ליגת העל - בתום העונה הסדירה 2021/2022
קבוצה מש’ נצ’ הפסד % נק’
1 הפועל ירושלים 0 0 0 0
2 מכבי ת"א 0 0 0 0
3 בני הרצליה 0 0 0 0
4 הפועל חולון 0 0 0 0
5 גליל עליון 0 0 0 0
6 הפועל חיפה 0 0 0 0
7 הפועל ת"א 0 0 0 0
8 גלבוע גליל 0 0 0 0
9 הפועל אילת 0 0 0 0
10 נס ציונה 0 0 0 0
11 הפועל ב"ש 0 0 0 0
12 עירוני קרית אתא 0 0 0 0
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"הבנק של מוני? לא יכול להגיד שאף אחד במכבי ת"א לא ידע"

הבהלה של פדרמן כשגילה ששחקניו עושים עסקים על המנהל המיתולוגי ("שמעתי על הקול שלו שעוד רגע נופלת פצצה") הפיינל פור ("הכל היה בהסכמה") ומחאת האוהדים הצהובים ("נפגעתי מאוד, שמעון מזרחי שיחרר את העצורים מהמשטרה"). אבנר קופל בראיון מיוחד אצל שי האוזמן

אלון אמסלם
אלון אמסלם  18.05.22 - 12:48

הוא היה ממקימי מנהלת הליגה בכדורסל, התמנה ליו"ר איגוד הכדורסל ועל הדרך היה חבר ההתאחדות לכדורגל, חבר הוועד האולימפי והאיש החזק בסיעת בית"ר - אבל ביום אחד הוא נעלם ממפת הספורט הישראלי. חמש שנים אחרי, כשבתווך ריצה עונש מאסר, אבנר קופל פגש את שי האוזמן לראיון מיוחד וחסר עכבות שישודר הערב (רביעי), בשעה 19:40, ב-5SPORT. רגע לפני, קבלו הצצה לקטע בו האיש החזק בכדורסל הישראל דאז מספק גילויים חדשים מפרשת מוני פנאן ומספר איך "נולד" הפייל פור.

הילד אבנר קופל, בשנות ה-70, את מי הוא מעודד?
"מכבי ת"א. לא היה כיסוי ליד אליהו, היינו רואים את מכבי בגשם".

אפשר להגיד שמכבי ת"א ואתה זה יחסי אהבה-שנאה?
"לא שנאה, בין יחסי הערכה ליחסים קורקטיים, אבל לא יכול להגיד שנאה. לא הייתה לי שנאה לרגע".

כיו"ר מנהלת הליגה, אוהדים של מכבי ת"א עשו מחאה שיטתית ואישית נגדך. זה לא הגיע סתם, מישהו הסית את האש מכיוון אוהדי מכבי ת"א לכיוון שלך - וזה אנשי מכבי. 
"מכבי היא קבוצה לעילא ולעילא, ולא אני שנותן ציונים. זה קבוצה שבנתה את הכדורסל במדינת ישראל, הובילה את הכדורסל הרבה מאוד שנים, הייתה דומיננטית, ותמיד למדנו ממנה איך להתנהל. אבל במקרה הזה נפגעתי מאוד. אם אנחנו יושבים במנהלת, כל הקבוצות ושמעון מזרחי, ומצביעים על פיינל פור ושמעון מסכים - אני מצפה שהסגן שלי, גם אם אנחנו יודעים שזה מנוגד לאינטרס של מכבי, ילך איתי. לא יכול להיות שלאחר מכן אנשים כותבים עלי שלטים".

"איפה עוד נפגעתי? באתי הביתה ואשתי צילצלה אלי ואמרה שמסתובבים אוהדים של מכבי אצלי בחצר. אני הזמנתי משטרה ונתפסו 3-4 אנשים שהיו בתוך החצר של הבית שלי - ויש לי ילדים קטנים. לקחו אותם לתחנה ופתחו להם תיקים, אבל אחרי יומיים, כשצילצלתי לחבר בכיר במשטרה, הוא אמר לי 'על מה אתה מדבר, היה פה שמעון מזרחי ושיחרר את כולם'".

כי יש קופל יסדר, ויש שמעון יסדר.
"עד גבול מסוים. עד אלימות, תן לי את הגיבוי בעניין הזה. שמעון אדם נדיר, שלא יהיו אי הבנות, אני מכיר אותו 40 שנה - אבל אם אתה נותן הסכמה, תגבה את המערכת. למה אני צריך שיסתובבו אצלי בבית בתוך החצר? למה אני צריך שהילדים שלי יראו שמסתובבים אצלי בבית? מה עשיתי רבותיי שאני צריך לקבל עונש כזה מקבוצה כל כך משמעותית, בכירה, מובילה בכדורסל הישראלי?

הכל היה בהסכמה?
"הכל, גם הפיינל פור. אצלי לא היו הצבעות במנהלת עשר שנים. הנה אני אספר לך סוד - כשרציתי פיינל פור, הלכתי לשמעון ושאלתי לדעתו. הוא עשה פרצוף, אז הלכתי לדייויד פדרמן. אף אחד לא ידע שאני הולך לשני. דייויד אמר לי משפט מאוד יפה, הוא אמר 'יודע מה, אתה צודק. לא יקרה כלום למכבי אם אחרי הרבה מאוד שנים נאבד את האליפות לעונה אחת. זה יחזק אותנו, יחשל אותנו ונמשיך הלאה'".

