ליגת העל - בתום העונה הסדירה 2021/2022
קבוצה מש’ נצ’ הפסד % נק’
1 הפועל ירושלים 0 0 0 0
2 מכבי ת"א 0 0 0 0
3 בני הרצליה 0 0 0 0
4 הפועל חולון 0 0 0 0
5 גליל עליון 0 0 0 0
6 הפועל חיפה 0 0 0 0
7 הפועל ת"א 0 0 0 0
8 גלבוע גליל 0 0 0 0
9 הפועל אילת 0 0 0 0
10 נס ציונה 0 0 0 0
11 הפועל ב"ש 0 0 0 0
12 עירוני קרית אתא 0 0 0 0
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

פרופסור למדעי הניצחון: על החזרה של גיא פניני למכבי תל אביב

המשקל הסגולי של הקפטן לשעבר גבוה הרבה מסך הדקות שלו. אוהד צהוב

יאיר זרצקי  23.06.22 - 11:50

אחד המאפיינים הכי בולטים במכבי ת״א של העונה החולפת היה היעדר האופי שתאם את הערכים המכביסטיים. כמות ההפסדים במשחקי הליגה, הקלות הבלתי נסבלת שבה הם התקבלו אצל שחקני הקבוצה וחוסר המחויבות לנצחון בכל מחיר בלטו לאורך כל העונה, שהייתה ללא ספק אחת הגרועות בהיסטוריה, אם לא הגרועה שבהן.

מהסיבה הזו, לא הפתיע לראות את הנהלת מכבי ת״א מבצעת מספר צעדים שאחת המטרות שלהם הייתה להראות את הרצון לחזור לערכים ולמקורות, כמו הצירוף של דייוויד בלאט לוועדה המקצועית והמינוי של עודד קטש למאמן. אבל יתכן שהצעד החשוב ביותר בהקשר הזה, הינו החזרה של הסמל הגדול האחרון של מכבי ת״א לסגל הקבוצה. אחרי 5 עונות ארוכות, גיא פניני חוזר הביתה, למקום בו הניף את גביע אירופה כקפטן, למקום בו ניצח כל כך הרבה משחקים גדולים והיה שותף לכל כך הרבה רגעים בלתי נשכחים.

מאז שמונו, בלאט וקטש חזרו פעם אחרי פעם על הרצון לבנות קבוצה עם שחקנים עם אופי ומוכנות להתחייב למצויינות ולתת הכל בשביל מכבי והאוהדים. את המשנה הזו, אין אדם נכון יותר להכניס לתוך חדר ההלבשה של מכבי ת"א מאשר המכביסט הגדול ביותר בדור הנוכחי.

כואב לי להגיד את זה על קבוצה ישראלית אחרת כאוהד מכבי, קל וחומר קבוצה שלאחרונה זכתה באליפות, אבל במהלך שנותיו של גיא פניני בהפועל חולון, עושה רושם שמעל הכל, היא הפכה למועדון שהדבר הטוב ביותר שהוא יודע לעשות הוא לנצח. לא בהכרח להיות הקבוצה הכי טובה במפעלים השונים בו שיחקה, לא תמיד טובה יותר בכל משחק מיריבתה, אבל בסוף איכשהו מוצאת את הדרך לעשות את מה שנדרש כדי לנצח. לי אין ספק שהשינוי הזה קרה בעיקר, אם לא רק, בזכות הנוכחות של גיא פניני, הנסיון והמנהיגות שלו.

בגיל 38, גיא פניני חוזר למכבי לא כדי להיות אחד הכוכבים הגדולים שלה. ספק גדול אם הוא אפילו יהיה שחקן מוביל ברוטציה בליגה, שלא לדבר על היורוליג, שם לא ברור בשלב זה האם הוא יירשם בסגל לכל המשחקים. החסרונות המקצועיים של פניני, בשלב זה של הקריירה, ידועים והיכולת שלו לתרום במפעל הבכיר באירופה מוטלת בספק. אבל המשקל הסגולי של פניני במכבי צריך להיות גבוה בהרבה מכמות הנקודות שיקלע או האסיסטים שימסור.

גיא פניני חוזר למכבי ת״א שמסיימת עונה ללא תארים ועם אין ספור כשלונות ומבוכות, כדי לבצע בה את השינוי שביצע בהפועל חולון. פניני מגיע כדי לעזור לשחקנים החדשים להבין לאן הם הגיעו ומה נדרש כדי להצליח במכבי. גיא פניני חוזר כדי ללמד את מכבי ת״א איך לנצח.

לאורך השנים, מכבי ת״א הייתה ידועה בתור מועדון שלא מתאפיין בפרידות יפות מהסמלים הגדולים שלו. שחקנים רבים שהפכו לפנים של המועדון בתקופתם, סיימו את דרכם בקבוצה בטריקת דלת עם מטען לא קטן של רגשות. חלק מהשחקנים, כמו נדב הנפלד, גור שלף ואחרים רמזו או אפילו טענו במוצהר שהם הרגישו שהמערכת מנסה להיפטר מהם משיקולים מקצועיים קרים במקום לתת להם את האפשרות המגיעה להם לפרוש או לעזוב בתנאים שלהם. מעטים הם השחקנים, כמו דריק שארפ ועמרי כספי, שהצליחו לשחק את משחקם האחרון בקריירה במדי הקבוצה.

גיא פניני עזב את מכבי ת״א בקיץ 2017, כקפטן הקבוצה, בצורה שהרגישה דומה ללא מעט מקרי עבר. גם לאחר עונת 2017, שקשה להתעלם מהדמיון בינה לבין העונה שהסתיימה לפני מספר שבועות, החליטה הנהלת מכבי ת״א על ״ניקוי אורוות״ במסגרתו כל השחקנים בקבוצה, למעט אחד, שוחררו מהקבוצה. הצוות המקצועי, שבנה את הסגל לקראת עונת 2018, הסביר לפניני שהוא לא בתוכניות המקצועיות וכך היה נראה שהפרק של אחד הסמלים הגדולים ואחד השחקנים האהובים ביותר של מכבי בעשור האחרון הסתיים בטעם מר ותחושה לא נעימה בבטן.

מהסיבה הזו, סגירת המעגל של פניני מרגשת עוד יותר. כי אין ראוי יותר מגיא פניני לסיים את הקריירה שלו כשחקן מכבי ת"א, בין אם בסיום העונה הקרובה או לא, כשהוא מניף צלחת אליפות.

הכותב הוא אוהד מכבי תל אביב, בעל מנוי לקבוצה מזה 25 שנים וחלק מהפאנל הקבוע של פודקאסט מכביפוד, פודקאסט האוהדים של מכבי תל אביב.