הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

יאניס ספרופולוס: "בטוח במעמד שלי במכבי ת"א, אי אפשר להצליח בכל

המאמן היווני מעריך את העובדה שהוא ממשיך עוד עונה במכבי ת"א ("לפעמים ממעיטים בערך של משהו כשמתרגלים"), אבל יודע שזו עלולה להיות האחרונה ("יהיה כבוד גדול לאמן ביוון"). וגם: השינויים בסגל ("רוצה לשחק מהר יותר") והעזיבה של זוסמן ("רצינו שיישאר")

רועי כהן
רועי כהן  24.09.21 - 11:05
תחילת כתבה

יאניס ספרופולוס פותח את עונתו הרביעית במכבי ת״א, עניין מאוד לא טריוויאלי במועדון שעד בואו של המאמן היווני החליף מאמנים בקצב מסחרר. אלא שעל אף שספרופולוס כבר מכיר היטב את נבכי המועדון הצהוב, מצוי בפוליטיקה, והתוודע לכל זווית במשרה המורכבת - גם הוא יודע שעונת 21/22 היא עונת מבחן, עונה שבה הצהובים ידרשו הצלחה ביורוליג, ואם היא לא תבוא - יהיו השלכות.

"בחיים שלנו אנחנו לפעמים שוכחים חשיבות של דברים״, פותח המאמן, ״כשאנחנו מתרגלים למשהו אנחנו ממעיטים בערך של מה שיש לנו. נניח שאתה קונה איזו טבעת זהב, אתה נרגש, ואחרי שנה, שנתיים, שלוש אתה כבר שוכח כמה הטבעת הזאת חשובה. מה שאני רוצה לומר זה שאני מאוד שמח שאני חוזר לכאן, כי מכבי זה מועדון גדול ולכבוד הוא לי להיות המאמן הראשי, אני לא שוכח את זה. ואני מאוד שמח שזו השנה הרביעית שלי כמאמן מכבי. אני אלחם עונה נוספת עבור הצלחת המועדון״.

אתה מרגיש בטוח במעמדך העונה?
״אני תמיד מרגיש בטוח. אין לי ספקות בנוגע למשרה שלי, לגבי איך שאני עובד ועל רמת המקצוענות שלי. יש אנשים שאוהבים אותי, אולי יש אנשים שלא, אבל עבורי הכי חשוב זה לשמור על עקביות על המגרש, לעשות את התפקיד שלך הכי טוב שאתה יכול. אף אחד לא יכול להצליח בכל עונה, אין מאמן אחד, קבוצה אחת או שחקן אחד שזוכה בהכל למשך איזה עשר שנים ברציפות, או שלוש ארבע שנים, למעט יוצאים מן הכלל כמו שיקגו בולס שזכו בהרבה אליפויות ברציפות. אני יודע שבעונה שעברה לא הצלחנו באירופה, אך מצד שני זכינו לראשונה בשנותיי בכל התארים בזירה הישראלית. אני מקווה שהעונה אנחנו נהיה בריאים ושנילחם כמיטב יכולתנו עבור התהילה של מכבי. עבורי הכי חשוב כרגע זה שאני יודע איפה אני נמצא, אני מכיר את הקשיים של המועדון הזה, אני מכיר את הפוטנציאל של המועדון וכמו תמיד לא אעשה שום דבר שונה העונה, אבל הניסיון משנים קודמות, והניסיון בזה שלא היתה לנו הכנה טובה גם בעונה הקודמת - אני אשתמש בזה כדי לקבל גישה ויכולת טובה יותר על המגרש״.

"לא רוצה לבכות"
לספרופולוס יש הרבה נסיבות מקלות. העונה הראשונה שלו היתה רק חצי עונה, ובעונה המלאה הראשונה בצהוב הוא הצליח מעבר לכל דימיון. הוא לא רק הבטיח מקום בפלייאוף, אלא נלחם על הביתיות. אבל אז הגיעה הקורונה ואיתה עצירת היורוליג. בעונה שעברה, ללא הקהל הביתי, מכבי שוב נכנעה בשלב מאוד מוקדם ואפילו לא היתה ברדיוס של קרבות ההעפלה, מה שגורם לעונה שבפתח לקריטית במיוחד עבור היווני, שבשלוש וחצי שנים נאלץ להתמודד בעיקר עם דברים שלא קשורים לכדורסל. ״בעונה שעברה היתה גם הקורונה וגם את העניין הביטחוני״, הוא מזכיר, ״המשמעות היא ששינינו את הלו״ז שלנו כל יום. כל פעם קרה משהו שאילץ אותנו לשנות. אתה חייב להסתגל כל הזמן. למשל, לא היו לנו אוהדים ביורוליג, אבל חלק מהקבוצות כן הורשו להכניס קהל. היינו צריכים לחשוב מחוץ לקופסה לעשות דברים שונים שלא היינו עושים בדרך כלל".

