יתרון ביתי: החיובי עולה על השלילי בחזרת כספי למכבי

עמרי כספי היה סגור במכבי ת"א הרבה לפני ההודעה הרשמית, אך בסתר ליבו עוד קיווה לקבל צ'אנס ב-NBA. כשההצעות לא הגיעו, הכיוון היה ברור. על המסרים להנהלה, ההצעות מאירופה, הקונצנזוס בצהוב והשילוב עם אבדיה וזוסמן. הקאמבק הגדול, מאחורי הקלעים

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים  13.08.19 - 12:37
תחילת כתבה

לפני עשר שנים וחודשיים, ילד עם חלום בשם עומרי כספי שמע את דייויד סטרן קורא בשמו בדראפט ה-NBA בסיבוב הראשון, כשסקרמנטו קינגס בחרה בו במקום ה-23 - וגרמה למדינה שלמה לשמוח בשמחתו: אחרי כל כך הרבה שנים, גם לישראל הקטנה יש שחקן בליגה הטובה בעולם. ומעונה לעונה, כספי הפך לשחקן לגיטימי במספר קבוצות. אלא שאחרי עשור, בגיל 31, ההרפתקה הגיעה לסיום. הילד חוזר הביתה.

כספי אמנם הוכרז באופן רשמי כשחקן מכבי רק היום, ה-13 באוגוסט, אבל החוזה בין בין הצדדים סוכם כבר לפני זמן רב וגם נסגר מהר מאוד. כספי ירוויח 1.1 מיליון דולר לעונה, בחוזה לשלוש שנים, כשבשנה הראשונה גם תהיה לו הטבת מס של תושב חוזר אחרי עשור. אחת הסיבות שבגללה ההודעה הרשמית נדחתה כל כך הרבה, היא העובדה שהשחקן ביקש לחתום אחרי תשעה באב.

השאלה המעניינת היא איך בכלל נולד הרעיון של להחזיר את כספי למכבי. עוד במהלך העונה שעברה, הבינו במכבי ת"א לאן נושבת הרוח. השנים האחרונות של הצהובים ביורוליג הן צלילה מתמשכת, כשבמקביל הקריירה של עומרי ב-NBA נראיתה ככזו שמגיעה לסופה. כפי שפרסמנו כבר בפברואר שעבר, הצהובים תכננו להציע לכספי חוזה עתק במונחים מקומיים, להחזיר אותו לישראל כסוג של מושיע. יחד עם עזרה במימון של חברת "פוקס", שכספי הוא אחד הפרזנטורים שלה, במכבי הבינו שהם יכולים, צריכים ורוצים לפתוח את הכיס - כדי לשלם את השכר הגבוה ביותר ששולם אי פעם לשחקן ישראלי במועדון.

מיותר לציין כי כספי הוא לא עוד שחקן במכבי. הוא אמור להתמנות לקפטן ולהתחמה שלו יש משמעויות רבות מכל ההיבטים. "עומרי כספי חוזר למכבי, הבטיחו מקומכם בהיכל בעונת 2020", זו היתה ההודעה שקיבלו האוהדים הצהובים הבוקר, ולא צריך פה יותר מדי פרשנות: ההחתמה של הישראלי הראשון ב-NBA היא הכלי השיווקי הטוב ביותר לקראת העונה הבאה - כוכב, ישראלי, שם גדול, שחקן שהקהל יכול להתחבר אליו - אחרי שנים שבהן הישראלים ניגנו כינור שני אצל האלופה. יחד עם כספי, במכבי מאמינים שכל המנויים יימכרו לקראת העונה הבאה, למרות הכישלון בעונות הקודמות, וגם ספונסרים נוספים ירצו להצטרך ולהיות מזוהים עם המותג.

במכבי, כידוע, לא כל ההחלטות מתקבלות פה אחד. במקרה של כספי זה היה סוג של קונצנזוס, אם כי אנשי ההנהלה הוותיקה היו אלו שדחפו יותר לכיוון המהלך. ברור שלהחתמה הזו היו מספר סייגים, בראשם מצבו הבריאותי של כספי, שלא שיחק כדורסל כבר חצי שנה. אבל לכולם במכבי היה ברור: לפחות כרגע, היתרונות הפוטנציאליים עולים על החסרונות הפוטנציאליים ולכן גם המו"מ היה מהיר יחסית.

ברמה המקצועית, במכבי מאמינים שכספי עדיין יכול לתרום. יאניס ספרופולוס מייעד לו את העמדה מספר 4, אם כי ייתכן שהוא ינוסה גם בעמדה מספר 3 בהרכבים מסוימים. במכבי מודעים לעובדה שכספי עלול "לדרוך על הרגליים" של הישראלים הצעירים - דני אבדיה ויובל זוסמן - אבל בתרחיש האופטימי רואים בו כחונך עבור השניים, במיוחד עבור אבדיה, שאמור לצאת בקיץ הבא לדראפט וגם להיבחר במקום גבוה.

מבחינת כספי, מכבי ת"א תמיד היתה נקודת מפלט. מקום לנחות בו אם וכאשר לא ימשיך ב-NBA. אבל כספי רצה להמשיך בארצות הברית כל עוד הוא יכול. אלא שהעונות האחרונות הביאו לירידה בערכו, כשבעיקר הפציעות היו בעוכריו. בשלוש העונות האחרונות הוא רשם 42 הופעות בממוצע לעונה, ובקיץ הזה חיכה להצעות - שבוששו להגיע.

כשכספי הבין שככל הנראה בעונה הבאה הוא לא יהיה בליגה הטובה בעולם - הוא שלח מסרים למכבי כי אם יחזור לאירופה, זה יהיה לקבוצה ממנה יצא ל-NBA, למרות התעניינות ממספר קבוצות נוספות ברחבי היבשת, כמו ארמאני מילאנו. מקורבים לעסקה מעידים שגם לאחר שהכל נסגר (אך לא נחתם רשמית), וכספי חזר לארה"ב לסידורים אחרונים, בסתר ליבו הוא קיווה לקבל הצעה מה-NBA לעונה נוספת. אבל אחת כזו לא הגיעה, וכספי ומשפחתו - שהתרחבה לפני כחודש עם הולדת הבת השניה - יחזרו לישראל, הפעם לא רק לביקור.

גם במכבי מודעים לעובדה שיש בעסקה הזו כמה סיכונים. השכר, החוזה הארוך, העבר רווי הפציעות והעובדה שמכספי יצופה להיות שחקן מוביל - תפקיד שאותו מעולם לא מילא ב-NBA. אבל כאמור, הצדדים החיוביים שבהחתמת הכוכב הגדול ביותר של הכדורסל הישראלי (אולי מאז ומעולם) עולים - לפחות כרגע - על כל הבעיות שעלולות לצוץ בדרך.