לשים לזה סוף: התהום של הפועל ת"א

הקבוצה נלקחה כבת ערובה על ידי הקומץ. גיא לרנר בטור דעה

גיא לרנר
גיא לרנר  25.09.18 - 15:00
תחילת כתבה

במאי האחרון כתבתי שהגיע הזמן לומר את האמת, והיא שעם כל הצער והכאב, קבוצת הכדורסל של הפועל תל אביב הגיעה לסף התהום, וכמו בבדיחה הישנה חסר לה רק צעד אחד קטן קדימה. כתבתי אז שהיא הגיעה לשם לא על רקע מקצועי, אלא מסיבה אחת ויחידה, והיא שהקבוצה נלקחה כבת ערובה על ידי חבורת אוהדים קטנה וקיצונית, שניכסו לעצמם משהו ששייך לעשרות אלפי אנשים, ועושים בו כרצונם.

אתמול רשמה קבוצת האוהדים הזאת עוד "הישג" גדול. אחרי שאותו קמץ גמר להתעלל ברגב פנאן, אחרי שעבר לקלל את גור שלף, ולהביא למצב בו היה צריך מאבטחים בשביל להוציא אותו בשלום מהדרייב אין, אחרי שהמיעוט פצע באופן חמור מאבטחת, הוא הראה שגם לאירופה הוא מגיע, ושגם שם כדאי שידעו שהחוליגנים של הפועל מגיעים לכל מקום.

הפעם הם יצאו להגנתו של ג'ונתן הולמס. שחקן של 206 ס"מ ולמעלה ממאה ק"ג החליף דחיפות עם אוהד בלגי. החוליגנים התורנים, שכמובן דאגו שמא הבלגי החסון יחסל את האמריקאי החלוש, קפצו מהר לעזרתו, והחלו מלחמת עולם, שהסתיימה בגז מדמיע, הפסקת המשחק לזמן ממושך והריסת שם הקבוצה להרבה שנים.

האמת היא שזה היה הצעד הקטן קדימה. הגענו לתהום, ונפלנו אליה. הפרויקט הזה מת מוות קליני וספק אם אפשר עדיין להצילו. כשהזהרתי בעבר, ולא פעם אחת, שזה הכיוון, כשאנשים שהשקיעו את נשמתם בפרויקט הזה, עזבו אותו באכזבת אין קץ, ואז ניסו להסביר לי שאני לא מבין, ורק גורם נזק, ושהם, הנהלה,  מנסים לשלוט ולחנך את האוהדים.

האמת לצערי היא, שהנהלת הפועל תל אביב בכדורסל היא בת ערובה, חטופה, של הקיצונים באוהדים, ופיתחה תסמונת שטוקהולם, כשהתאהבה בהם. היא לא באמת פועלת נגדם בצורה ממשית, לדעתי היא בעיקר מגלגלת עיניים ומנסה לרקוד על כל החתונות ולומר את הדברים הנכונים בלי לעשות את הנדרש.

עכשיו כבר כנראה מאוחר מדי. באירופה כנראה לא ירצו לראות את הפועל יותר, ובצדק, וכנראה שגם בארץ הקבוצה שרפה והבריחה חלק גדול מהאוהדים השפויים. הבעיה היא שבגלל מבנה הבעלות חברי העמותה בוחרים חלק גדול מהנהלת הקבוצה, ושם יש השפעה גדולה לקיצוניים על ההנהלה, שתלויה בהם בבחירות. לדעתי הסיכוי היחידי, הוא הוצאת הקבוצה מידי העמותה, ומכירת הקבוצה לגורם שאינו תלוי באוהדים ומוכן להתמודד איתם.
 
היות שזה כנראה לא יקרה, האופציה הריאלית יותר היא ששום דבר לא ישתנה, ותקרית תרדוף תקרית, עד שזה יוביל לסגירת הקבוצה. כמה שאפשרות זאת עצובה, הרי אם הגענו לכך שהקבוצה הפכה לדעתי לחממה לחוליגנים, וגורמת למבוכה לכל מי שאוהד הפועל ומבין מה היא רוח ספורט, אולי עדיף שלא תהיה קבוצת אוהדים, משתהיה מה שהפועל הפכה להיות.

*הכתוב הינו טור דעה.