ששמעתי את זה".

כשהוא היה עוזר מאמן בדרושפאקה, והם הגיעו לת"א, אפילו לא הסתכלת עליו
"לא דיברתי בכלל. הוא ניסה לדבר איתי במהלך אימון הבוקר, הגענו להתאמן והם התאמנו ישר אחרינו, זרקתי מחצי מגרש, הוא ניסה לבוא לדבר איתי ואז מישהו הגיע לדבר איתו ואני ירדתי מהמגרש. לא רציתי לדבר איתו, לא רציתי לראות אותו. זה מטורף איך היה לי שנה שעברה ואיך העונה, אפילו במהלך העונה הזאת. מטורף איך העניינים התגלגלו. אפילו בימים האלה, אנחנו בסדר ומדברים יותר מהעונה שעברה, גם על המגרש וגם מחוץ למגרש. בקושי דיברתי איתו (בעונה שעברה), אני לא חושב שדיברנו בכלל מחוץ למגרש בעונה שעברה. ציפיתי שהוא ייתן לי לשחק הרבה דקות כשהוא הגיע בגלל שהוא יודע מה אני מסוגל לעשות. אני שמח שהוא נמצא ואיך שהוא נכנס לסיטואציה קשה ומנסה לשפר אותנו".

היורוליג הוא כישלון גדול עבורכם.
"כקבוצה? כן, הוא כישלון. ציפיתי להגיע לפחות לפיינל פור, בזמן כזה או אחר, עם הסגל שהיה לנו, אבל לא היה "מי שינהג ברכב". ברגע שאין לך נהג, הכל יכול לקרות. חסרים לנו שני דברים: סנטר ורכז, וזה יכול לשנות לנו את העונה. יש לנו את כל שאר החלקים, הכל שונה עכשיו ואנחנו כן משחקים עם תחושת זהות. אולי נצטרך יותר זמן, מי יודע, אבל נראה מה יקרה. יש לנו קבוצה נהדרת, אבל הכנסנו את עצמנו לבור מוקדם מדי העונה. הם (השחקנים האחרים) זכו בתארים, הם הגיעו לפיינל פור ואני לא, אני הכי צעיר בקבוצה מבחינת יורוליג. אני צריך עוד ללמוד".

אפילו בליגה הישראלית הרבה קבוצות ניצחו אתכן
"כן, נכון. בהתחלה לא דאגנו מזה יותר מדי. כל הפוקוס שלנו היה על היורוליג".

אתה חושב שמכבי ת"א היא הקבוצה הכי טובה בליגה?
"בליגה ישראלית? בטח"

יותר מירושלים?
"ברור. הסתכלתי על ירושלים בתחילת העונה, ממש כעסתי שהפסדנו להם (בגביע ווינר). הייתי עצבני כמה ימים בגלל ההפסד הזה, אבל שאני מסתכל על סגל השחקנים, על הקבוצה, על מה שקורה העונה, אנחנו יותר טובים מהם: מהשחקן הראשון עד האחרון".