כספי: "הסגר? בקשה שהיא לא אנושית ושערורייתית"

המאבק בין השחקנים למנהלת נמשך. בעוד חבריו עוקצים ברשתות החברתיות, כוכב מכבי ת"א פרסם הודעה רשמית: "מוכנים לעשות מעל ומעבר, אבל אתם מעמידים אותנו בסיכון". גורמים במנהלת הגיבו בחריפות: "לא הבידוד מסכן את השחקנים, אלא היציאה למועדונים"

רועי כהן
רועי כהן  05.06.20 - 14:39
תחילת כתבה

זה התחיל בציוץ תמים, נמשך עם תגובה זועמת והפך למלחמה קרה בין מנהלת הליגה לשחקנים בכלל, ולשחקני מכבי ת"א בפרט. היום (שישי), בעוד חבריו לקבוצה עוקצים פעם אחר פעם ברשתות החברתיות, עומרי כספי פירסם הודעה רשמית בנוגע למתווה החזרה למגרשים: "הסגר? בקשה מוגזמת, לא אנושית ושערורייתית".

כספי, כזכור, היה עד לשיחה שחקני מכבי ת"א עם פרופסור איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות. באותה שיחה, העלו השחקנים את הקשיים שעיקרם במתווה הבידוד עליו הוחלט - והובטח להם שהדברים ילקחו בחשבון וייתכן שיהיו הקלות בהגבלות. אלא שמאז ועד היום, לא חל שום שינוי רשמי בהנחיות משרד הבריאות.

"אני מדבר ממקומי כקפטן נבחרת ישראל ומכבי ת"א, ומקווה שדעתי ודעתם של חלק מהשחקנים תקלח ברצינות בה אנו מכבדים את הליגה או את המקצוע שלנו", פתח כספי את דבריו. "דיברתי בפורומים השונים על כמה חשובה החזרה לשגרה, מכל הבחינות. חשוב לעשות הפרדה מוחלטת בין חזרה לשגרה עסקית - הכוללת מסכות, ריחוק חברתי וכו' - לבין חזרה לשגרה של ספורטאים, שמתחרים עם מגע באופן יום-יומי".

"השחקנים פה בכדי לשחק כדורסל", הבהיר כספי. "אנחנו מבינים את המצב ומוכנים לעשות מעל ומעבר בשביל המשחק שאנחנו כל כך אוהבים, ושהמדינה זקוקה לו. אבל, יש שתי בעיות אקוטיות שבעיני כדי לפתור כדי שנוכל לחזור לשחק בצורה הכי בטיחותית בנסיבות הקיימות".

"הבעיה הראשונה היא הסגר של שחקני הליגה לחודשיים הקרובים", פירט הפורוורד הפצוע. "מדובר בבקשה מוגזמת לחלוטין של מנהלת הליגה, שדורשת כי שחקניה ישהו בבידוד ללא יכולת לצאת החוצה כדי לקנות מצרכים, לרכוש תרופות מבית המרקחת או אפילו לרדת עם הכלב לטיול מתחת לבית. אלו הנחיות קשות יותר מאלה שהוצבו בפני כלל הציבור במהלך תקופת הקורונה, והיא לא אנושית מאף בחינה".

"בנוסף, הצוות המקצועי והרפואי שנמצאים מסביב לקבוצה אינם נמצאים בבידוד הנ"ל על אף הימצאותם באופן יום-יומי עם השחקנים", הוסיף כספי. "ספורטאים נמצאים תחת לחץ בלתי רגיל, לצפות מהם להיות בבידוד מוחלט - בייחוד היום, כשהשיח על בריאות נפשית ומנטלית מתקדם - זו דרישה שערורייתית".

"הבעיה השנייה, היא נושא בדיקות השחקנים. ביצוע בדיקות שגרתיות לכלל השחקנים והצוות המקצועי הינה אחריות הליגה - זהו הליך מקובל בכל עולם הספורט בימים אלה. הדרישה לעבור חודשיים מלאים ללא בדיקות היא אבסורדית, ומעמידה לא רק אותנו בסיכון, אלא גם את המשפחות שלנו והאנשים הקרובים אלינו".

"שמעתי טיעון - ואני מקווה שהוא לא נכון - לפיו הקבוצות אומרות ששחקן שהתנאים הללו לא יתאימו לו, רשאי לעזוב ויגיע שחקן אחר במקומו. זו טענה שמזכירה טענות ממשטרים אפלים וכולי תקווה שלא נגיע למקומות האלה. אני לא יודע מה הליגה או השחקנים יחליטו בשבוע הקרוב, אבל יש פה דאגה אמיתית לשחקנים ולמשפחותיהם, שנמצאות בסיכון בלתי רגיל. אני מקווה שהמנהלת תתייחס בכובד ראש לטענות והבקשות הללו, בכדי שכולם ירגישו בנוח עם החזרה למגשים".

גורמים במנהלת הגיבו בחריפות להודעה של כספי ואמרו: "טועה כספי, מה שמסכן את השחקנים זה לא הבידוד, אלא היציאה למועדונים. אף אחד לא מכריח אותו לשחק,  ובטח לאור העובדה שכבר הודיעו שעקב החלמתו הוא לא ישחק. ההנחיות הן לא של המנהלת, הן של משרד הבריאות, ונקווה שלאחר השיחה עם פרופסור גרוטו הוא יקל במידת האפשר את תנאי הבידוד. מעניין שבכדורגל יש 14 קבוצות, בדיוק באותם תנאים, ומהם לא שומעים כל כך הרבה תלונות כמו של כספי וחבריו לקבוצה".