ליגת העל - בתום העונה הסדירה 2021/2022
קבוצה מש’ נצ’ הפסד % נק’
1 הפועל ירושלים 0 0 0 0
2 מכבי ת"א 0 0 0 0
3 בני הרצליה 0 0 0 0
4 הפועל חולון 0 0 0 0
5 גליל עליון 0 0 0 0
6 הפועל חיפה 0 0 0 0
7 הפועל ת"א 0 0 0 0
8 גלבוע גליל 0 0 0 0
9 הפועל אילת 0 0 0 0
10 נס ציונה 0 0 0 0
11 הפועל ב"ש 0 0 0 0
12 עירוני קרית אתא 0 0 0 0
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

עושים סדר: מה משמעות פירוק המנהלת?

הרגע שהוביל לקרע, הפחתת הזרים, הפיצוץ ותגובות הבכירים

רועי כהן
רועי כהן  17.11.21 - 15:04

הדרמה הגדולה בכדורסל הישראלי. אחרי הצבעת הנהלת איגוד הכדורסל היום (רביעי) בנוגע לשליטה על ליגת העל, הגיע הזמן להסביר את משמעויות המהלך ולעשות סדר בתגובות משני צידי המתרס.

למעשה, איגוד הכדורסל רוצה לשוב ולשלוט בליגת העל. השלב הבא: הקמת גוף שיבחן איך עושים זאת בפועל, כשהמהלך אמור לקרום עור וגידים החל מהעונה הבאה. במקביל, ישנן מספר קבוצות ליגת העל שלא מוכנות לשתף פעולה ומתכוונות להילחם בו.

למנהלת הליגה ישנו זיכיון מהאיגוד לניהול הליגה הבכירה, כשבמסגרת ההסכם בין הצדדים יש לאיגוד אפשרות להשתחרר מההתקשרות בהתראה מראש. בכיר באיגוד הסביר את המחשבה מאחורי המהלך: "הגיע הזמן להחזיר עטרה ליושנה. ליגת העל תפרח ותשגשג תחת האיגוד. השחקן הישראלי יחזור לקדמת הבמה, לא פוסלים הפחתה של מספר הזרים כדי להחזיר את הכדורסל הישראלי לשחקן הישראלי".

מה שהוביל לנקודה שאנו עומדים בה כעת הוא חוסר ההסכמה על נושא העולות והיורדות מהליגות. היתה הסכמה על שתי עולות ושתי יורדות, כשאם ישנה קבוצה מהליגה הלאומית שלא מצליחה לממש את עלייתה, תוחזר המתכונת לפיה יש עולה אחת ויורדת אחת - בדומה למה שאירע עם אליצור נתניה בקיץ האחרון.

מנהלת הליגה הסכימה לקבל את ההסכם, אך איגוד הכדורסל ראה במהלך הזה כניסיון של המנהלת לקחת את השליטה בנושאים בהם אין לה סמכות ולכן שם התנגדו למתווה החדש.

בתוך כך, מנכ"ל הפועל ירושלים גיא הראל, יו"ר הפועל ת"א רמי כהן ויו"ר עירוני נס ציונה יניב מזרחי נטשו את הישיבה לאחר ההצבעה והתפטרו מהנהלת איגוד הכדורסל. למעשה, כל חברי הנהלת האיגוד הצביעו בעד פירוק המנהלת למעט נציגי הפועל ירושלים, הפועל ת"א ונס ציונה. מי שבלט בהיעדרו מהישיבה הוא יו"ר מכבי ת"א, שמעון מזרחי. יו"ר בני הרצליה אלדד אקוניס החליט שלא להתפטר מההנהלה.

יו"ר האלופה הגיב: "אני מבקש בהזדמנות זאת להרגיע את הרוחות. אני סמוך ובטוח שנדע להגיע להבנות כפי שידענו אינספור פעמים בעבר. יסוד המחלוקת בין האיגוד והמנהלת הוא מספר העולות והיורדות. נפתור זאת ובכך נתגבר על הבעיה כולה. חשוב לי לציין שכבר לפני שבוע הודעתי שאינני יכול לקחת חלק בישיבה היום. שיהיה טוב אם תידחה למועד אחר אך אם לא ניתן לדחותה, לא אוכל לקחת בה חלק".

יו"ר הפועל ת"א רמי כהן, מסר בתגובה: "קמנו והתפטרנו. לא נסכים להיות חלק מגוף שכופה על גוף אחר שאנחנו חלק ממנו התנהלות כוחנית, ללא דו שיח, ללא דיאלוג".

אלדד אקוניס: "זו החלטה מצערת. אני בעד הידברות בין המנהלת לאיגוד, זה לא היה צריך להגיע למצב הזה. המנהלת חייבת להמשיך להתנהל כפי שהתנהלה עד היום, ומצד שני להתחשב בצרכי האיגוד"