"אבדיה יכול להיות הטוב ביותר שייצא מהדראפט"

ההתאמה ל-NBA ("מתאים ליותר חמישיות מאחרים"); הניסיון שצבר ("יזרז את שילובו"); תקרת היכולת ("יהיה מיוחד אם יצמח כגארד"); ושני הסנט של דרק וויליאמס ("מרגיש את המשחק ומלא ביטחון"). ב-ESPN הציתו את הדמיון עם ניתוח מעמיק על כישרון מכבי ת"א

מערכת אתר ערוץ הספורט  11.02.20 - 17:06
תחילת כתבה

בתחילת העונה נראה היה שדני אבדיה עדיין לא בשל לליגה של הגדולים. הפיזיות לא הספיקה לרמת יורוליג, הביטחון העצמי היה נמוך וגם דקות המשחק איחרו להגיע. אבל לאחרונה - אולי בזכות מכת הפציעות ואולי לא - הכוכב בפוטנציה מתחיל להזכיר, ולו במעט, את אבדיה ההוא מהעתודה. ואם תהיתם, גם ההייפ מעבר לים גדל בהתאם. גם מייק שמיץ, כתב הדראפט של ESPN, לא נותר אדיש והתייחס היום (שלישי) להתקדמות של הנער בטור שכל כולו מוקדש לו.

"עד היום, כשהסקאוטים נשאלו מי שלושת הפרוספקטים המובילים בדראפט, התשובה הייתה אנתוני אדוארדס, לאמלו בול וג'יימס וויסמן - אבל גם דני אבדיה ראוי לקחת חלק בשיחה הזו", פתח שמיץ את הטור הניתוחי. "הפורוורד בן ה-19 משחק תפקיד משמעותי במכבי ת"א במסגרת היורוליג, ויש לו סיכוי גדול לסיים כשחקן הבכיר במחזור הנוכחי".

"יש לו סייז נהדר והוא 'מרגיש' את המשחק בצורה נהדרת", הוסיף שחקנה של פנר, דרק וויליאמס, שנבחר בעצמו במקום השני בדראפט. "יש הרבה שחקנים מוכשרים בכל העולם, אבל מה שמבדיל אותו מאחרים זה הביטחון הגדול ואיי-קיו הכדורסל".

מיד לאחר מכן, המשיך שמיץ וניתח את יכולותיו של אבדיה. "בעשרת המשחקים האחרונים שלו, אבדיה קלע 18.1 נקודות, קטף 8.1 ריבאונדים ומסר 3.2 אסיסטים בכל 40 דקות על הפרקט. בנוסף, הוא זרק ב-65% ל-2 ו-42% מחוץ לקשת. הוא קנה את מקומו כשומר, קלעי ויוצר ביורוליג - כשבמקביל הוא משתלב יותר ויותר כ'פליימייקר'".

זה לא סתם ששמיץ החליט לכתוב טור שמוקדש לאבדיה, שכן לאחרונה הוא העביר חמישה ימי סקאוטינג יחד עם הפרוספקט של מכבי ת"א, תוך שהוא צופה באימוני הקבוצה, אימונים אישיים ומשחקים. את הטור עצמו, שמיץ חילק לשלושה חלקים: התאמה ל-NBA, ניסיון ותקרת יכולת.

התאמה ל-NBA
בחלק הראשון, שמיץ הסביר תחילה את עמדתו - או חוסר עמדתו - של אבדיה. "הוא שחקן שיכול לשחק בכמה עמדות, ולשמור בכמה עמדות. הגודל שלו והשיפור בהגנה משחקים תפקיד גדול בוורסטיליות הנשחקת שלו. הוא נראה פחות 'נוזלי', וכתוצאה מכך הוא מצליח לתת קונטרה ליריביו בפוסט. הוא עדיין נוטה לעשות עבירות ומתקשה במשמעת ההגנתית, אבל יש לו פוטנציאל הגנתי גבוה".

"בליגה הישראלית הוא מראה יכולת להתקיף שומרים גבוהים ולהגביר את הקצב", המשיך שמיץ. "הוא יכול ליצור במעבר, לקלוע מ'קאץ' אנד שוט' או לייצר נקודות בפוסט. הוא אפילו משחק כגיבוי בעמדת הפוינט גארד בעקבות הפציעות של מכבי ת"א. אבדיה עדיין צריך להראות יציבות מחוץ לקשת, לשפר את הובחלת הכדור שלו ואת הקליעה מהעונשין (53.7% העונה), אבל בליגה שדורשת גיוון בעמדות יותר מתמיד - אבדיה מתאים ליותר ליינאפים מאשר כל מועמד אחר בדראפט, והוא לומד זאת בליגה השנייה בטיבה בעולם. אדווארדס היחיד שמתקרב אליו בנושא הזה".

ניסיון
בניגוד לשחקני הקולג'ים, אבדיה ייכנס לליגה עם ניסיון בליגה של הגדולים, ביורוליג. "הוא יגיע ל-NBA עם מעל 1,000 דקות ביורוליג ובליגה הישראלית", הסביר שמיץ. "הליגה הישראלית אמנם לא תחרותית עד כדי כך, אבל לקבל דקות משמעותיות מול בתי הגידול של היורוליג תזרז ללא שאלה את ההשתלבות שלו ברמה הגבוהה".

וויליאמס הוסיף על דבריו של כתב ESPN ואמר: "אין פערים כל כך גדולים בין היורוליג ל-NBA בכל הנוגע לכישרון. היכולת לשחק ברמות הגבוהות ביותר בגיל כה מוקדם מכינה את השחקנים האירופיים בצורה נהדרת ל-NBA". אחריו, שמיץ המשיך וסיפר על ההופעה המרשימה של אבדיה עם נבחרת העתודה באליפות אירופה: "הוא יודע איך לשחק באווירה לחוצה, כשכל פוזישן חשוב וטעות הגנתית אחת מזכה אותך במקום על הספסל".

רצפת ותקרת היכולת
"בדראפט שטומן בחובו לא מעט חוסר וודאות, אבדיה נראה כמי שמחזיק בשילוב הטוב ביותר של היכולת הנוכחית ותקרת היכולת", כתב שמיץ. "במקרה הכי גרוע, הוא קומבו פורוורד שיכול להרים שלשות פתוחות, לשמור על העמדה שלו ולזוז ללא הכדור. גם אם הוא לא יתייצב כקלע - סימן שאלה גדול בקרב רבים - יש מקום לשחקנים מסוגו בליגה. הזהירים יותר ישוו אותו לדריו סאריץ', כששיחק בפילדלפיה".

"מה שיכול להפוך את אבדיה למיוחד באמת, זה אם ישפר את היכולות שלו עם הכדור ויצמח כגארד", הוסיף שמיץ וסיכם. "כוונון עדין לשליטה בכדור ולפול-אפ ג'אמפ שוט שלו, תהיה המפתח. במבט קדימה, הסקאוטים יבחנו בזכוכית מגדלת את כמות הדקות שייקבל כשסקוטי ווילבקין ויובל זוסמן יחזרו למגרשים. אם אבדיה אכן ימשיך לקבל תפקיד בכיר במכבי ביורוליג, קשה לדמיין סיטואציה בה יהיה מחוץ לטופ חמש ביוני הקרוב".