הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ספרופולוס: כשבאתי למכבי זו הייתה קבוצה בלי זהות

תחילת הדרך שלו בישראל, חוסר החיבור לפארגו ("השחקן היחיד שלא מתאים"), הציפיות מבלאק ("יהיה טוב יותר בעונה הבאה"), המטרה בקיץ ("לשמור על הסגל") והפילוסופיה: "הגעתי לגמר היורוליג פעמיים בזכות הגנה". צפו בראיון של מאמן הצהובים ל"חמישיות"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  19.06.19 - 10:30
תחילת כתבה

העונה הקשה של מכבי תל אביב הסתיימה בטעם מתוק עם האליפות השנייה ברציפות, משהו שלא קרה מאז 2011. קיימת תחושה כי יש קונצנזוס אצל אוהדי מכבי תל אביב כי הגורם המרכזי לשינוי החיובי שחל בקבוצה שהוביל לסיום המוצלח הוא המאמן שנכנס באמצע העונה, יאניס ספרופולוס. היווני הגיע לאולפן המסכם של "חמישיות" ודיבר על העונה הבאה ועל הפילוסופיה שלו.

"אני מאד שמח שהבאנו עוד תואר למכבי", אמר המאמן. "כשגדלתי וראיתי את מכבי היא תמיד הייתה קבוצה גדולה באירופה שהשיגה תארים. זה היה בשבילי כמו לחיות את החלום, להיות חלק מהמשפחה הזאת. אני מאד גאה להיות המאמן פה, ורוצה להודות לבעלים ולמנהלים שהביאו אותי למועדון האגדי הזה. להיות מחוץ למדינה שלך ולזכות בתואר זה אושר גדול. בשבילי זו הפעם הראשונה שזה קורה, ותמיד האהבה הראשונה היא בלתי נשכחת".

לגבי התכניות לעונה הבאה אמר: "אנחנו כבר בעניינים והתחלנו לעבוד על הסגל החדש. הדאגה העיקרית שלנו זה לשמור על רוב הסגל של השנה האחרונה ולהשתפר בעמדות מסוימות כדי להיות חזקים יותר. אין לי סגנון מסוים של שחקנים שאני אוהב. אני אוהב שחקני כדורסל חכמים שמתאימים לשיטת המשחק שלי ולפילוסופיה שלי. לא חייב שהם יהיו רק אמריקאים. ננסה כמה שיותר להביא שחקנים שאני מאמין שמתאימים לשיטה ולמערכת לפי עבודת הסקאוטינג שאני עושה".

כשנשאל מי כרגע בקבוצה לא מתאים לשיטה שלו, ענה: "השחקן היחיד שכנראה לא מתאים הוא ג'רמי פארגו. אני מכבד אותו מאד, גם מבחינת האופי וגם כשחקן. יש לו קריירה גדולה, אבל זה רגיל מאד עם מאמנים מסוימים, לא רק אצלי, ששחקנים מתאימים למאמנים מסוימים אבל לא אצל אחרים. ניסיתי לעזור לג'רמי להיות מותאם לפילוסופיה שלי. היו לו משחקים טובים שעזרו לקבוצה, אבל בסוף העונה הוא פחות שותף כי הייתי צריך לקבל החלטה, וזה היה מבוסס על דברים שקשורים לכדורסל בלבד".

על ההחתמה של טאריק בלאק: "לכל שחקן אמריקאי שבא זה קשה להיות במקום זר. זה באמת היה קשה בשבילו להתאים את עצמו בהתחלה, אבל בשנה השנייה יהיה לו יותר טוב. אני מאד שמח על החתימה הזאת. הדבר היחיד שיש לו לעשות זה להמשיך לשחק טוב ולהיות יותר יציב עם ההופעות שלו. למשל הקטע עם בעיית העבירות, אחרי חודשיים הוא הבין את הנושא הזה והוא שיפר את העניין הזה מאד, ללא ספק".

על זוסמן ואבדיה הוסיף: "רציתי להביא להם יותר דקות מהרגע הראשון שלי במכבי. תמיד בקריירה שלי הראתי שאני אוהב לעבוד עם שחקנים צעירים ולתת להם הזדמנות לשחק. בפאו נכנסתי לעמדת המאמן הראשי באמצע העונה ושמתי שם יותר צעירים. זה מה שאני אוהב לעשות. אני מנסה לשלב את זה עם שחקנים מנוסים. יובל התאמן כל הזמן עם הקבוצה, אבל דני לא בגלל שהוא צעיר יותר והיו לו מחויבויות אחרות עם הנבחרת הצעירה ועם הנוער בכל מיני מפעלים אחרים. כל שחקן שרוצה להגיע ל-NBA צריך לבנות את המשחק שלו הרבה יותר. כשיובל יהיה הרבה יותר מוכן מבחינת הכדורסל שלו, הניסיון שלו והגוף שלו, אז הוא יוכל לשחק ב-NBA".

לאחר מכן ספרופולוס השתתף בדיון בו ניתחו את היכולת של ג'וני אובראיינט: "יש מחלקה במועדון שעובדת עם סוכנים שמציעים שמות, אבל אני אמרתי להם שאני רוצה קודם כל להתרכז באליפות. לא אגיד לשום שחקן אם הוא הולך או נשאר לפני הפיינל פור. כשבאתי למכבי ג'וני היה תמיד זורק בכל נגיעה. היה ברור לנו שאפשר לעשות איתו פוסט-אפ, וזה עבד. אחר כך הרבה קבוצות עשו עליו 'טראפ' (מלכודת), והוא התקשה עם זה בהתחלה. הוא בהחלט יכול להשתפר עוד יותר, הוא לומד היטב. כשיש לך שחקן שהיריבה צריכה להביא עליו שני שחקני הגנה, זה יתרון גדול".

לסיום המאמן דיבר על דיאנדרה קיין: "כשבאתי למכבי זאת הייתה קבוצה בלי זהות. רציתי לבנות את זה כשהגעתי, והדבר הראשון היה לעבוד על ההגנה. היה לנו את ההגנה הטובה בליגה, והשתפרנו מאד ביורוליג. בשביל זה הייתי צריך שחקנים שיכולים לעזור בתחום. זה טוב שיש שחקנים שיודעים לקלוע, אבל צריך גם כאלה שיודעים לעשות הגנה".

"דיאנדרה זה שחקן שאתה יודע שהוא יקריב הכל וישחק עם הלב, וגם עם הגוף. הוא לא מפחד להיפגע קצת. הוא משחק בשביל הקבוצה, שם הכל על הפרקט. הייתי פעמיים בגמר היורוליג עם אולימפיאקוס בעונות בהן הייתה לנו ההגנה הטובה ביותר, זה מה שאני אוהב. סטטיסטיקה זה לא הכדורסל, לפעמים צריך משהו יותר מהמספרים. כששיחקנו נגד ירושלים דיאנדרה שמר על פלדין והוריד אותו מהממוצע שלו, וזה לא נכנס לסטטיסטיקה".