"אני לא מפחד מביקורת, לא באתי כדי להיות המושיע"

השיקולים בחזרה ("מכבי הייתה האופציה הראשונה, השנייה והשלישית"), הכבוד למאמן ("אהבתי את האמונה שלו בשחקן המקומי") והרצון לנצח בכל מחיר ("לא משנה כמה דקות אשחק"). כספי סיפר על התהליך שהשיב אותו למועדון נעוריו והבטיח: מרגיש 100% פיזית

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים  14.08.19 - 12:30
תחילת כתבה

יממה אחרי ההודעה ששינתה את פני הכדורסל הישראלי, עמרי כספי התפנה לדבר בגילוי לב על הכל. השחקן הישראלי המצליח בכל הזמנים בענף שהעביר לא פחות מעשור ב-NBA ומחזיק ברשותו גם בטבעת אליפות מהליגה הטובה בעולם, חתם אתמול (שלישי) במכבי תל אביב על חוזה לשלוש עונות, והיום הוא התראיין על התהליך שהוא עבר בקיץ הזה ועל התחושות והציפיות שלו לקראת העונה הקרובה.

ביום שיצאת, חשבת שיהיה מצב שתחזור ככה ובכזה מעמד?
"לא, לא קרוב אפילו. תמיד חשבתי שאני אחזור למכבי, אבל לא חשבתי שזה יהיה אחרי 10 שנים ועם קריירה כזאת. הכי טוב שזה ככה בלי לתכנן ושדברים פשוט קורים".

מה עבר עלייך כשראית שהצעות לא מגיעות ואתה נמצא בחוסר וודאות?
"חיפשנו דברים מאד ספציפיים גם כמשפחה וגם ברמה המקצועית. אחד הדברים שהיו חשובים לנו היה היציבות בשתי הרמות הללו. רצינו מקום ששואף לזכייה באליפות או בתחרות ברמה גבוהה. ברגע שלא הצלחנו למצוא את זה בקיץ הזה, אז... זו נקודה טובה להגיד תודה למכבי שחיכו כל כך הרבה זמן על ההחלטה לחזור לאירופה ולארץ. מכבי כמובן הייתה האופציה הראשונה, השנייה והשלישית".

כמה למשפחה היה חלק בהחלטה לבוא לכאן ולא לנסות למצוא קבוצה באירופה?
"למשפחה יש חלק חשוב בכל החלטה, בין אם זו המצומצמת ובין אם זו המורחבת יותר עם ההורים וכולם. ברגע שיש לך שתי בנות, פתאום סדרי העדיפויות משתנים ויש לך דברים אחרים לחשוב עליהם. אתה לא חושב על עצמך ועל הקריירה המקצוענית בלבד. יש דברים אחרים שצריך לקחת בחשבון, ומטבע הדברים הבית ומכבי כבית ענו על הרבה מההתוויות שרצינו לתת למשפחה".

כשהבנת שאתה לא חוזר ל-NBA, מכבי הייתה עדיפות ראשונה? או שהקשבת להצעות אחרות?
"כחלק מהכבוד לתהליך של בחירת קבוצה אתה צריך לתת את המקום לקבוצות אחרות להיכנס לתהליך הזה. זה כולל את הפלוסים והמינוסים לכל החלטה שאתה מקבל, בין אם זה המשפחה והמדינה, או מה אתה יכול לתת לקבוצה ומה היא יכולה לתת לך. צריך לתת חלק מזה לתהליך. כמובן שהקשבנו להצעות אחרות ובחנו את זה לעומק. אבל לא היה משהו... בחבילה הכוללת זה מה שהחלטנו לעשות בסוף".

יש לך את היכולת לשנות את סגנון המשחק אם צריך?
"תמיד הייתי ותמיד אהיה שחקן קבוצתי. זה מה שאני מאמין בו, לא מאמין באחד על אחד כי זה לא מוביל להישגים והצלחות. את חלק מהשינויים ברמת הכדורסל והמנטאליות שלי אצטרך לעשות ואעשה באהבה גדולה. אני עדיין מאמין בהנעת כדור ובתזוזה וזה מה שיוביל להישגים. אני חושב שאחד הדברים שהיו חשובים לי כשהגעתי זה לראות את הקבוצה שנבנתה ואת הצוות המקצועי. זה דברים שמאד מדברים אליי".

