צוות לעניין: החמישיות הטובות והגרועות של מכבי

אלכס טיוס סבל מעונה מאכזבת, ג'רמי פארגו נכלל בקבוצה עם המדד הנמוך ביותר ועשוי להיות הזר שלא יתלבש במאני טיים ומי נקודות האור? רגע לפני הדרבי ורגעי ההכרעה של העונה בדקנו את החמישיות הטובות והגרועות ביותר של מכבי ת"א. המספרים המרתקים

רועי כהן
רועי כהן  12.05.19 - 13:30
תחילת כתבה

שלושה מחזורים לסיום העונה הסדירה ומכבי ת"א מתחילה לצבור מומנטום יפה לקראת הפלייאוף, עם חמישה נצחונות רצופים מאז צמד ההפסדים האחרון, להפועל חולון ולהפועל ירושלים. ככל שהמאני טיים מתקרב, יאניס ספרופולוס יצטרך להכריע לא רק עם מי הוא הולך על המגרש, אלא גם מי יהיה הזר שייאלץ להישאר מחוץ לסגל ברגעי ההכרעה. מבט על ההרכבים השונים שמכבי הריצה העונה בליגה, עם החוק הרוסי, עשוי לפזר את הערפל ולומר לנו במי המאמן היווני מאמין יותר, ומי עלול להידחק לקצה הרוטציה.

נתחיל בסוגיית הזר שלא נרשם מדי משחק. מאז תחילת הסיבוב השלישי, מי שנשאר מחוץ לסגל שלוש פעמים היה דיאנדרה קיין (בשל היעדרותו מסיבות אישיות), פעם אחת ג'וני אובראיינט, פעם אחת טאריק בלאק ולא פחות מארבע פעמים ג'רמי פארגו, כשבפעמיים האחרונות במכבי ת"א מספרים כי הוא סבל מרגישות בברך ולכן הוא זה שלא שותף.

אולם, אם נצלול לחמישיות השונות שמכבי משחקת איתן בליגה, באמצעות פלטפורמת הסטטיסטיקה המתקדמת Instat, נגלה שפארגו לא ממש שותף לחגיגה. נתחיל בחמישייה הטובה ביותר של מכבי העונה בליגה, שגם משחקת הכי הרבה ביחד: ב-78 דקות שסקוטי ווילבקין, יובל זוסמן, דיאנדרה קיין, ג'ייק כהן וטאריק בלאק על הפרקט, הם רשמו מדד פלוס/מינוס חיובי מצטבר של 32+. החמישייה השנייה ביעלותה היא של ג'ון דיברתולומיאו, דיאנדרה קיין, מייקל רול, ג'ייק כהן וטאריק בלאק, ששיחקה עד כה 17 דקות במצטבר בהפרש 23+. החמישייה השלישית בטיבה מניבה גם היא 23+, היא שיחקה 14 דקות וכוללת את ג'ון דיברתולומיאו, יובל זוסמן, מייקל רול, אנג'לו קלויארו וטאריק בלאק.

עכשיו, נסו לגלות מה המשותף לשלוש החמישיות הללו? בשניהם לא תמצאו את ג'רמי פארגו, וגם לא את אלכס טיוס. אתם דווקא כן תמצאו את שניהם בחמישיות הגרועות ביותר של מכבי העונה בליגה: דיברתולומיאו, קיין, רול, כהן וטיוס שיחקו יחד 10 דקות ורשמו מדד פלוס/מינוס שלילי של 10-, ואילו פארגו היה חלק מחמישייה גרועה אחרת, עם ווילבקין, זוסמן, אובראיינט וטיוס, ששיחקה יחד תשע דקות במצטבר ורשמה הפרש מצטבר של 9-.

הממצאים האלה מעניינים במיוחד אם ניזכר בסוף העונה שעברה. פארגו הגיע בשלהי העונה, הצטרף לסגל מפורק ברמה המנטלית ומלא פגמים ברמה המקצועית ועד היום במכבי ת"א לא רוצים לחשוב איך העונה היתה מסתיימת אם לא הקאמבק של הגארד הססגוני. בחינה של החמישיות המובילות מהרגע שהוא חזר בסוף אפריל 2018, מגלה שפארגו, וגם טיוס, כיכבו בכל ארבעת החמישיות היעילות ביותר (פלוס/מינוס חיובי של 16+ בממוצע לחמישייה), ושניהם לא היו חלק מהחמישיות הגרועות ביותר.

לגבי טיוס, הנתונים הללו הם למעשה המשך ישיר לעונה הפחות טובה שעוברת עליו, אבל צריך לזכור שזה עדיין טיוס שהיה ה-MVP של הפיינל פור, ושהיה אחד הברגים החשובים ביותר בריצה הנהדרת של מכבי ת"א בסוף העונה שעברה. לגבי פארגו, ייתכן והממצאים האלו מהווים רמז ראשון לכך שהוא יהיה הזר שלא יתלבש לרגעי ההכרעה של מכבי בהמשך העונה.

אם ביורוליג חסרונו זעק לשמיים, פארגו שאחרי הפציעה לא מצליח להביא את הערך המוסף, והסגל הנוכחי של מכבי נראה רעב וחד לעומת אווירת הדיכאון לפני שפארגו הגיע בעונה שעברה. כמובן שההחלטה של ספרופולוס תהיה תלויית מאצ' אפ, אך כפי שהדברים נראים כעת, פארגו עלול להיות זה שיישאר מחוץ לסגל ברגע ההכרעה.