יאניס: "זאת הייתה אחת העונות הקשות בחיי"

מאמן מכבי ת"א חגג בצורה מאופקת. אמארה: "המשימה הושלמה"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  28.07.20 - 23:18
תחילת כתבה

זה היה כל כך קשה, כל כך כואב וכל כך מתיש - אבל בשורה התחתונה: מכבי ת"א גברה על מכבי ראשל"צ וזכתה באליפות המדינה בפעם ה-54 בתולדותיה. רגע אחרי, ועוד לפני שהחלו החגיגות המתונות ברוח התקופה, הצהובים התפנו לסכם את העונה המטורפת שעברה עליהם.

"לא רק הלילה הזה היה קשה, אלא כל התקופה", סיכם יאניס ספרופולוס. "שיחקנו בזמן המגפה וזה לא התנאים שציפינו להם. זו הייתה עונה מטורפת, מצב מטורף, לכל הקבוצות היו בעיות. לא קל לשכנע את השחקנים שהכל טוב, בטוח ומוגן - הם בני אדם. בצד של הראש תמיד ידענו שמשהו רע יכול לקרות, אבל למזלנו הכל עבר בצורה טובה למרות הפציעות".

כשנשאל האם הוא זוכר כמה פציעות בכלל היו למכבי העונה, ענה מאמן הצהובים: "שיחקנו ללא 8 שחקנים פצועים מתחילת העונה, זו קבוצה שונה לחלוטין, אבל השחקנים שלנו הראו אופי. לא שיחקנו כדורסל טוב, אנחנו יודעים, אבל למשחקים הכי חשובים הגענו. מול הפועל ירושלים שיחקנו שני משחקים טובים, המשחק השלישי מול הפועל ת"א שהיה חשוב מאוד היה טוב, חצי גמר והגמר היו טובים".

בנוגע למשחק, הוסיף: "היה לנו חשוב לפתוח היום עם הרכב גבוה, זה קצת הפתיע את היריבה. זה הביא לנו כוח הגנתי לעצור את הנשקים שלהם, לכן היה לנו חצי ראשון נהדר. ידענו שזו קבוצה טובה שתנסה להגיב, הם עשו הרבה מהלכים אינדיבידואליים טובים, אבל ראשון היא קבוצה שמשחקת כדורסל קבוצתי והכרחנו אותם לשחק אחד על אחד. זה מה שניצח לנו את המשחק. כל הכבוד לשחקנים, זה לא היה קל".

"גם עבורי זו הייתה חוויה, זו פעם ראשונה כמאמן שאני חווה קשיים ובעיות כאלה. השחקנים היו בבית חודשיים וחצי, הם חוו מתח מנטאלי ודיכאון בגלל שאמרו לכולנו להישאר בבית במרץ ואפריל, לכן כל הכבוד להם. זה מאוד קשה".

"שאלתי את אמארה על האליפות, הוא אמר שהוא לא זוכר מתי הייתה הפעם האחרונה, לכן הוא היה במוטיבציה מאוד גבוהה", סיכם יאניס. "הוא רצה מאוד את התואר הזה, כשראשון חזרה ברגעים המכריעים הוא דחף אותנו לניצחון. היה לו משחק נהדר, עם הניסיון והאיכויות שלו הוא עזר מאוד, כל הכבוד גם לו".

ומה לגבי העונה הבאה? ספרופולוס ענה: "כספי תחת חוזה, יש לנו למעשה שמונה שחקנים תחת חוזה. נשב למו"מ גם עם מי שסיימו חוזה. אני רוצה להשאיר כמה שיותר שחקנים, ככל שאנחנו יכולים. ההנהלה והבעלים עובדים מאוד קשה בהתאם למצב, המצב הכלכלי לא קל לכולם, אבל אנחנו נעשה את המירב כדי להשאיר את הקבוצה שלמה ככל שאפשר. אנחנו רוצים לשמור על הבסיס, על השחקנים המרכזיים, וליצור המשכיות - ככה נוכל לבנות את המשחק שלנו ולהשתפר משנה לשנה".

אמארה סטודמאייר, ה-MVP של הפיינל פור, הוסיף: "אני מודה, לא ציפיתי לזכות ב-MVP. שיחקתי הכי קשוח שאני יכול והכי טוב שאני יכול, אבל זה היה משחק קבוצתי נהדר, כולם שיחקו טוב. הצוות הכין אותנו נהדר וזכיתי במצטיין. נשארנו ממוקדי מטרה ברוב שלבי העונה, חלק מהשחקנים התאמנו קשה במהלך הבידוד כדי להיות מוכנים, וזה השתלם".

"זה קשה", הוסיף כוכב ה-NBA בעבר. "להיות בבידוד זו סיטואציה לא פשוטה עבורנו, אבל הכי חשוב שנשארנו מפוקסים במטרה. ידענו מה הסיבות לחזור, רצינו לשחק ולזכות באליפות - והמטרה הושלמה".

"זו הייתה העונה ה-18 שלי כשחקן מקצועי בכדורסל", הוסיף אמארה. "אני שומר על כושר, מתאמן מאוד קשה ונשאר מוכן. כשאתה עושה את זה, הכל אפשרי. העתיד? נראה, העתיד נראה טוב בינתיים, אני רוצה כרגע לחגוג".

מעט לפני האליפות קבוצת הכדורסל מכבי אלקטרה ת"א. נרתמו מכבי תל אביב בראשות המאמן יאניס ספרופולוס והיו"ר שמעון מזרחי והשחקן דני אבדיה, למען פרויקט "ילקוט לכל ילד" בעמותת "יד -ביד" בראשות הרב יעקב גלויברמן המעניקה באהבה ילקוטים ומכשירי כתיבה לאלפי תלמידים במצוקה בכל רחבי ישראל. להשתתפות לחצו כאן