פיצוץ ומלחמת גרסאות בין וואייט לחולון

השחקן לא קיבל שכר 3 חודשים. חולון: "פועל בחוסר תום לב". עורך דינו של ווייאט: "התנהלות בריונית שלא מתאימה לחולון"

עמרי מנהיים  01.05.19 - 11:25
תחילת כתבה

פיצוץ גדול ומלחמת גרסאות בין קאליף וואייט להפועל חולון. בשורה התחתונה, הקבוצה לא משלמת לשחקן הפצוע את שכרו כבר למעלה משלושה חודשים, כאשר מאחורי הקלעים מתחולל מאבק גדול בין הצדדים.

קאליף, כידוע, נפצע בסוף 2018, במשחק מול הפועל ירושלים ולמעשה גמר את העונה. על פי חוק, כמובן שחולון מחוייבת לשלם את שכרו גם בזמן הפציעה, כאשר במקביל, השחקן אמור לתבוע את ביטוח לאומי בשל "תאונת עבודה", כך שהקבוצה תקבל החזרים על תשלומי השכר ולא תינזק מבחינה כלכלית.

אלא שחולון, כאמור, לא משלמת לוואייט, וכאן בעצם מתחיל קרב הגרסאות. וואייט טוען כי הפציעה בברכו היא "החמרה" של פציעה קיימת - ולא תאונת עבודה במסגרת הקבוצה - מה שאומר שהוא צריך להמשיך לקבל את שכרו בכל מקרה מחולון, לצד התשלום מהביטוח הלאומי.

בחולון דוחים את הטענות של קאליף על הסף. "יש פה חוסר תום לב וניסיון של השחקן להתעשר על חשבון הפועל חולון", אומר עו"ד עופר יחיאלי, המייצג את חולון בתיק. "קאליף מסר במהלך טיפול אחרי הפציעה שלו שהוא נפצע ב-26.12, לפני משחק של הקבוצה. הוא נבדק גם ב-17 בינואר וסיפר כי הרגיש כאב חד בברך, באותו משחק".

הסיבה שבחולון בעצם לא משלמים לקאליף פשוטה: כפי שהוסבר קודם, ההליך השגרתי במקרה של פציעה (תאונת עבודה) זהה לרוב אצל כל השחקנים. השחקן שנפצע ממשיך לקבל את שכרו מהקבוצה ובמקביל מבקש לקבל החזר מביטוח לאומי. ברגע שמגיע החזר כזה, הוא מכסה חלק (לעיתים אף 100%) מהוצאות השכר של הקבוצה - כך שאף אחד מהצדדים לא נפגע באופן משמעותי.

ההבדל במקרה הזה, לטענת חולון, הוא שקאליף טוען כי מדובר ב"החמרה" של פציעה קודמת ולא ב"תאונת עבודה" חדשה - כך שהוא צריך להמשיך לקבל את התשלום מהמועדון וגם לקבל את כל ההחזרים מביטוח לאומי מבלי שהמועדון יפוצה. "חולון באה לשלם לו את השכר ולבקש ביטוח לאומי, כמו שקורה בדרך כלל במקרים מהסוג הזה", מסביר יחיאלי. "אבל וואייט כנראה קיבל ייעוץ שאמר לו לעשות אחרת ולומר שמדובר בהחמרה של הפציעה הקודמת, למרות שיש ראיות ברורות מפיו וכולם יודעים שזו תאונת עבודה".

עורך דינו של ווייאט: "התנהלות בריונית שלא מתאימה לחולון"
מצידו של ווייאט דוחים את הטענות של חולון ומציגים תמונה שונה לחלוטין - כאשר התכנון הוא לפנות לבית הדין לעבודה. ״הפציעה היא החמרה של הפציעה הקודמת״, אומר עו״ד איציק אבישר, שמייצג את קאליף - והיה הראשון לפנות לביה״ד לעבודה בשנת 2006 בשל פציעת ספורט - של ג׳ו דאוסן. ״חשוב לציין שגם בפעם הקודמת שקאליף נפצע ייצגתי את שני הצדדים ומיקסמתי את הפיצויים לשני הצדדים. הפעם אני לא מבין את ההתנהלות של חולון".

עו״ד אבישר מסביר: ״ניסיתי להבין האם הפציעה של קאליף היא ׳תאונת עבודה׳, כלומר אירוע חד פעמי - אבל הסביר לי שהוא סבל מכאבים בברך  כמה שבועות לפני כן, כך שלא היתה פה ׳תאונה׳. לכן, הגשנו תלונה להחמרת המצב הרפואי שלו".

ההבדל כאמור, בין תאונת עבודה להחמרת פציעה הבעיה היא בהחמרה - לקבוצה אין זכויות לתבוע פיצויים. ״למרות זאת, אני הצעתי לחולון שהוא יחזיר שלוש משכורות״, מוסיף אבישר. ״על הבסיס הזה נקבעה פגישה ביני לבין שלמה אייזיק, אבל הפגישה בוטלה ואפילו קאליף קיבל הודעה שמפסיקים לו הטיפולים, שהוא צריך לפנות את הדירה ולהחזיר את הרכב. זו התנהלות בריונית שלא מתאימה לחולון״.

"אני לא מבין למה הגענו למצב הזה, יש פה משהו לא ענייני״, מסכם אבישר. ״בעקבות ההתנהלות שלהם, הם הפרו את ההסכם ולא משלמים לו. הסנקציה להפרה הזאת היא שהם ייאלצו לאכוף את ההסכם שיש ביו הקבוצה לקאליף לעונה הבאה, בסך של כ-200 אלף דולר. בעוד כמה ימים נלך לבית הדין לעבודה״.