חושב על זה שאולי תשמע ביקורות שלא שמעת בשנים האחרונות?
"כחלק מהתהליך שהחלטנו לחזור ארצה הנושא הזה כמובן עלה. צריך לכבד את התהליך ולבחון את הדברים הטובים והפחות טובים. מצד שני, גדלתי פה, שיחקתי בנבחרות לאורך שנים, ואני לא מפחד מביקורת כזו או אחרת. כמו שאמרתי תמיד - אני לא בא להיות המושיע. זה לא מי שאני באופי ולא ברמת הכדורסל, אני לא רוצה להידמות ככזה".

"אנחנו חלק מקבוצה במערכת שגדולה מכל שחקן שהיה פה, שמשחק פה או שישחק פה בעתיד. כשמסתכלים על דברים בצורה כזאת אז צריך לשים את הדברים בפרופורציה הנכונה. יש לנו קבוצה טובה ומוכשרת, יש הרבה עבודה והמון קבוצות להתמודד איתן. תהיה תחרות מעניינת ומאתגרת. כולנו בסירה הזאת יחד".

לא שיחקת חצי שנה, באיזה כושר אתה?
"אני בכושר סביר לשלב הזה של הקיץ. מתאמן בצורה מלאה, מרגיש מצוין. עשיתי בדיקות רפואיות והכל נראה טוב. אני כבר מתרגש להתחיל עם האנרגיה והדברים מסביב לזה, נותנים לי פוש לעבוד יותר קשה. מרגיש 100% מבחינה פיזית".

על מה דיברת עם יאניס ספרופולוס?
"אחד הדברים שאהבתי אצלו זה הישירות שלו והאמונה בשחקן המקומי. זה משהו שהוא הבהיר גם ביוון וגם ברוסיה. הוא מאמין שצריך לתת צביון מקומי לקבוצה והם יובילו אותה. האחריות שלנו כשחקנים זה ללמד ולהתוות דרך והבנה מה זה מכבי. החבר'ה החדשים צריכים להיכנס למערכת ולהבין מה זה הווינריות והמצוינות, איך הקהל רואה את הקבוצה ומה הוא דורש וכן הלאה. יאניס לאורך כל התקופה הזאת שדיברנו הוא נתן לי את ההרגשה הכי אמיתית של להיבנות ולהיות חלק ממשהו באמת אמיתי".

בפעם שעברה במכבי היה לך חוזה דקות. מה קורה אם הפעם לא תשחק הרבה?
"אני חושב שזה היופי בקבוצה. אחד הדברים שאני תמיד אומר ושהכי מעניין אותי זה לנצח. לא מעניין אותי בכלל מי ישחק וכמה ואיך. אני לא במקום הזה בקריירה. אני חושב שזה די ברור מה יש לי לתת על המגרש. מצד שני אנחנו כל כולנו למטרת הקבוצה".

מה יש באירופה השנה שכל כך הרבה שחקנים נמשכו לשם?
"הרבה חבר'ה מתחברים לקונספט של להוביל קבוצה, ללכת לכל משחק כאילו זה חיים ומוות. הנאה יותר מהתהליך מאשר להיות עוד שחקן בקבוצה ב-NBA. העונה שם היא ארוכה ואינטנסיבית, מכל מיני בחינות. ברגע שיש אפשרות להתמודד באירופה ברמות הכי גבוהות אז זה הכי כיף שיש".

מכבי שווה טופ-8 ביורוליג?
"מבחינת מכבי אני לא מכיר איזהשהו מונח אחר מאשר להיות הכי טוב. די פשוט ואמיתי. המועדון הזה לימד אותי מה זה ווינריות ומה זה שאיפה וחתירה לניצחון בכל משחק. זה לא משהו שהשתנה או ישתנה בעתיד. אם נהיה בטופ-8 או בפיינל פור או לא נעשה שום דבר, רק הזמן יגיד. אני יודע שיש לנו קבוצה מוכשרת, מאמן מצוין, יש הרבה עבודה לפנינו ויש אפשרות לעשות דברים יפים ביחד. אבל זו הבנה שכולנו צריכים להיכנס לתוך המערכת ולהפוך אותה לטובה מסך כל החלקים. אם נעשה את זה, אז אפשר לעשות דברים יפים".