קרן השתלמות: הכירו את מקס היידגר

שאף להפוך לבנקאי וסבל מפציעות שגרמו לו לשקול את המשך הקריירה שלו, אבל מקס היידגר מגיע למכבי תל אביב במלוא המרץ. המהירות המסחררת של המשחק שלו בתוספת הקליעה והחדירה הטובות מול ההגנה הבעייתית. האם הצהובים ירוויחו שחקן לעתיד?

רועי כהן
רועי כהן  22.09.20 - 13:37
תחילת כתבה

זה הגיע משום מקום, אבל למכבי תל אביב יש רכש חדש ומסקרן: מקס היידגר הצטרף לשורות האלופה כחלק מהבנייה שלה לעתיד. אז מיהו הגארד המתאזרח ומה הוא יכול להעניק לצהובים? הניתוח לפניכם.

היידגר נחשב לשחקן אלמוני שלא הרבה אנשי כדורסל שמעו עליו או מכירים אותו. הוא נולד ב-5 ביוני 1997 בלוס אנג'לס. הוריו, איימי וקלאוס, היגרן לארה"ב מגרמניה, איימי הינה יהודיה, בעלת מותג קוסמטיקה יוקרתי בארצות הברית וקלאוס היה גולש סקי מקצועי באוסטריה. היידגר עצמו דובר גרמנית ברמת שפת אם, כמובן לצד אנגלית. כשהגיע לאוניברסיטת סנטה ברברה, תיכנן בהתחלה לשחק כדורסל לצד לימודיו בכלכלה עסקית והשאיפה המקורית שלו היתה להפוך לבנקאי ולהיכנס לעולם ההשקעות, אך קריירת הכדורסל שלו צברה תאוצה עם מספרים יפים והישגים לא רעים בכלל גם עבור שחקן ממכללה קטנה בדיוויז'ן 1. למרות זאת, מספר פציעות מהן סבל גרמו לו לשקול לוותר על קריירת הכדורסל.

"קשה למצוא את האיזון לזמן הפנוי כי לפעמים אני רוצה להירגע ולבלות, אבל קשה לעשות זאת עם הלימודים, המחוייבות בכדורסל והזמן שצריך לעבוד על המשחק לבד", הסביר. "זה מקשה עליי מאוד משום אני לא פנוי לשום דבר אחר עד שש או שבע, בעיקר במהלך העונה".

מבחינה סטטיסטית, שנתו הטובה ביותר בקולג׳ היתה דווקא שנת הסופמור שלו (השנה השנייה), עם 19.1 נק׳ ו-40% לשלוש ב-32 דקות. בשנה האחרונה שלו רשם 16 נק׳, 3.2 אס׳ ו-36% מעבר לקשת. את עיקר הנקודות שלו הוא צובר בחדירות או מקליעה לשלוש, בעיקר מהצד השמאלי של קשת השלוש. על פי פלטפורמת הסטטיסטיקה המתקדמת Instat, מדובר בשחקן פיקנרול לא רע, וכמעט 30% מהנקודות שלו מגיעות ממצבי פיקנרול.

צפייה בביצועיו מלמדת על שחקן שאוהב לשחק את המשחק במהירות מסחררת, לטוב ולרע. הוא אוהב התקפות קצרות, שההתקפה מגיעה לפואנטה בתוך 10 עד 14 שניות, דבר שמצד אחד מקשה על ההגנה להתארגן ולקרוא את ההתקפה, אך מצד שני מוביל לבחירת זריקות לא טובה ולמשחק מבולגן.

ברמה ההגנתית ניתן להבחין כי הצעד הראשון המהיר שהוא נהנה ממנו כל כך בהתקפה, לא ממש עושה את העבודה בהגנה והשחקנים שעליהם הוא שומר עוברים אותו די בקלות. גם מסגרת הגוף הקטנה שלו, 1.90 מ׳ על 82 ק״ג, מקשה עליו להיאבק בחסימות ולעיתים הוא "לא מוצא את עצמו" בחילופים ההגנתיים.