ליגת העל - בתום העונה הסדירה 2021/2022
קבוצה מש’ נצ’ הפסד % נק’
1 הפועל ירושלים 0 0 0 0
2 מכבי ת"א 0 0 0 0
3 בני הרצליה 0 0 0 0
4 הפועל חולון 0 0 0 0
5 גליל עליון 0 0 0 0
6 הפועל חיפה 0 0 0 0
7 הפועל ת"א 0 0 0 0
8 גלבוע גליל 0 0 0 0
9 הפועל אילת 0 0 0 0
10 נס ציונה 0 0 0 0
11 הפועל ב"ש 0 0 0 0
12 עירוני קרית אתא 0 0 0 0
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ראשי הקבוצות קבעו: רוב לחזרה לסדרות בפלייאוף

משאל ערוץ הספורט חושף: עשרה דירקטורים במנהלת הבהירו כי הם תומכים בביטול הפיינל פור כאשר הנושא יעלה על סדר היום. רק שלוש קבוצות תומכות בהשארת שיטת ההכרעה הנוכחית. מי בעד ומי נגד? העמדות של נציגי כל מועדוני הליגה נחשפות. מיוחד

רועי כהן ועמרי מנהיים  07.06.18 - 17:12

תגיות: ערוץ הספורט

בתוך כל הכאוס שסבב העונה את הכדורסל הישראלי, שהגיע לשיאו בשביתה שכמעט סגרה את הליגה, השיח היה בעיקר סביב הלגיטימיות של החוק הרוסי ומעמדו של הכדורסלן הישראלי. ואז התחילו סדרות רבע הגמר, שסיפקו לא מעט רגעי דרמה, והשאלה חזרה אל השולחן: האם נכון להחזיר את הסדרות ולסיים את עידן הפיינל פור?

הפיינל פור מונהג בליגת העל לסירוגין מאז שנת 2006, עם הפסקות שבהן ניסתה המנהלת להחיל הכרעה במשחק בודד בגמר אחרי סדרות עד חצי הגמר, וכן בשיטת בית-חוץ. בשנים אלו חלה מהפכה של ממש עם לא פחות מ-6 אלופות, אחרי עשרות שנים של שלטון יחיד של מכבי ת"א. אך בשנים באחרונות חלה נסיגה ביכולתם של הצהובים, מה שהעלה מחדש את הצורך להחזיר את סדרת הגמר.

הנושא עלה לדיון כמה וכמה פעמים בדירקטוריון המנהלת, אך לא זכה לרוב, ובשנה שעברה התקבלה החלטת דירקטוריון עקרונית להמשיך עם הפיינל פור לעוד שנתיים. במשאל מיוחד שערכנו בקרב ראשי הקבוצות, עולה כי לראשונה זה שנים, מסתמן רוב ברור להחזרת סדרת הגמר וביטול הפיינל פור.

נזכיר כי גם ליו"ר המנהלת שמואל פרנקל יש זכות הצבעה כפולה, ופרנקל הביע בעבר את תמיכתו המובהקת בקיום סדרת גמר. בנוסף לראשי הקבוצות, בדירקטוריון המנהלת חברים גם נציג איגוד הכדורסל – נאור גלילי ממרכז מכבי ועודד נחמן ממרכז הפועל, וכן שלושה דירקטורים חיצוניים: המאמן הוותיק, מוישל'ה ויינקרנץ, ואנשי העסקים דני בירן ואסי ברטפלד.

השאלה ששאלנו את כל הדירקטורים: "באיזו שיטת הכרעה תתמוך כאשר הנושא יעלה לדיון בדירקטוריון המנהלת - חזרה סדרת גמר או השארת הפיינל פור?" על פי התוצאות, 10 דירקטורים (כולל הקול הכפול של היו"ר) בעד חזרה לסדרות ו-3 קבוצות בעד השארת הפיינל פור. 3 נשאלים העדיפו להימנע ממתן תשובה ברורה, ואת התייחסותם של 3 נוספים לא היה ניתן להשיג. לכן, גם בתרחיש קיצון שלפיו כל הנמנעים והבלתי-מושגים תומכים בפיינל פור, עדיין קיים רוב של 10 קולות לעומת 9 להחזרת הסדרות. התשובות וההסברים לפניכם.

תומכים בסדרות
יו"ר המנהלת שמואל פרנקל, שזכאי להצבעה כפולה.

גיא הראל, מנכ"ל הפועל ירושלים: "באמת שאין צורך להסביר. מספיק לנתח את כל הסדרות בכדורסל הישראלי בשנים האחרונות להבין כמה טוב זה עשה, כולל לנס ציונה שסיימה את העונה בחווייה של שני משחקי בית סולד אאוט והנאה אדירה של הקהל".

שמעון מזרחי, יו"ר מכבי ת"א: "דעתנו היתה ברורה מאז ומתמיד. הסדרות שזה עתה הסתיימו הן ההוכחה לכך שזו הדרך הנכונה".

שלמה אייזיק, בעלי הפועל חולון: ״זה יותר נכון, יותר טוב כלכלית לכולם, יותר נכון ספורטיבית. צריך אולי לחשוב אפילו לצמצם את הסדרות לארבע קבוצות בלבד״.

ארמונד אסולין, יו"ר מכבי אשדוד/באר טוביה: "זה לא הוגן שקבוצה שרצה מצוין כל העונה עלולה ליפול על משחק אחד, אפילו שאנחנו בעבר הפכנו להיות סגני האלופים אחרי שסיימנו במקום השביעי. סדרת גמר זו השיטה הנכונה וההוגנת להכתרת האלופה".