דיברת על חשיבה מחוץ לקופסה, אפשרי ברמה המקצועית לפצות על הזמן שאבד בעקבות ההתפרצות בקבוצה?
"כמובן שהשחקנים שנדבקו לא יהיו מוכנים לפתיחת העונה. אין שרביט קסמים, לא לי ולא לאף אחד. כולם עשו בדיקות רפואיות מפורטות מחדש, כי אחרי הקורונה אתה חייב לבדוק את הלב, את הריאות, את כל הגוף. אנחנו לא נהיה עם סגל מלא שמוכן לשחק, ואני לא יודע איך זה ישפיע על כל אחד מהשחקנים כי זה תלוי בגוף שלהם. אבל עם התנאים האלו אנחנו חייבים לעשות את המיטב כדי לנצח משחקים, כי אנחנו מכבי ואנחנו רוצים לנצח בכל המשחקים. זה כמובן לא יעד ריאלי, אף קבוצה לא יכולה לנצח 80 משחקים בעונה, אבל המטרה היא לעלות לפרקט כדי להילחם על כל ניצחון. בוודאי שנפסיד משחקים. אבל יש לנו סגל טוב, הבאנו שחקנים חדשים, צעירים, דם חדש. מה שהכי חשוב לי עכשיו ברמה הטקטית זה לשלב בין כולם ולשחק כדורסל טוב הכי מהר שאפשר״.

בשיחות עם הבעלים, ההנהלה, ערכתם תיאום ציפיות מחודש לנוכח מה שקרה?
״אני לא רוצה להשתמש בזה כתירוץ. אני לא רוצה לבכות, לא רוצה להיות אומלל. אני לא רוצה שאף אחד במכבי, גם לא האוהדים, שיתנהגו כמו מסכנים. אנחנו נילחם עם התנאים שיש לנו. אנחנו צריכים להסתכל קדימה ולהילחם בידיעה שחלק מהשחקנים לא יהיו מוכנים. יש לנו 7-8 שחקנים בריאים? איתם אנחנו נילחם״.

"כבוד גדול להיות בנבחרת של המולדת שלך"
מעמדו של ספרופולוס עולה לסדר היום לא רק בגלל העונה החשובה, אלא גם בגלל הדיווחים על מועמדותו לנבחרת יוון. המאמן לא מכחיש את הדיווחים אך אומר: ״אלה רק שמועות ושום דבר רשמי, כמובן שהעדיפות שלי עם מכבי. אם משהו יקרה עם נבחרת יוון, כמובן שזה כבוד גדול להיות בנבחרת של המולדת שלך, אבל מכבי ידעו ראשונים״.

אם נסתכל על הציפיות של מכבי בפרספקטיבה גדולה יותר, נגלה שמאז המעבר לפורמט הליגה, מכבי סיימה במקומות 14, 10, 10, ו-13, כמובן אני לא מזכיר את עונת הקורונה. אולי הציפיות להעפיל לפלייאוף בכל עונה הן לא ריאליות?
״יש בזה משהו, אם שופטים לפי העבר הקרוב, אתה צודק. אבל בהשוואה להיסטוריה של מכבי ולמסורת של המועדון, מכבי נחושה להילחם על העפלה, וזה משהו שאני הרגשתי מהרגע שהגעתי לכאן״.

אבל זה היה נכון כשהיורוליג היתה בפורמט של שלב בתים. עכשיו זאת ליגה, אולי למכבי אין את המשאבים, אולי התקציב כבר לא מספיק, אולי הזמנים פשוט השתנו.
״תשמע, אתה צודק, בוא נגיד שמצד אחד יש יותר קבוצות חזקות ששמרו על התקציב שלהן. יש אולי ארבע קבוצות שאין להם מגבלת תקציב. הן אומרות שיש אבל אם תבדוק את הסגלים והחוזים, זה לא ריאלי. אני חושב שבמיוחד העונה התקציב שלנו מספיק טוב והסגל שלנו מספיק טוב כדי להילחם על הפלייאוף. מה שהכי חשוב לנו כרגע זה שיהיה לנו את האוהדים שלנו כי זה מה שהיה חסר לנו הכי הרבה. יד אליהו שונה ללא אוהדי מכבי, אנחנו רוצים לבנות את המבצר שלנו מחדש. אני מאוד שמח שהאוהדים שלנו רכשו הרבה מנויים השנה, חיכינו כמו משוגעים כדי להרגיש את האולם במלוא עוצמתו כמו שקרה בגמר בעונה שעברה״.

עושה רושם שהעונה שמת הרבה דגש על אתלטיות, זה בעצם הניסיון שלך לתקן את הליקויים מהעונה הקודמת?
״כן, ניסינו להביא יותר שחקנים אתלטיים ולהשיג איזון בין הגארדים לגבוהים. זה נכון שבעונה שעברה לא היתה לנו את האתלטיות הזאת ואני רוצה להטמיע את זה בסגנון המשחק השנה. זה אומר לשחק מהר יותר, אני רוצה לשחק מהר יותר, גם במגרש הפתוח, גם במשחק העומד, גם לקבל הגנה טובה יותר, ושהאתלטיות תשרת את המטרות האלה״.

עושה רושם שבהתקפה יהיו לכם המון כלים, אבל יש תחושה שהגנתית הקבוצה לא ממש מאוזנת, אתה מסכים עם זה?
״זה נכון שהרבה שחקנים הם באוריינטציה התקפית, אבל כמו שאתה יודע, כל הקבוצות שלי היו קבוצות הגנה טובות מאוד ואני לא מודאג מההגנה שלנו בעונה הזאת״.

אם מדברים על הגנה, כמה אתה מאוכזב מכך שיובל זוסמן לא המשיך במכבי?
״יובל הוא שחקן שרצינו שיישאר והצענו לו להישאר, הוא החליט לעזוב וזאת החלטה חופשית שלו. הוא חושב שהדבר הכי טוב לעתיד שלו היה להיות מחוץ למכבי, הכל בסדר, אנחנו מכבדים את ההחלטה שלו. לי יש דעה אחרת, אני חושב שעם האהבה שהוא קיבל במכבי הוא היה יכול לצמוח יותר טוב, אני מאחל לו רק הצלחה״.