הראש באדמה: על צניחתה של מכבי ת"א

איבוד הדרך, כישלון הכוכבים וביטחון השווא עם הגעתו של שיבק. מכבי ת"א סיימה את אחת העונות הגרועות בתולדותיה עם עוד הפסד משפיל, ועל מנת לחזור לטופ האירופי היא תצטרך לעבור מהפכה נוספת. דרוקר על הנוקאאוט של רחימי וחיפה ולקראת הגמר הגדול

שרון דרוקר
שרון דרוקר  13.06.17 - 16:35
תחילת כתבה

עם פיינל פור במנורה מבטחים, ההיכל הביתי של מכבי תל אביב, כמעט כולם היו בטוחים שנראה רק קבוצה אחת על המגרש, אז ראינו את מכבי חיפה. הירוקים סיפקו תצוגת תכלית מהדקה הראשונה ועד האחרונה של נחישות, משחק קבוצתי, אגרסיביות, והוכיחו שהם ראויים למקום בגמר.

עבודת הכנה מעולה של עופר רחימי והצוות שלו, פשוט הפשיטו את מכבי ת"א מכל הכלים שלה. לצהובים היו כמה אויבים: ראשית, העובדה שעברו בקלות את בני הרצליה, והתחושה של כל המערכת הייתה שהנה, הכל מסתדר ובא על מקומו, מאמן חדש, ואנחנו ניקח את האליפות. שנית, איך לנצל את 11 הימים האלה בסוף העונה. נראה שזה הוציא את מכבי מהקצב, אבל אני מעדיף לתת את הקרדיט על המשחק הזה לחבורה הלוחמת של חיפה.

מכבי תל אביב מסיימת עונה מהגרועות והארורות בתולדותיה. לא היה דבר שלא קרה במועדון הזה, החל מחילופי מאמנים, בניית קבוצה רעה, פציעות, עונת יורוליג קשה שבה ראו כמה המרחק מהגדולות של אירופה גדל. זיק אחד של תקווה הולידה הזכייה בגביע, אבל מספר ההפסדים בליגה, ובעיקר בחצי הגמר הערב, הוכיחו שאין קסמים, אין תחליף לעבודה קשה, לבניית קבוצה נכונה, לשילוב של פרמטרים נכונים בבניית הקבוצה.

לא כל מי שאוסף חמישה כוכבים בלמעלה ממיליון דולר יצליח. יש חשיבות גם לשחקנים המחברים, אלה שנותנים למען הקבוצה. יש חשיבות למאמן, לדרך שלו, לפילוסופיה שלו, ואנחנו רואים את זה בכל הקבוצות המצליחות לאורך שנים, באירופה ובארץ.

לקראת העונה הבאה, מכבי תל אביב עושה נכון שהיא הולכת על מאמן שהוא הסמכות הכי חשובה במועדון. אני מעריך שמכל הסגל הזה שראינו השנה, לא הרבה יישארו. הצהובים כבר הפסידו בקרב אחד גדול, וזה ריצ'ארד האוול בתור מתאזרח, שנותן לירושלים יתרון גדול.

למאמן שיגיע לפה יהיו המון בעיות ואתגר גדול להרכיב קבוצה, לבנות אותה נכון, להתאים אותה גם לליגה ולגביע (חוק רוסי), בלי לגרוע מחוזק הקבוצה ביורוליג. למכבי ת"א מצפה קיץ עמוס מאוד כדי להחזיר את האמון של הקהל, התקשורת ושל אירופה כולה ממה שהייתה פעם.

הגמר של השנה שעברה התחיל בצורה די צמודה, אבל הקוף שהפועל ירושלים הורידה מהגב ברבע הגמר נתן לה הרבה שקט וביטחון. שוב אני חוזר ואומר, העזיבה של אלסדנרו ג'נטילה והחזרה למבנה הקבוצה הנכון (התבססות על ג'רום דייסון, קרטיס ג'רלס, טרנס קינסי) בלי לפגוע בכימיה נתן לירושלים יתרון איכותי על ראשון לציון, שנראתה לא קרובה ברמה לסגניתה מהעונה שעברה.

מצפה לנו גמר בין שתי קבוצות שהוכיחו שהן הכי טובות נכון לעכשיו. בין 3-4 הגארדים האגרסיביים של מכבי חיפה, שינסו להצר את צעדי הקו האחורי של ירושלים, מול קווין פינקני, שהיה פשוט נפלא היום, שייאבק מול האוול ואמארה סטודמאייר. מצפה לנו משחק אחד גדול על האליפות.