הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"לא רוצה לחשוב מה יקרה אם לא ניקח את האליפות"

קמפיין היורוליג ("איך אפשר לקרוא לזה הצלחה?"), החשש מעונה ללא תארים ("במכבי הכל שחור ולבן") והכאוס ביוון ("תומך במה שאולימפיאקוס עשתה"). ספרופולוס בראיון

רועי כהן
רועי כהן  10.06.19 - 09:49
תחילת כתבה

כשיאניס ספרופולוס הסתובב בין כל המי ומי בענף בכדורסל באירוע של מנהלת הליגה לקראת הפיינל פור ביום שישי אחרון, היה קשה לזכור שהוא כאן רק קצת יותר מחצי שנה. פה הוא מסתודד עם בעל תפקיד בקבוצה יריבה, שם מסתחבק עם עיתונאי באקראיות, לוגם כוס מיץ תפוזים ומתמנגל בטבעיות השמורה למאמן ותיק שכבר עבר כאן את הכל. "ישראל ארץ נהדרת, היא דומה ליוון בהרבה מובנים", מסביר ספרופולוס, "האנשים כאן פתוחים, חמים, מקבלים אותך יפה ובמובן הזה זה דומה ליוון וזה הקל על ההתאקלמות שלי כאן, ואני מרגיש מאוד בנוח".

רגע לפני שינסה להוביל את מכבי ת"א לשמירה על תואר האליפות, ספרופולוס עדיין לא רוצה לסכם את העונה, אבל מסתכל אחורה בסיפוק יחסי. "מכבי זה מועדון גדול, והבנתי את זה מהרגע הראשון שהגעתי לכאן. הוא גדול בכל מובן. בתנאים, באווירה, בשחקנים, בבעלים, בניהול, הכל תמיד גדול כאן, גם הפוטנציאל וגם הלחץ לנצח משחקים והתנאים כאן הם כמו בכל מועדון גדול. אני גאה להיות מאמן מכבי, ולפני הקרבות האחרונים אני רוצה להודות למי שהביא אותי לכאן ועל ההזדמנות שניתנה לי".

איך אפשר להגיד שהצלחנו ביורוליג?
ספרופולוס הגיע לתל אביב בנובמבר האחרון ומצא קבוצה שאמנם נכנסה לבור עמוק ביורוליג, אך הוא ראה בה פוטנציאל. כך למשל, למרות פציעתו של ג'רמי פארגו, הוא לא רצה לצרף מחליף בטענה כי הוא לא אוהב שינויים שנעשים תוך כדי העונה.

הגעת למכבי במאזן 1:6, אבל למעשה גם שני ההפסדים הרצופים לא ממש היו בשליטה שלך, כי הם היו צמודים ממש אחרי שהגעת…
"רק להזכיר", ספרופולוס קוטע את השאלה, "בין המשחק בטורקיה נגד אנאדולו לבין פנרבחצ'ה בבית, היתה לנו את התקלה בדרך חזרה עם חברת התעופה הטורקית, היה עיכוב של כמה שעות בהמראה לישראל אז אפילו לא התאמנו בין המשחקים. הייתי צריך למצוא חדר קטן בשדה התעופה וכולנו הצטופפנו כדי לעשות תדריך וידאו לקראת פנרבחצ'ה. זאת פעם ראשונה שקרה לי דבר כזה בקריירה".

אתה יודע איך קוראים למצב כזה בישראל?
"לא, תספר לי".

אנחנו קוראים לזה "שכונה".
(צוחק) "כן, אז זו היתה שכונה".

אז בפועל התחלת את הדרך במכבי במאזן 1:8, אבל הצלחת להגיע למחזורים האחרונים עם סיכוי תיאורטי להעפיל לפלייאוף. אפשר לקרוא לזה הצלחה?
"איך אפשר לקרוא לזה הצלחה? בשורה התחתונה לא העפלנו. הצלחה זה רק העפלה לפלייאוף כי זה מה שרצינו, אבל אני חושב שהראינו לכולם שיש לנו עתיד גדול עם הסגל הזה ושאנחנו יכולים לעשות דבר גדול ביורוליג בעונה הבאה, בהנחה שלא נפתח את העונה עם בור כזה גדול".

האמנת שתוכלו לחזור מהבור הזה?
"כל משחק ששיחקנו היה עם הגב לקיר, זה לא פשוט. בסופו של דבר הפסדנו את ההעפלה על דברים קטנים. זאת לא הצלחה, אבל ההישג הוא שכל השחקנים הבינו איך אני עובד כמאמן ושהיינו מרוכזים ותחרותיים בכל משחק שעלינו אליו, וזה הבסיס שלנו לעונה הבאה. אני לא מתנחם בזה כי במכבי הכל שחור ולבן - או שאתה מנצח או שאתה מפסיד, או שאתה מעפיל או שאתה מודח. או שאתה אלוף או שאתה לוזר. כל השאר לא חשוב".