ניסים אלפסי, יו"ר עירוני נהריה: ״הסדרות הוכיחו את עצמן לאחרונה. בפיינל פור יכולים לגנוב אליפות, אבל השנתיים האחרונות הראו שגם אנדרדוג יכולה לנצח סדרה. הן יותר מעניינות ואטרקטיביות, יש יותר קהל ויותר התעניינות. זה מדבר בעד עצמו״.

יניב מזרחי, יו"ר עירוני נס ציונה: "אני בעד חזרה לסדרות בכפוף להגדלת הליגה ל-14 קבוצות. זה הולך ביחד כי זה ייתן אופק לקבוצות הקטנות לצד שיטת הכרעה קצת יותר קשה עבורן".

מוטי אמסלם, יו"ר הפועל אילת: "אני חושב שברגע שהחוק הרוסי יסיים את תפקידו בעוד שנתיים, זאת תהיה הזדמנות לרענן את שיטת ההכרעה ולחזור לסדרות. אני הייתי מהוגי הפיינל פור וזו היתה הצלחה מדהימה, המטרה היתה להחזיר את התחרותיות לליגה והמטרה הזאת הושגה. אפשר לתת את הצ'אנס לסדרות".

נאור גלילי, נציג איגוד הכדורסל מצד מרכז מכבי: "אני חד משמעית נגד הפיינל פור. אני חושב שזה עוול לספורט ולתחרותיות, זה עוול לקבוצות מבחינה כלכלית. זו המצאה מטופשת שנועדה לפגוע במכבי תל אביב שבזמנו היתה בעלת עוצמה גדולה. מוטב שכולם יתעוררו ויחזרו לשפיות כי אין יותר טוב מהסדרות לנו הרגע, תחשוב שהיינו יכולים לקבל עכשיו סדרה של מינימום שלושה משחקים בדרבי התל אביבי. חייבים לחזור לסדרות וכמה שיותר מהר".

תומכים בפיינל פור
רמי כהן, יו"ר הפועל תל אביב: "לקבוצה כמו הפועל ת"א, עם קהל גדול ואולם חדש, סדרות זה דבר מצוין. אבל במצב הנוכחי סדרות זה לא דבר טוב לכדורסל הישראלי. אי אפשר להחליט על שינוי שיטת ההכרעה בצורה שתטיב רק עם קבוצה אחת שבמקרה היא גם משוריינת במפעל האירופי הבכיר והפרטי שלה. זה לא נותן שום אופק לקבוצות האחרות. הצעתי יותר מפעם אחת לראשי מכבי ת"א - ותרו על השיריון ביורוליג ואני מחר מוכן לחתום על סדרות. לחילופין, הצעתי מבנה של ארבעה זרים בלבד בנוסף לתמריצים שיעודדו טיפוח כשרונות מקומיים - ומחר אני מוכן לחתום על סדרות. למתווה כזה יש רוב של 11 קבוצות, רק אחת מתנגדת, תנחש לבד מי. לכן, כל עוד המצב הנוכחי של יותר מארבעה זרים נשמר, הפועל ת"א תתנגד לחזרה לסדרות".

יצחק פרי, יו"ר מכבי ראשון לציון: ״הפיינל פור הוא אירוע ספורטיבי שכל ציבור הכדורסל מתרכז סביבו, שנותן סיכוי לקבוצות הבינוניות ולא רק לאלו שיש יותר כסף. כי אחרת תגיע למצב שאותה קבוצה תיקח אליפות, כמו שהיה לנו פה בעבר. ספורט זה ספורט ולא תחרות של מי מביא יותר כסף״.

אלדד אקוניס, יו"ר בני הרצליה: ״הפיינל פור שיטה יותר תחרותית. קבוצות קטנות כמו גלבוע ונס ציונה - נניח שהיו עוברות את מכבי ת״א או ירושלים - היו מסוגלות לעמוד בעוד שתי סדרות כאלה עד לאליפות? חלק גדול מהקבוצות בליגה יכולות לעמוד בסדרה אחת, זו נגזרת של התקציב והעומק של הסגל. לקטנות יש סיכוי הרבה יותר גדול בפיינל פור״.

הנמנעים
חיים אוחיון, יו"ר הפועל גלבוע גליל: "יש החלטת מנהלת לקיים פיינל פור לעוד שנתיים. לא רואה סיבה מדוע עלי להתבטא על עמדתי בתקשורת. מאז ומתמיד אמרתי שהחלטה אם לקיים סדרות או פיינל פור צריכה להיות כחלק ממכלול שלם שיהיו בו גם איזונים והטבות לקבוצות קטנות וגדולות כאחד".

משה ויינקרנץ, דירקטור חיצוני: "אני חושב שראוי ומכובד יותר שאת עמדתי אשמיע קודם כל בפני חברי הדירקטוריון, כאשר הנושא יעלה לדיון. אחרי שהדיון יתקיים ואשמיע את דעתי, אשמח להסביר אותה גם בתקשורת".

את תגובתם של הדירקטורים החיצוניים דני בירן ואסי ברטפלד, ואת תגובתו של עודד נחמן, נציג איגוד הכדורסל מצד מרכז הפועל, לא היה ניתן להשיג. כפיר ארזי, בעלי הפועל באר שבע/בני שמעון, העדיף שלא להשתתף במשאל.