"אז הלכתי לשמעון והוא אמר לי 'תלך לאדון מוני פנאן והוא יחליט. אם הוא יגיד לך כן, אני אתקדם איתך'. לקח לי שלוש פגישות בכל מיני מקומות שונים בשביל לשכנע את מוני. ואז הם אמרו לי דבר כזה - אנחנו נסכים לזה, אבל אנחנו רוצים שאתה תאשר לנו להיות נציגי המנהלת ביורוליג. חזרתי לקבוצות ואמרתי להם בוא נאשר למכבי ונלך לפיינל פור - וכך היה".

אז אתה מכרת את החלומות היותר גדולים של קבוצות כמו הפועל ירושלים בשביל סיפוק מיידי, בשביל הפיינל פור.
"במועדים האלה, כל הקבוצות שיחקו - סליחה על המילה - באולמות די פחים. כולל הפועל ירושלים. היינו צריכים לפתח את הקבוצות בארץ קודם. אני שילמתי כסף כדי שיפתחו אתרים, כדי שיהיו דוברים. מכבי ת"א רצה קדימה 10 שנים, אתה צריך להעלות את הקבוצות לכיוון מכבי ת"א כדי לעשות ליגה מעניינת. באתי ואמרתי 'תשאירו את מכבי באירופה, היא כבר משומנת, היא משופשפת, הם יודעים את הכל, מכירים את הכל. בואו אנחנו נבנה בארץ'. במלחה היו תקופות שלקראת הקיץ אי אפשר היה לשחק שם".

נעבור למוני פנאן. בזמן אמת, או קצת אחרי זמן אמת, אתה מספר שאתה ידעת על הבנק של מוני, ידעת ששחקנים מקבוצות אחרות משקיעים כסף אצל המנהל של מכבי ת"א.
"אני לא ידעתי. צילצל אלי יום אחד דיוויד פדרמן, שמעתי על הקול שלו שעוד רגע נופלת פה פצצה. שאלתי אותו 'מה קרה אדון דיוויד?', והוא שאל אותי אם שמעתי שהשחקנים שלו עושים עסקים עם מוני פנאן? אמרתי לו 'לא, אבל תן לי לבדוק'. צילצלתי לחתני, שרון ששון, שנשוי לבת שלי מאי. אמרתי לו 'שרון תשמע, אתה לא צריך להגיד לי שמות, רק תגיד לי אם יש דבר כזה'. הוא אומר לי 'כן, מה זה חדש לך?' חזרתי לדיוויד ואמרתי לו שיעשה בדק בית".

אז מכבי ת"א בדקה את זה לפני שהפרשה התפוצצה בניגוד למה שנאמר אז?
"אני שאלתי את דיוויד לאחר מכן והוא אמר שזה בבדיקה, שיהיו השלכות רציניות, ולכאורה לאחר מכן ראינו בזמן אמת שמוני עזב או הועזב, אני לא יודע. אני יכול להגיד לך דבר אחד, אחרי שמוני עזב פגשתי אותו בלאס וגאס. לא נכנס למה שהוא עשה, אבל הוא חי קצת למעלה מהאפשרויות הנורמליות. זה שהוא עזב את מכבי, לדעתי, גרם לחלק מהשגעונות שהיו לו לאחר מכן. אבל זאת המציאות, זו מכבי".

מי אנחנו יודעים שהשקיע ב"בנק" חוץ מאנשי מכבי ת"א?
"אני די מנוע מלהיכנס לזה, אבל שחקנים וכאלה".

שופטים?
"אם תגיד לי שחקנים, עסקנים שהיו במכבי, מאמנים - אני אגיד לך כן. על שופטים לא ידעתי בזמן אמת ואני לא יודע גם היום".

בדיעבד, היה צריך לעשות משהו קצת אחר בסיפור הזה? זה פצצת אטום.
"זה פצצת אטום ואני גם לא יכול להגיד שבתוך מכבי אף אחד לא ידע. אולי דיוויד, שלא בא לכל האימונים או האירועים. יכול להיות שאנשים שחיו את המערכת היו צריכים להכיר ולדעת את זה. זה סיפור מאוד קשה, מאוד לא טוב, מאוד עצוב, אבל אף אחד לא העיז בתקופה ההיא להתעסק עם מכבי. אף אחד לא רצה להתערב, לאף אחד לא הייתה אפשרות להתערב".

מכבי ת"א עדיין שולטת בכדורסל הישראלי?
"אני יכול לומר על התקופה שאני הייתי בענף. היא לא שולטת, אבל יש לה השפעה גדולה. המילה שולטת לא כל כך נכונה כי כשצריך להביא החלטה שנוגעת לכל הקבוצות, יש לה קול אחד במנהלת, אבל אם מביאים את זה לאיגוד הכדורסל - אז יש לה רוב מוחלט. לכן גם המנהלת קצת נוגדת לאינטרס של מכבי ת"א, למרות שמכבי התנהגה פייר-פליי כל הזמן. כל ההחלטות למעט הפיינל פור עברו והושלמו".