"אני תומך במאבק של אולימפיאקוס"
ההיכרות של ספרופולוס עם הכדורסל הישראלי לא החלה העונה. בימיו באולימפיאקוס הוא עבד לצידם של פיני גרשון, ארז אדלשטיין ואלעד חסין, ואת מכבי ת"א הוא כמובן הכיר מהמפגשים ביורוליג.

אחרי שחתמת במכבי ניסיתי לדבר עם פיני, ארז וחסין, אבל אף אחד לא הסכים לשוחח עליך, גם לא שלא לציטוט. האם אפשר להסיק מכך שהקשר שלך איתם לא טוב?
"יש לי מערכת יחסים טובה עם כל מי שהזכרת, ולא רק איתם אלא גם עם צביקה שרף שאותו אני מכיר מהימים בפאוק. הרבה מאמנים ישראלים יצרו איתי קשר דרך פיני, צביקה, אלעד וארז, כדי להתייעץ איתי על שחקנים, אם כדאי להביא שחקן כזה או אחר. אז תמיד היתה לי מערכת יחסים טובה עם המאמנים הישראלים, למדתי מהם הרבה ואני מכבד את כולם".

עשית שני גמרים של פיינל פור. אתה מתגעגע למעמד הזה?
"אני לא יודע אם היה עוד מאמן בהיסטוריה של היורוליג שאימן שני גמרי פיינל פור באולם הביתי של היריבה, בשני המקרים. ב-2015 שיחקנו נגד ריאל במדריד, וב-2017 שיחקתי נגד פנרבחצ'ה באיסטנבול. היינו צריכים לשחק מושלם כדי לנצח מול הקהלים האלה ולקוות שהם יקרסו תחת הלחץ. פנר לא זכתה לפני 2017 והם הרגישו לחץ אדיר לנצח והם הצליחו להשתמש בזה בצורה חיובית, וזה היה קשה עבורנו".

שאלתי אותך בעבר בפורום גדול יותר על הכאוס עם אולימפיאקוס ביוון, ונתת תשובה דיפלומטית, אבל ככל שהזמן עובר כולם מבינים עד כמה המצב חמור. מה זה עושה לך עמוק בלב לראות את מועדון הבית שלך מקבל את ההחלטות הללו, יורד ליגה, ולמעשה מנפץ את כל הכדורסל היווני?
"הדבר היחידי שאני יכול לענות על זה, הוא שהבעלים של אולימפיאקוס יודעים מה הם עושים".

אבל הם גרמו לקבוצה שלהם לרדת ליגה.
"הם יודעים למה הם עושים את זה, תאמין לי שזו החלטה שבאה אחרי מחשבה עמוקה".

אתה תומך במעשים ובתגובות שלהם?
"כן, אני תומך בזה".

באמת? אתה תומך באי הופעה למשחקים, בחרם על שופטים יוונים?
"כן. תראה, הם חייבים לשנות את הסטטוס בכדורסל היווני. זה לא רק בין פנאתינייקוס לאולימפיאקוס, זה כל הסטטוס בכדורסל היווני. משהו צריך להיעשות. ויותר מזה אני לא יכול לומר, מי שמבין - מבין".

בעקבותיהם של דיוויד בלאט וגיא גודס?
במכבי כבר הבהירו שמקומו של ספרופולוס בעונה הבאה מובטח בלי קשר לזכייה באליפות. אם מכבי תצא מהפיינל פור בידיים ריקות, והמאמן היווני ימשיך בעונה הבאה, הוא יהיה המאמן השלישי בלבד בהיסטוריה של מכבי שנשאר במועדון למרות שהפסיד את האליפות. היחידים עד כה היו דיוויד בלאט וגיא גודס. הראשון שרד בתפקיד ב-2014 וכולם יודעים איך העונה ההיא הסתיימה.

נבן ספאחיה זכה עם מכבי באליפות בעונה שעברה, אבל לא העפיל לפלייאוף ולכן התחיל את העונה הזאת כמו ברווז צולע. אתה לא חושש שאם אתה לא תזכה באליפות, ולמעשה תהיה חתום על עונה שלמה ללא תארים - אתה גם תתחיל את העונה הבאה במעמד מופחת?
"אני לא יודע איך העונה הזאת תסתיים, אבל אני לא רוצה לחשוב על מה יקרה אם נאבד את האליפות כי אני חושב על איך אני מכין את הקבוצה לזכות שוב באליפות. האנשים במכבי כבר יודעים מי אני, והם אמרו לי שהם מאוד מרוצים מאיך ששיחקנו ואיך שהופענו עד כה, ומה שלא יקרה אני מאמין שאני אקבל את כל התמיכה לבנות את הקבוצה לעונה הבאה עם סגל שיוכל להעפיל לפלייאוף".

אתה כבר יודע איך אומרים "אליפות" בעברית?
"האמת שלא".

עוד לא לימדו אותך? לימדו אותך מה זה "בלאגן", אבל "אליפות" עוד לא?
"לא, כי במכבי דואגים איך לזכות באליפות ולא איך להגיד אותה".