ליגת העל - בתום העונה הסדירה 2021/2022
קבוצה מש’ נצ’ הפסד % נק’
1 הפועל ירושלים 0 0 0 0
2 מכבי ת"א 0 0 0 0
3 בני הרצליה 0 0 0 0
4 הפועל חולון 0 0 0 0
5 גליל עליון 0 0 0 0
6 הפועל חיפה 0 0 0 0
7 הפועל ת"א 0 0 0 0
8 גלבוע גליל 0 0 0 0
9 הפועל אילת 0 0 0 0
10 נס ציונה 0 0 0 0
11 הפועל ב"ש 0 0 0 0
12 עירוני קרית אתא 0 0 0 0
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"האוהדים התחננו שלא נעלה למטוס עם מכבי"

העונה היא עונת 88/89, הפועל ומכבי ת"א שובצו למשחקים אירופיים בימים עוקבים. התוצאה: שתי היריבות המושבעות "נתקעו" יחדיו על אותה הטיסה. ידידיה רפפורט על מקרה שהיה באמת. סיפור לשישי

אלון אמסלם ודניאל מקדאואל  22.04.22 - 14:22

היריבות בין הפועל ומכבי ת"א החלה להתחמם אי שם בתחילת שנות ה-90 כפי שראינו בסדרת הדוקו "האגרוף", אבל המתח בין היריבות העירוניות הורגש עוד הרבה לפני. בפרק נוסף של "סיפור לשישי", ידידיה רפפורט, מי שהיה חבל הנהלת הפועל ת"א החל משנת 1987, נזכר מה קרה כשהגורל דאג לכך שהאדומים והצהובים יבלו כמה שעות משותפות יחד במקום לא צפוי.

  • 'סיפור לשישי', סיפורי קאלט מהספורט הישראלי, בכל שישי

העונה היא עונת 88/89. הפועל ת"א, שעדיין הייתה המומה מעריקת לבון מרסר למכבי ת"א ויצאה לבנייה מחדש, הייתה אמורה לטוס למשחק חוץ מול זאדאר ביגוסלביה במסגרת גביע קוראץ'. האדומים פתחו טוב את שלב 16 האחרונות וניצחו את אולימפיאקוס, אך שלושה הפסדים מול זאדאר, בדאלונה ואותה אולימפיאקוס כמעט וחיסלו את הסיכויים להעפיל לפיינל פור. אם לא די בכך, זאדאר ספגה הפסד בודד עד אותו שלב וכמובן שהוא לא היה ביתי - כך שהמשימה הייתה קשה כפליים.

מכבי ת"א, לעומת זאת, הייתה בסיטואציה הפוכה באותם ימים. הצהובים פתחו את בית הגמר של גביע האלופות של פיב"א עם הפסד 83:82 כואב לברצלונה, אך התעשתו ואספו חמישה ניצחונות שהציבו אותם במקום השני בבית אחרי הקטאלונים. רגע לפני מפגש נוסף מול ברצלונה, מכבי הייתה צריכה לצאת גם כן ליגוסלביה למשחק חוץ מול יוגופלסטיקה ספליט.

רצה הגורל והמשחקים של הפועל ומכבי ביוגוסלביה שובצו בימים עוקבים. ובעוד שתי ההנהלות סגרו את כרטיסי הטיסה, הן גילו שהטיסה של הצהובים והאדומים משותפת. בשלב הזה, היריבות עברה מהפרקט לסוכנות הנסיעות והחל הקרב על המקומות - שכן כל קבוצה רצתה לשבת מקדימה, ליד היציאה. "כמובן שבסוף מכבי הייתה זו שזכתה במקומות שרצתה", נזכר רפפורט. "הפסקנו לעבוד עם חברת הנסיעות הזו אחר כך".

ביום הטיסה, קומץ מאוהדי הפועל שליווה את השחקנים לשדה התעופה לקראת המשחק הגורלי, ראה את שחקני ואנשי מכבי מתכוננים גם הם להמראה לקראת המשחק מול ספליט ופיזר כמה "איחולים" לצהובים כדי להגביר את הלהבות. "קיבלתי שיחות מאוהדים שביקשו שלא נטוס, ממש התחננו", המשיך חבר ההנהלה דאז.

"ואכן, היו איומים מצידנו שלא נסכים לטוס יחד איתם", סיפר רפפורט. "במבט לאחור זה מצחיק, אבל זה ממש העסיק את כל הכדורסל הישראלי אז. אנשים חושבים שהיום יש יריבות בין מכבי להפועל, אבל זה כלום לעומת מה שהיה לפני 30 שנה. גם בטיסה עצמה היה מתח עצור בין ההנהלות, אבל בין השחקנים הדברים תמיד התנהלו כשורה".

ובכל זאת, שתי הקבוצות הצליחו לשרוד טיסה משותפת של ארבע שעות והתפנו להתעסק בכדורסל. והתוצאה, בסופו של דבר, הייתה דומה למלחמה על הכרטיסים - מכבי ת"א ניצחה 85:86 את ספליט והבטיחה מקום בפיינל פור - שם ניצחה את אריס סלוניקי בחצי הגמר והפסיד לאותה ספליט בגמר. הפועל ת"א ספגה 87:72 מזאדאר וסיימה את העונה האירופית רגע לפני הפיינל פור.