ליגת העל - בתום העונה הסדירה 2021/2022
קבוצה מש’ נצ’ הפסד % נק’
1 הפועל ירושלים 0 0 0 0
2 מכבי ת"א 0 0 0 0
3 בני הרצליה 0 0 0 0
4 הפועל חולון 0 0 0 0
5 גליל עליון 0 0 0 0
6 הפועל חיפה 0 0 0 0
7 הפועל ת"א 0 0 0 0
8 גלבוע גליל 0 0 0 0
9 הפועל אילת 0 0 0 0
10 נס ציונה 0 0 0 0
11 הפועל ב"ש 0 0 0 0
12 עירוני קרית אתא 0 0 0 0
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מכביסט: כך נסגרה הארכת החוזה של יאניס ספרופולוס

המשפחה שהצטרפה, תמימות הדעים בהנהלת מכבי ת"א והמבחן שהמאמן היווני עוד צריך לעמוד בו. הסיפור המלא

רועי כהן
רועי כהן  15.12.19 - 16:17

מכבי ת"א אמנם הודיעה על הארכת חוזהו של יאניס ספרופולוס היום (ראשון), אבל כבר בסוף העונה שעברה הרגישו בקבוצה שיש התאמה בין הצדדים והם בשלים להמשיך את ההתקשרות. למרות זאת, ראשי המועדון רצו לראות איך העונה הנוכחית תתחיל ולאן ילכו הדברים. אחרי ניצחון החוץ על אולימפיאקוס, נפל הפור. בשבוע האחרון נחת בישראל אחיו, ג'ורג', שמשמש גם כסוכן שלו והפרטים בין הצדדים נסגרו.

במועדון העריכו שייתכן והמגעים יקחו זמן רב יותר, גם בגלל מצבו הרפואי של אחד מהבעלים, דייויד פדרמן, אבל הסיכום היה חד ומהיר, כשבהסכם החדש המאמן הפך למאמן בעל השכר הגבוה ביותר בתולדות מכבי ת"א - 750 אלף דולר לעונה. 

במכבי ת"א חיכו זמן רב למאמן בעל שיעור קומה שיצליח להחזיק את המערכת וייחסו את חוסר ההצלחה בשנים האחרונות בתחלופה הרבה מאחורי הקווים ובכך שלא מצאו את האיש הנכון. ספרופולוס נכנס מושלם למשבצת. מהר מאוד היווני הבין את האתוס המכביסטי, מהסיפורים על יד אליהו הישן ועד המילים בעברית שהוא זורק בראיונות ובקטעים שמפרסמת הקבוצה ומדליקים את האוהדים.

אנשים שמכירים אותו טוענים כי מדובר במענטש, ללא גינונים וללא התנשאות. כזה שמדבר עם אחרון האוהדים בגובה העיניים וללא דיסטנס. האוהדים יודעים להעריך אדם כזה ואף זיכו אותו בקריאות "יאניס, יאניס" במשחקים האחרונים. העובדה שמכבי ת"א עדיין לא הפסידה בבית העונה ביורוליג בוודאי לא מזיקה.

בקרב ההנהלה של מכבי ת"א מדובר בקונצנזוס, אולי הגדול ביותר בשנים האחרונות. בעבר היו קולות בקרב ראשי המועדון שהיו מותחים ביקורת על מאמנים, גם הגדולים ביותר שעבדו במועדון. היום לא תשמעו כאלה. גם הפסד להפועל ירושלים בגביע, שבעבר היה גורם להיסטריה במועדון, התקבל בהבנה בגלל תמימות הדעים סביבו והעונה האירופית הטובה.

ספרופלוס עצמו כבר מרגיש בבית בישראל. את חצי העונה שעברה הוא בילה פה ללא משפחתו, אבל אשתו וילדיו, אחד מהם מתאמן עם מחלקת הנוער של מכבי ת"א, הצטרפו אליו בתחילת העונה הנוכחית במה שמהווה עוד הצהרת כוונות מצדו. המאמן היווני אף התלונן שבגלל חוקי הזרים בישראל, בנו לא יכול לשחק בליגת הנוער.

עם זאת, לספרופולוס עדיין יש עקב אכילס גדול שהוא צריך להתגבר עליו: היכולת לנצח משחקי מאני טיים צמודים. אחרי הקאמבק בעונה שעברה הגיעו הפסדי הבית לאנאדולו אפס וז'לגיריס קובנה וחיסלו את סיכויי העלייה של המועדון ובנוסף, הוא הודח פעמיים מהגביע והפסיד בגמר גביע ווינר להפועל ירושלים. מדובר במבחן משמעותי עבור היווני כדי להיכנס לרשימת המאמנים הגדולים שעברו בצהובים.

מבחינת הסגל, ספרופלוס היה רוצה להשאיר את סקוטי ווילבקין מעבר לעונה הנוכחית, אך בקבוצה מבינים שיהיה קשה להחזיק את מי שנחשב כעת לאחד הגארדים הטובים באירופה. היווני גם מעריך מאוד את יובל זוסמן ורואה בו עוגן ישראלי לשנים הבאות, במיוחד לנוכח העובדה שדני אבדיה צפוי לצאת לדראפט בתום העונה. אלייז'ה בראיינט, טאריק בלאק ואות'לו האנטר יהוו בסיס גם להמשך בתקווה לעשות עוד צעד קדימה בעונה הבאה.