ליגת העל - בתום העונה הסדירה 2021/2022
קבוצה מש’ נצ’ הפסד % נק’
1 הפועל ירושלים 0 0 0 0
2 מכבי ת"א 0 0 0 0
3 בני הרצליה 0 0 0 0
4 הפועל חולון 0 0 0 0
5 גליל עליון 0 0 0 0
6 הפועל חיפה 0 0 0 0
7 הפועל ת"א 0 0 0 0
8 גלבוע גליל 0 0 0 0
9 הפועל אילת 0 0 0 0
10 נס ציונה 0 0 0 0
11 הפועל ב"ש 0 0 0 0
12 עירוני קרית אתא 0 0 0 0
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

אור בקצה המנהרה: מאחורי הקאמבק של גלבוע

החוב, הייאוש והסיוע שטרף את הקלפים. על היממה הדרמטית

רועי כהן ועמרי מנהיים  29.07.21 - 19:32

היממה העמוסה שעברה על הפועל גלבוע/גליל כמעט והסתיימה בצורה די עצובה, אבל אפשר להבין למה. זה סיפור על קבוצה שהגיעה למקומות הכי גבוהים בכדורסל הישראלי, כולל סגנות האליפות רק בעונה שעברה, אך התדרדרה למצב של התפרקות באופן הכי טראגי שיש, חודש ימים בדיוק אחרי שהבעלים חיים אוחיון הלך לעולמו.

התסבוכת החלה יום אחד לפני תחילת הפלייאוף. בזמן שחיים מנהל מאבק עיקש במחלתו, משפחת אוחיון נדהמה לקבל מכתב מבית המשפט שפסק כי הפועל גלבוע/גליל מחויבת בתשלום חוב למס הכנסה המוערך ב-5 מיליון שקלים. המשפחה הגישה ערעור מיידי וביקשה עיכוב ביצוע בשל מצבו הקשה של חיים, אך עורכי הדין בצד השני הגיבו לטענות בזלזול והערעור נדחה. כך נוצר בור של מיליוני שקלים למועדון הצנוע מגן נר.

"זה פשוט הזוי", מסביר אחיו של חיים, פיני אוחיון, "הוא בא כפילנתרופ, הוא רק נתן ונתן, מעולם לא הכניס שקל לכיס, אז איך יכול להיות שמס הכנסה דורש סכומים כאלה? כל הסיפור הזה נפל עלינו כרעם ביום בהיר. קודם החוב, אחר כך מותו של חיים שלא הספקנו אפילו להתאבל עליו - ועכשיו ההודעה על סיום פעילות הקבוצה. זאת מכה אחרי מכה".

הרוכש המיועד: השקעה לעשר שנים
עוד לפני מותו של אוחיון, התנהלו מגעים למכירת הקבוצה. הרוכש המיועד היה גדעון ידין, בעלי חברת התעשייה "גבעסול", שאף שימשה כאחד הספונסרים בעונה החולפת. אחר לכתו של אוחיון, המגעים הפכו לממשיים, כולל התחייבות של ידין להעמיד תקציב יציב וראוי בכל עונה למשך עשר השנים הקרובות. ואכן היה נדמה שגלבוע הולכת לקבל בעלים חדש, העתיד היה נראה מבטיח.

אלא שאז גילה ידין את עניין החוב למס הכנסה. כתוצאה מכך, ביקש לקבל את הקבוצה "עם דף חלק" וקיווה שבתמורה להתחייבות ארוכת טווח מצידו, משפחת אוחיון תדאג לעמוד בכל התחייבויות הקבוצה עד הרגע שהיא תעבור לידיו. כשהבין שזה ככל הנראה לא יקרה, הודיע כי הוא מוותר על אפשרות הרכישה, וכך השתלשלות האירועים הובילה להודעה המצערת הבוקר.

פיני אוחיון מסביר: "חשוב שיבינו - זה לא שאנחנו מחזיקים אצלנו כסף ומצפים שמישהו ישלם במקומנו. חיים היה היחיד שניהל את הקבוצה, העולם הזה של ניהול הספורט הוא זר ולא מוכר לאף אחד מבני המשפחה שהוא השאיר אחריו. אין לנו את הידע, אין לנו את הכלים, אבל יש לנו אחריות גדולה מאוד כלפי אלמנתו תרצה, שלא לבוא ולומר לה 'תשמעי, לא הספקת להתאבל אבל בואי תשלמי מיליונים על משהו שאת כלל לא מבינה בו'. היא אמנם היתה שותפה של חיים, אבל בכל מה שקשור לספורט היא תמכה בו ברמה הרגשית והמוראלית, מעולם לא היתה לה נגיעה לעסק".

סיבה לאופטימיות
ברקע הדברים, במועצה האזורית גלבוע לא הפסיקו לעבוד מסביב לשעון כדי להציל את הקבוצה. כאן המקום להבהיר: גלבוע/גליל היתה בבעלות פרטית ולא של המועצה, ולכן למועצה מעולם לא היתה אפשרות לקבל את הקבוצה לידיה. בינתיים, הדדליין לרישום הקבוצה באיגוד הכדורסל ובמנהלת הליגה עבר, ונראה היה כי הקבוצה אכן תפסיק את פעילותה - עד לטוויסט שנוצר בעלילה.

מאז הפרסום הבוקר, במועצה קיבלו כמה פניות מגורמים שהכדורסל בצפון יקר לליבם, וקיוו כי אולי יתחיל מהלך שיוביל להצלת הקבוצה - אך כל משקיע אופציונלי ביקש את אותו "דף חלק". אלא רגע לפני שהתייאשו, בצל הקושי בניסיון להציל את הקבוצה, יצאה ההודעה המפתיעה: "קבוצת גבעסול לקחה על עצמה לסייע לקבוצה, להמשיך ולקיים את המועדון ואת המסורת שהנחיל חיים אוחיון ז"ל לטובת תושבי האזור בשיתוף המועצה, תוך טיפוח ספורטאים ישראלים צעירים ואוהדי הקבוצה".

וכך, עם כל התהפוכות, גבעסול התרצו והחליטו שכן להשקיע בקבוצה. עם זאת, יש לציין שעל פי המתווה החדש קיימת הערכה כי הם לא יסלקו את כל החובות - אלא יתמכו בקבוצה על מנת שזו לא תתפרק ותוכל לפתוח את העונה הנוכחית. האם מדובר בפרק האחרון בדרמה? ימים יגידו.

עד אז, פיני אוחיון הביע אופטימיות שבסוף תימצא דרך להציל את המועדון: "חשוב שהציבור יידע - חיים לקח את גליל עם חובות של 14 מיליון שקלים, והוא הסתדר. היה לו חזון, היתה לו דרך והוא הסכים לקחת את זה על עצמו. לכן אנחנו מקווים שמי שיבוא מכוונה טובה ומניעים טובים למען האזור והקהילה, שייקח את הקבוצה כמו שהיא. כמו שחיים עשה".